«Es vēlos mākslu saglabāt klasisku»

Kultūra

10. jūlija vakarā Talsu Galvenajā bibliotēkā norisinājās gleznotāja Jāņa Lagzdiņa izstādes «Akvareļi» atklāšana. Mākslinieks, kurš izstādēs piedalās jau kopš 1964. gada, joprojām turpina gleznot, minot, ka savulaik vienas dienas laikā nācies uzgleznot veselus trīs darbus. Otrs akvarelista — reālista daiļrades pamatvirziens ir autobiogrāfiskie tušas zīmējumi, tomēr šī izstāde veltīta tikai akvareļiem, kuros pārsvarā dominē klusā daba.
Izstādi atklāja Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Vija Nagle, kura uzrunā akcentēja Jāņa Lagzdiņa darbu smalko, pat filigrāno, tomēr reālo izpildījumu, bet par muzikālo noformējumu izstādes starplaikos — visiem labi zināmiem skaņdarbiem blūza un džeza tehnikā — parūpējās saksofonists Nils Andriksons.
Pats mākslinieks par izstādi neko daudz nestāstīja, uzsverot, ka viss ir redzams un izlasāms viņa darbos. «Redzamie darbi ilgu laiku gulējuši manā garāžā, un es nevēlējos tos mest laukā, tādēļ nolēmu tiem piešķirt otru elpu, uzlejot ūdeni un ar otu ievelkot spilgtākus gaismas akcentus. Atradu rāmīšus, kas piestāv gan akvareļiem, gan lieliski parāda manu tieksmi uz vecmodību. Mūsdienās māksla visbiežāk ir neierāmēta, taču es vēlos mākslu saglabāt klasisku. Atceros laiku, kad dāvināt mākslas darbus bija modē, — tad man nācās radīt pat trīs gleznas dienā, jo gleznu tīkotāji pie manis nāca cits pēc cita. Tomēr jāatzīst: katra mākslas darba tapšana ir mūžīga — nemitīgi var atrast ko uzlabojamu vai papildināmu,» piebilda Lagzdiņa kungs.
Mākslinieks komentēja arī darbos apslēptos stāstus: «Salīdzinājumā ar citām manis rīkotajām izstādēm, šajos darbos nav nekā lieka, redzama dažāda tematika. Ar katru no darbiem man saistās kas īpašs, piemēram, glezna, kurā attēlota klusā daba ar makšķerēšanas elementiem Alūksnes ezerā, gleznota laikā, kad man trāpījās izmakšķerēt lielo asaru lomu. Savukārt, darbā, kurā redzama vijole, blakus esošais kalifonijs domāts kā vijoles melodijas sargātājs — līdzīgi kā dzintars sevī glabā jūras šalkoņu. Man ir daudz gleznu — kluso dabu, un es ļoti vēlētos izdot mazu grāmatiņu, kurā būtu aplūkojami šādi darbi vien,» atklāja J. Lagzdiņš.
Klātesošie gleznotājam uzdeva dažādus jautājumus, piemēram, cik ilgu laiku aizņem vienas akvareļu gleznas darināšana vai kā tiek panākts tas, ka gleznas šķietami atrodas aiz aizrasojuša loga. Darbos ar smalku pludināšanas tehniku vērojamas gaismas pārmaiņas, kas vizuļo traukos un vāzēs ar ziediem, taure un čells atspoguļo mākslinieka aizraušanos ar mūziku, savukārt tumsnējā siena un dabīgais apgaismojums, kas bibliotēkas telpā plūst no pretējās sienas logiem, rada īsti māksliniecisku atmosfēru.
J. Lagzdiņa rūpīgi izvēlēto darbu izstāde «Akvareļi» Talsu Galvenajā bibliotēkā aplūkojama līdz 31. augustam.