Sabilē noritēja VUGD praktiskās mācības uz ūdens

Talsu novads

Vakar, 27. jūlijā, Sabilē pulcējās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kurzemes reģiona brigādes Talsu daļas Sabiles posteņa ugunsdzēsēji glābēji, lai praktizētu iemaņas glābšanas darbos uz ūdens. Lai glābēju prasmes neierūsētu, mācības norisinās katru mēnesi. Kādam glābējam šīs bija pirmās mācības, bet citam jau ir pieredze slīkstošo glābšanā.
VUGD glābēji vairākas reizes izspēlēja slīkšanas gadījumus, iejūtoties gan glābēja, gan slīkstošā lomā. Ar katru reizi tika mainītas glābšanas metodes, piemēram, glābjot slīkstošo ar glābšanas dēli vai praktizējot glābšanas riņķa pamešanu.
VUGD Kurzemes reģiona brigādes prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Anete Strazdiņa bilst, ka uz ūdens praktiskās mācības šogad ir īpaši aktuālas, jo ir ļoti liels noslīkušo skaits. Kopumā šogad no ūdenstilpēm izcelti jau 74 noslīkušie, 50 bojāgājušie izcelti, sākot no 1. maija. Inspektore min, ka siltais laiks ir iemesls, kāpēc noslīkušo skaits tik strauji aug. Cilvēki dodas peldēt un neievēro piesardzību ne pazīstamās, ne nepazīstamās ūdenstilpēs. Vecākā speciāliste ziņo, ka Kurzemes novadā kopumā šogad no ūdenstilpēm izcelti 13 bojāgājuši cilvēki, — 11 no tiem izcelti, sākot no 1. maija. VUGD statistika rāda, ka divi bojāgājušie izcelti no ūdens Talsu un Rojas apkārtnē. A. Strazdiņa piebilst, ka statistika var būt arī lielāka, jo ne visus noslīkušos izceļ ugunsdzēsēji glābēji.
Kā biežākos noslīkšanas iemeslus VUGD Kurzemes reģiona brigādes Talsu daļas inspektore Dace Legzdiņa min peldēšanos alkohola reibumā, izrādīšanos citu priekšā, kas ir ļoti aktuāla jauniešu vidū, kā arī savu spēju pārvērtēšanu. Bieži cilvēki pārvērtē savas peldēšanas prasmes vai distanci, ko spēj pārvarēt.
Ja nonāc situācijā, kad redzi kādu slīkstam, pirmais nosacījums ir zvanīt glābšanas dienestam uz telefona numuru 112. Svarīgi ir nosaukt precīzu adresi vai atrašanās vietu. Būtu kārtīgi jāizvērtē, vai pats spēsi sniegt palīdzību slīkstošajam, jo daudzi gadījumi liecina, ka glābējs var kļūt par slīkstošo. D. Legzdiņa atgādina, ka pirms pašrocīgas glābšanas ir rūpīgi jāizsver savas spējas sniegt palīdzību citam cilvēkam. Drošs veids, kā palīdzēt slīkstošajam, ir no krasta sniegt vai pamest kādu garu priekšmetu, kur nelaimē nonākušajam pieķerties, bet galvenais nosacījums ir pirms došanās peldēt par to kādam pateikt, doties peldēties kopā ar vēl kādu, kā arī peldēt pazīstamās ūdenstilpēs.