Jaunu apvāršņu meklējumos

Viedokļi

Lai arī atvaļinājumu laiks ir sācies, paskatoties pa logu, nekas par to neliecina. Tā vietā, lai dotos uz pludmali un laiski zvilnētu saulītē, rudenīgo laikapstākļu mudināti, izvēlamies palikt vecajā labajā dīvānā. Tiem, kuru plānus notiekošais ir izjaucis, ir tikai divas opcijas — atmest visam ar roku un sūkstīties par to, cik dzīve ir slikta, vai saredzēt jaunus apvāršņus.
To, ka cilvēka izdomai un apņēmībai nav robežu, pierāda Kārlis Bardelis — latviešu ceļotājs, kurš viens pats airu laivā bez motora, burām vai pavadošā kuģa šķērsoja Kluso okeānu. 2018. gada janvārī Kārlis pameta Latviju, devās uz Dienvidameriku un kopā ar draudzeni Lindu ar tandēmvelosipēdu šķērsoja kontinentu. Pirms diviem gadiem viņš iekāpa laivā, atstūmās no Peru krastiem un sāka ceļu pāri Klusajam okeānam. Ceļojums ilga gandrīz divus gadus, noairējot vairāk nekā 26 tūkstošus kilometru. Astoņi mēneši tika pavadīti dažādās salās, lai atjaunotu spēkus, pārtikas krājumus un izvairītos no taifūnu sezonām. «Ja visas sauszemes teritorijas satilpinātu vienā masā, tad šo masu Klusais okeāns nosegtu pilnībā,» skaidro ceļotājs. Daudz laika pavadot vienatnē, klausoties audiogrāmatas un domājot, Kārlis sapratis, ka lielākais ieguvums dzīvē ir satikšanās. Ikdienā satiekot cilvēkus, kuri nesavtīgi cits citam palīdz, viņš paskatījies uz pasauli citām acīm.
Pārvērtēt cilvēkus un pasauli sev apkārt reizi pa reizei vajadzētu katram. Tos, kuri par mums rūpējas un gādā, reizēm mēdzam uztvert kā pašsaprotamus. Tikai tad, kad šie cilvēki no mūsu dzīves pazūd vai attālinās, saprotam, ko esam zaudējuši. Pasaulē ir tik daudz nevajadzīgu ķildu un naida — kāpēc to pavairot? Šeit vietā ir četru bērnu mammas Gunitas Lankas teiktais: «25 procentiem cilvēku tu nepatīc un nekad nepatiksi, 25 procentiem cilvēku tu nepatīc, bet viņus var pārliecināt, ka tu patiesībā esi foršs. 25 procentiem tu patīc, bet arī viņus var pārliecināt par pretējo, un atlikušie 25 procenti ir tavi tuvākie līdzjutēji, kuri tevi mīl un kuriem tu esi ielikts sirdī. Liecies mierā par tiem 25 procentiem, kuriem tu nepatīc un nekad nepatiksi! Tā vietā rūpējies par tiem, kuri tevi mīl. Domā par to, kā tu vari investēt attiecībās!»
Skarbā patiesība ir tāda, ka mūsu laiks uz šīs pasaules ir ierobežots, un neviens no mums nezina, kad tas beigsies. Vai tiešām gribam atstāt vietu rūgtumam un nepiedošanai? Stipri cilvēki ir tie, kuri spēj pārkāpt sev pāri un spert pirmo soli. Nav jāšķērso okeāns, lai saprastu, ka lielākais ieguvums dzīvē ir satikšanās. Izmantot laiku lietderīgi vajadzētu ne tikai atvaļinājumā, nedēļas nogalēs vai svētkos, bet arī ikdienā. Veidot savu raksturu, izskaust negatīvo un izvēlēties piedošanu. Nevis just, bet izvēlēties. Tāpat kā mīlestība, piedošana ir izvēle, kas parāda mūsu brieduma pakāpi. Ir tāds teiciens: «Ja gribi būt gudrs, iemācies saprātīgi jautāt, uzmanīgi klausīties, mierīgi atbildēt un apklust, kad tev vairāk nav ko teikt.» Diemžēl mēs bieži darām otrādi un pēc tam brīnāmies par iznākumu. Arī šajā gadījumā mums ir divas opcijas — atmest visam ar roku un sūkstīties par to, cik dzīve ir slikta, vai saredzēt jaunus apvāršņus.