«Nav tā, ka pilnīgi viss būtu apstājies»

Talsu novads

Līdz šim vasara ir bijis tas gadalaiks, kad cilvēki labprāt izbauda brīvo laiku un uzkrāj spēkus ceļojot, tomēr valstī izsludinātie distancēšanās ierobežojumi visvairāk ir skāruši tieši ceļošanu. Informāciju par aktuālajiem piedāvājumiem Talsu novadā sniedza Talsu novada kultūras un sporta attīstības nodaļas tūrisma informācijas daļas vadītāja Līva Dāvidsone.
— Kā ārkārtas situācija ir ietekmējusi Talsu TIC apmeklētību un novada iedzīvotāju ceļošanu?
— Sākoties ārkārtas situācijai, tūrisms uz brīdi apstājās — nebija tūristu plūsmas, tādēļ arī Talsu novada tūrisma informācijas centrs (TIC) bija slēgts apmeklētājiem. Tomēr cilvēkus joprojām interesēja braucieni uz dabas takām, tādēļ mēs sākām plānot aktivitātes, kas būtu atbilstošas jaunajiem apstākļiem. Situācijai stabilizējoties, sākām veicināt vietējo tūrismu, izveidojot tūrisma akciju «Pēdo un pedāļo!», kuras ietvaros, ņemot vērā ierobežojumus, varējām veidot velobraucienus un pārgājienu maršrutus mazām grupiņām. Akcija līdz pat augusta beigām joprojām ir spēkā, atsaucība uz to ir liela, kas norāda: cilvēki mīl savu brīvo laiku pavadīt pie dabas. Pašlaik tūrisma plūsma ir jūtama, bet tā nav tik liela, kā, notiekot lielajiem pasākumiem — rallijam, pilsētas svētkiem —, kas parasti iesāk ceļošanas sezonu. Naktsmītņu ziņā ieguvējas ir mazās viesu mājiņas, kas var uzņemt mazas draugu grupiņas, ģimenes un pārus, kamēr lielās viesnīcas un atpūtas kompleksi diemžēl cieš zaudējumus. Jāatzīst, ka Latvijas situācijā lielā mērā viss ir atkarīgs no laikapstākļiem — tiklīdz tie kļūst drēgni, cilvēki neizvēlas ceļot, jo visi apskatīšanai atvērtie apskates objekti atrodas ārā. Kempingiem pie ūdenstilpēm joprojām bieži vien tiek atceltas rezervācijas.
— Kā izmainījusies pasākumu norise un kārtība?
— Līdz 31. jūlijam nedrīkstēja notikt nekādi kultūras pasākumi, taču, atceļot ārkārtas stāvokli, par katra pasākuma norisi un noteikto ierobežojumu ievērošanu tiek lemts atsevišķi. No 1. augusta spēkā ir likums, ka neviens pasākums nedrīkst notikt pēc 24.00, līdz ar to izpaliek zaļumballes, vakara koncerti. 8.  augustā būs brīvdabas koncerts «Tiguļkalns», bet 15. augustā ir plānots Dižmāras gadatirgus, tomēr arī bez balles daļas. Naktsmītņu saimniekiem šādi pasākumi nenes lielu peļņu, jo svētdienu vakaros viesi no citām pilsētām visbiežāk nepaliks nakšņot Talsos, bet dodas atpakaļ uz mājām. Pasākumi pamazām mostas no stagnācijas, taču tik un tā jāturpina ievērot piesardzību un divu metru distancēšanos citam no cita, kas vairākumam pasākumu uzliek zināmas robežas.
— Vai Talsu novada iedzīvotāji turpina ceļot uz ārzemēm?
— Ceļojumu pasūtīšana uz ārzemēm pēc valstiskās rekomendācijas ir apstājusies, līdz ar to gada sākumā veiktās rezervācijas ir vai nu atceltas no braucēju, vai organizatoru puses. Cilvēki izvēlas nebraukt uz ārzemēm, jo nejūtas droši un baidās riskēt. Tūr-operatori piedāvā samaksāto naudu iekasēt avansā, kas ir kompromiss abām pusēm, ja cilvēks zina, ka viņš, visticamāk, nākotnē vēlēsies atsākt ceļot. Biļešu tirdzniecība uz pasākumiem joprojām ir pasīva. Gluži nav tā, ka viss būtu apstājies, tomēr tā, kā bija agrāk, arī nebūs vēl ilgu laiku. Tomēr ir jūtams, ka vietējie ceļotāji grib ceļot pa Latviju, jo aktīvi tiek izmantoti TIC bezmaksas materiāli ne vien par Kurzemi, bet arī pārējiem kultūrvēsturiskajiem Latvijas novadiem, kā arī Lietuvu un Igauniju, kas ietilpst droši apceļojamo valstu zonā.
— Kas ir šīs sezonas iecienītākie apskates objekti un vietas?
— Sasmakas ezerā ir ūdens tūrisma plosts, ko var izmantot gan ballītēm ar draugiem, gan ar ģimeni, atpūšoties uz ūdens. Aktuāli ir kļuvuši ap Sasmakas ezeru esošie kempingi — vairākums no tiem apmeklētājiem bija pieejami jau pagājušajā vasarā, taču šogad ir nācis klāt viesu nams «Dunduriņi», kas lepojas ar pirmo glempingu Ziemeļkurzemē. Šobrīd līdzās Spāres, Strazdes, Lielvirbu un Tiņģeres muižai aktuāls sezonas jaunums ir Firkspedvāles muiža, un iepriecinoši, ka visas no muižām ir gatavas pieņemt ekskursantus visa gada garumā. Arī Nurmuiža līdz ar restorāna atvēršanu ieguvusi otro popularitātes vilni; drīzumā tur tiek solītas arī naktsmītnes. Protams, arī Talsu kafejnīca «Jazz Coffee» priecē apmeklētājus ar skaisto skatu uz Talsu ezera promenādi. Tā tas notiek — kamēr kaut kas bankrotē, kas cits rodas no jauna.
— Kādi ir TIC jaunākie piedāvājumi?
— Jau pagājušajā gadā radītajai mapei «Redzēt un piedzīvot Talsu novadu» ir nākuši klāt jauni objekti un maršruti. Izveidojām atsevišķu piedāvājumu kāziniekiem — vecpuišu, vecmeitu ballīšu iespējām un kāzinieku pieturvietām. Ir divi jauni velomaršruti, kā arī izveidots «Lielais Talsu apkārtnes veloloks», kas pa asfaltētu ceļu ved cauri maršrutam «Talsi—Dižstende—Stende—Lauciene—Talsi». No 3. augusta sākās akcija «Valdemāra pēdās», jo Krišjānim Valdemāram šogad būtu apritējuši 195 gadi, un, lai pieminētu dižo jaunlatvieti, esam izveidojuši tūrisma akciju — jāizpilda krustvārdu mīkla un jānofotografējas pie kāda ar K. Valdemāru saistīta objekta, par to vēlāk saņemot balviņu. 22. augustā līdzās citiem pasākumiem Tiņģeres estrādē būs pasākums «Pedāļo uz Tiņģer’!», turklāt velobrauciena maršrutā iekļauts brauciens atpakaļ uz Valdemārpili, kur tajā pašā dienā būs pilsētas svētki. Tieši pirms septembra gaidāms «Pēdo ar Strazd’s rūķiem!» — pasākums ģimenēm ar bērniem, kuri pirms skolas varēs izpriecāties un sagatavoties skolas cēlienam. Pasākumi ir nelieli, tomēr arī tie šajos apstākļos ir svarīgi, lai cilvēkiem būtu vēlme kaut nedaudz izkustēties no ierastās vides un doties piedzīvojumos. Jāatzīmē, ka aktivitātes ir paredzētas ne vien vietējiem iedzīvotājiem — reizēm uz kādu no tām ir ieradušies ļaudis no Rīgas vai Jūrmalas, kuri nejauši internetā ieraudzījuši Talsu novadā notiekošo pasākumu afišas. Ir jaunas pilsētas kartes, kas ir populārākais, pēc kā cilvēki jautā. Ir sagatavoti suvenīri — krekliņi, alumīnija ūdens pudeles, krūzītes, auduma maisiņi un, protams, magnētiņi ar Talsu novada logo. Cenšamies darīt visu, lai maksimāli pielāgotos pastāvošajai situācijai, Talsu novada apskatīšanu veidojot baudāmāku ne vien iebraucējiem, bet arī pašiem talseniekiem.