Kompromiss nav lēts

Viedokļi

13. jūlija Talsu novada domes ārkārtas sēdi, domāju, gaidīja daudzi cerībā beidzot uzzināt, kurš būs jaunais pilsētas politiskais līderis un kā tālāk izvērtīsies situācija. Iepriekš publiski pausts, ka domes vadītāja neievēlēšanas gadījumā, iespējams, un tas ir tikai iespējams, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija varētu rosināt domes atlaišanu un 17 deputātu vietā iecelt administratorus, kā tas šobrīd ir Rīgā. Šoreiz laikam ministrijas sūtītā vēstule, deputātiem to atgādinot, nostrādāja. «Talsu Vēstīm» gan ministrija tik kategorisku atbildi vairs nesniedza, vien pauda, ka izvērtēs lietderīgumu to darīt.
Todien pie jaunas domes vadības arī tikām, vairākiem deputātiem paužot, ka pēc divu mēnešu sarunām, kas nonāca strupceļā, beidzot ir izdevies panākt kaut kādu kompromisu. Kā pārsteigums no skaidrām debesīm nāca ierosinājums, ka šis kompromiss paredz izveidot vēl divas papildu priekšsēdētāja vietnieka amata vietas, kas nodokļu maksātājiem šogad vien izmaksās ap 24 tūkstošiem eiro. Dīvains šķita sēdē paustais arguments, ka šo amatu vietu izveide ietekmi uz budžetu neatstās. Sēdei turpinoties, no atbildīgajiem speciālistiem izskanēja, ka tā jau viss gluži nebūs un zināma ietekme radīsies.
Skaidrs, ka šos amatus ieņem to partiju pārstāvji, kuri atbalstīja domes priekšsēdētājas kandidatūru. Dīvaināka šķiet rīcība, ka vēl 14. maijā pašreizējo domes vadītāja vietnieku atlaida no domes vadītaja amata, jo īsti darītājs neesot, bet tagad ar vienu rokas vēzienu atkal ieliek atbildīgā amatā! Ko tik nedarīsi, lai savāktu vajadzīgās balsis! Domāju, ka nav grūti nolasīt signālu, ko tas nozīmē, lai kāda taisnošanās publiski pausta. Kāds paziņa, klausoties sēdi, pat atsūtīja savdabīgu joku, ka turpmāk pilsētas sauklis varētu būt «Talsi — vietnieku pilsēta!»
Palūkojoties citos kaimiņu novados, aina paveras pavisam cita — Kuldīgas domes vadītājai ir viens vietnieks un palīgs, Saldū priekšsēdim arī viens vietnieks. Vienīgi netālu esošās Ventspils pilsētas domes vadītājs līdzīgi kā Talsi nobruņojies ar trim amata veicējiem.
Šāds trīs vietnieku modelis spēkā bija arī pēc 2017. gada pašvaldību vēlēšanām toreizējam domes vadītājam Edgaram Zelderim. Kādu laiku šādi pastrādājot, saprasts, ka vienots darbs tomēr nevedas un stiprināma būtu izpildvara. Tā ir reālā domes pieņemto lēmumu īstenotāja, nevis lēmējvara. Kā būs šoreiz, skatīsimies un sekosim līdzi! Var jau būt, ka izdodas…
Domes ārkārtas sēdē plašas diskusijas vairs neraisījās arī par izpilddirektora amatam virzīto kandidātu. Lai gan pirms mēneša, kad pašvaldībā šīs personas atbalstam tika iesniegta uzņēmēju un iedzīvotāju atbalsta vēstule, kādi atļāvās teikt, ka tā nākusi par vēlu. Šoreiz gan vairs nekas nešķita par vēlu, jo pēc gada pārtraukuma, atbildīgās ministrijas aicināti, domes deputāti šā amata veicēju atbalstīja.
Politikā tiekšanās pēc varas un līdzdalība varas realizācijā, lai īstenotu iedzīvotājiem apsolīto, nav nekas nosodāms. Taču to, kādi ir patiesie varas turētāju mērķi, zināms vien tiem, kuru rokās tā ir.