Ir jāuzdrīkstas sapņot! Atklāta starptautiskā mākslinieku rezidence — pirmā Talsu novadā.

Kultūra

Skaistais 10. jūlija vakars pulcināja ap 100 lūgtu viesu Firkspedvāles kungu mājas sakoptajā pagalmā, lai oficiāli un publiski atklātu starptautisko mākslinieku rezidenci — pirmo Talsu novadā.
Pirms četras buto dejotājas aicināja viesus muižas atjaunotajās telpās, Pedvāles mākslas parka direktors Ojārs Arvīds Feldbergs nedaudz atskatījās uz četrus gadus ilgušā projekta «Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti» gaitu. Visai simbolisks darbs — senajā vietā pie muižas ieejas piestiprināt valsts nozīmes kultūras pieminekļa zili balto zīmi — tika uzticēts arhitektiem — Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājam Jurim Dambim un biedrības «Pedvāle» valdes loceklim Jānim Lejniekam.
Tālāk sekoja daudzu šajā projektā iesaistīto cilvēku uzrunas, atskatīšanās uz darbu pašos sākumos un nākotnes vēlējumi O. Feldbergam — cilvēkam, kura senais sapnis jau kopš 1990. gadu sākuma bija šeit redzēt darbojamies māksliniekus no visas pasaules, — nu tas ir piepildījies. Visai zīmīgs bija Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītāja Zigmunda Brunava teiktais, ka vislielākais ieguvums projekta gaitā viņam personīgi ir bijusi gūtā pieredze no Ojāra, — uzdrīkstēties, nebaidīties sapņot un neatlaidīgi doties uz priekšu. Tikko kā no Briseles ieradusies bijusī Latvijas Republikas kultūras ministre, tagadējā Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde atcerējās tālo 1999. gada kopīgo braucienu uz Parīzi, kad O. Feldbergs un Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs saņēma prestižo UNESCO un Grieķijas valdības Melinas Merkuri balvu par kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību. Viņa vēlreiz uzsvēra tik jaudīgas un radošas personības nozīmību vispārnacionālu kultūras projektu realizēšanā. Izturību, veselību un spēku tēlniekam vēlēja Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Eiropas Savienības fondu departamenta direktore Zanda Saulīte, Talsu novada pašvaldības kultūras un sporta attīstības nodaļas vadītāja Egita Murauska, projekta partneri — Kuldīgas novada pašvaldība, SIA «Arhitektoniskā izpētes grupa» projektētāja Marina Mihailova, SIA «Pretpils» vadītājs Andris Rorbahs un citi. Viesu vidū bija arī pirmā Pedvāles mākslinieku plenēra (1992. gadā) dalībnieki — gleznotāji Ieva Iltnere un Jānis Mitrēvics, tēlnieks Aigars Bikše un bijušais Saeimas deputāts Einārs Cilinskis, kurš ir veicinājis Pedvāles mākslas parka likuma pieņemšanu Saeimā. Īpaši tika sveikta mākslinieku rezidences pirmā iemītniece Ruta Štelmahere — gleznotāja un dzejniece no Jēkabpils. Vairāk uz vakara pusi Pedvālē ieradās Igaunijas televīzijas filmēšanas grupa Inas Strazdiņas vadībā, kura veido filmu par Eiropas Savienības projektu ieviešanas norisi visās Eiropas valstīs.
Svinības turpinājās muižas iekštelpās, kuru sienas septiņās istabās rotāja Talsu Krūmu mākslas grupas 35 gadu jubilejas izstāde; spēlēja saksofonists Aigars Čudars. Talsu mākslinieki kā sālsmaizi jaunajai rezidencei dāvāja septiņas gleznas septiņām dušas telpām.