Spāres bibliotēkai — 110 gadi

Kultūra

Spāres bibliotēka šogad svin 110 gadu jubileju. Par godu šiem svētkiem šobrīd apskatāma izstāde par bibliotēkas vēsturi.
Izstādē aplūkojami dažādi vēstures avoti. Vienā izstādes daļā ekspozīcijai izlikti dokumenti, kuros redzami Spāres bijušo bibliotekāru rokraksti. Piemēram, ar spalvu rakstīta vēstule kādreizējam bibliotēkas nodaļas vadītājam Jānim Tālem. Apmeklētājiem ir iespēja apskatīt mapi, kurā apkopota bibliotēkas vēsture — tajā redzami gan dažādi notikumi, gan bijušie bibliotekāri. Pie sienām izliktas fotogrāfijas, kurās aplūkojamas dažas no iepriekšējām izstādēm, bijušie bibliotēkas darbinieki, viesu pieņemšana un citi ievērojami pasākumi kā bibliotēkas 90 gadu un arī 100 gadu jubilejas svinības. Apskatāmi arī fotoattēli no 2013. gada, kad bibliotēka iekārtojusies jaunajās, šī brīža telpās, jo laikā, kad Spāres muižā bija skola, bibliotēka atradās blakus ēkā.
Izstādes Spāres bibliotēkā notiek regulāri — katru mēnesi apskatāma jauna. Bibliotēkā gadu laikā esot eksponētas visdažādākās lietas. Izstādēs tiek izliktas arī personīgās kolekcijas. Piemēram, vienreiz izstādē tikai eksponēta kolekcija, kurā ir 333 varžu figūriņas. Citā reizē esot bijusi bruņurupuču figūriņu izstāde. Pastendes tautas deju kolektīva «Spriganis» dejotājas piedalījušās izstādē ar roku darinātiem tautastērpiem, kleitām un citiem rokdarbiem. Vairākas reizes Spāres bibliotēkā bijušas arī kopīgas ģimenes izstādes. Vienā no tām Santa Neilande darināja dažādus rokdarbus, bet viņas vīrs Aigars Sokolovs — koka izstrādājumus. Viena no atmiņās paliekošākajām izstādēm, pēc bibliotēkas vadītājas domām, bijusi 2017. gadā — Līvijas Knauķes un Valda Krēgera izstāde, kurā eksponētas krustdūrienā izšūtas gleznas.
«Rokoties» pa materiāliem, bibliotēkas vadītāja Velga Brikmane nejauši atklājusi arī pirms tam nedzirdētas tās puses gleznotājas Irmas Leskinovičas darbus, kurus pamanījusi Ventspils muzejā. Gleznas kādu laiku atradušās izstādē arī Spārē, kur tām pievienojās vēl citi šīs gleznotājas darbi, kas vietējiem Spāres iedzīvotājiem glabājušies mājās.
Pēdējos divus gadus Spāres muižā rudenī, valsts svētku laikā, apskatāma novadpētniecības izstāde, kuras sagatavošanas laikā pašas Spāres muižas darbinieces — Spāres muižas vadītāja Tabita Kalniņa kopā ar bibliotēkas vadītāju Velgu Brikmani — pašas staigā no mājas uz māju, iegūstot informāciju par apkārtējo vidi. Pirmajā gadā esot izstaigāta un pētīta Spāre, bet pagājušajā gadā — Mazspāre. Idejas šī gada novadpētniecības izstādei vēl tikai briestot, bet vietējie iedzīvotāji mudina papētīt tieši pašu muižas atrašanās vietu.