Ziedi gleznās uzplaukuši īstenībā

Kultūra

Dāmas puķainās kleitās un kungi ar ziediem rokās — tieši tā izskatījās 4. jūlijā Talsu novada muzejā atklātā Ildzes Oses gleznu izstāde «Ziedu portreti». Ūdensrozes, šķiet, uzplaukstot tapušas dzīvas, laiski rotaļājās ar zivju dzenīšiem, sienas rotāja karaliskas rozes, peonijas, īrisi un pat papagaiļtulpes. Dabā esošā mijiedarbība — dzīvnieki un augi, fauna un flora, visur jaušamais līdzsvars meistarīgi, ar popārta piesitienu attēlots arī gleznās.
Ildze Ose Talsu novada mākslinieku izstādēs piedalās jau kopš 2018. gada un savus darbus popularizē arī interneta vidē, tomēr šajā izstādē aplūkojamie darbi lielākoties tapuši pašizolācijas laikā. Visādu izmēru gleznas tapušas ar eļļu vai akrilu uz audekla, akcentu tiem piešķirot ar zelta vai kapara foliju. Dažās gleznās ziedu karaliskās aprises izteiksmīgi apvienotas ar pasaulē atzītām sieviešu smaržām, piemēram, «Chanel No. 5».
Turpināt ziedēt dzīvē un darbos
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos Guna Millersone, atklājot vasarīgi svinīgo pasākumu, pauda prieku, ka Talsos aizvien vairāk radoši darbojas tieši jaunie mākslinieki. «Visi jaunie mākslinieki sāk ar kaut ko — skatās uz to, kas jau ir tapis, bet mākslā dod arī savu pienesumu. Tu mūsu pilsētā esi vērtība — dinamiska, aktīva, ar perspektīvu un ap sevi pulcē citus cilvēkus.»
Mākslinieci sveikt devās arī Kuldīgas novada būvvaldes vadītāja Nellija Dziedātāja: «Lai visas mēness fāzes, gaisma un saules stari sniedz tev iedvesmu un lai Talsu mākslinieki cits citam raida vairāk pozitīvus impulsu, lai top jauni darbi!» Māra Cēbere, kinoteātra «Auseklis» vadītāja, māksliniecei novēlēja turpināt ziedēt gan darbos, gan dzīvē. «Nu jau kā Talsu iedzīvotāja priecājos, ka Talsos ir mākslinieki un top māksla, jo bez mākslas es noteikti justos citādāk,» viņa atzina. Podnīcas «Talsu ciparnīca» īpašniece Diāna Dzelme Ildzi sveica ar vēlējumu: «Lai vasara tev nebeidzas nekad!» Mākslinieci sveica arī Talsu Krūmu mākslas grupas pārstāvis Andris Biezbārdis un pārējie brīvprātīgie.
Mīļa tēma — ziedi un kalni
«Atceros — kad Andris Biezbārdis pirms daudziem gadiem no Talsu mākslas skolas mūs veda uz izstādēm muzejā, vienmēr apbrīnoju šeit esošos darbus, taču man pat sapņos nebūtu varējis rādīties, ka reiz šeit varēšu izstādīt arī savus darbus,» atmiņās dalījās I. Ose.
«Uz jautājumu — kādēļ tieši ziedi, man ir viena atbilde: visām sievietēm patīk ziedi, un, ja kāda to noliedz, viņa noteikti melo. Manā dzīvē ziedi ieņem vēl īpašāku lomu; pamata inspirāciju radu pirms diviem gadiem, esot tulpju dārzos Holandē. Arī šajos darbos redzamas tulpes no Holandes, savukārt rozes nākušas no manas mammas dārza. Ar mākslu nodarbojos, kopš vien sevi atminos. Nekad neesmu domājusi, ka pastāvīgi vēlos darīt ko citu. Man līdz šim nebija atsevišķas darbu kolekcijas, kas veltīta tieši ziediem, jo tos parasti gleznoju kopā ar dzīvniekiem, tomēr man mīļa tēma ir arī kalni. Nebaidos slēpt — mani ir iedvesmojusi latviešu māksliniece Kristīne Luīze Avotiņa. No pasaulē zināmām māksliniecēm mans iedvesmas avots noteikti ir austrāliešu māksliniece Diāna Vatsone.»
Izstāde, kurā ikviens interesents atradīs sev ko tīkamu un piesaistošu, Talsu novada muzejā apskatāma līdz 2. augustam.