Šlīteres bākā jauna ekspozīcija

Kultūra

Ievērojot piesardzības pasākumus saistībā ar «Covid-19» izplatību, no maija beigām apmeklētājiem atkal ir atvērta Šlīteres bāka, kukaiņu un turpat esošā Šlīteres dabas taka. Bākā šogad jauns piedāvājums tapis arī tūristiem.
Laikā, kad bāka bija slēgta apmeklētājiem, tajā notika darbi, lai šogad interesantā veidā piedāvātu iepazīties ar putnu migrāciju, plašāk dodot iespēju izzināt dažādu šņibīšu veidus. Izstādē iespējams apskatīt arī līkšņibīša migrācijas ceļu no Sibīrijas ziemeļiem, kur tie ligzdo, līdz Dienvidāfrikas dienvidiem, kur ziemo. Šie putni īpaši, jo savā tālajā ceļā pārlido arī Kolkasragu un ir interesanti putnu vērotājiem. Šoreiz izstādi mums parāda Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais valsts vides inspektors Madars Burnevics. Viņš stāsta, ka bāka nodota apsaimiekošanai biedrībai «Zaļā doma», kurā tās dalībnieki, cilvēki — entuziasti, piesaistot dažādu projektu finansējumu, cenšas radīt interesantu piedāvājumu bākas apmeklētājiem. «Šī celtne jau daudzus gadus jūras navigācijai vairs nekalpo, bet cilvēku interese nav zudusi. Dabas aizsardzības pārvalde kopā ar biedrību cenšas bāku uzturēt, tajā izvietojot kaut ko jaunu un interesantu. Šīs izstādes galvenā doma bija piedāvāt cilvēkiem uzzināt par migrējošajiem putniem, kas sastopami gan Latvijā, gan Zviedrijā,» stāsta M. Burnevics.
Kopš 2000. gada bāka ir viens no Slīteres Nacionālā parka tūrisma un dabas izglītības objektiem. Tā atrodas Šlīteres Zilo kalnu kraujas malā 5,3 kilometru attālumā no jūras. Skaidrā laikā uzkāpjot pašā augšā, iespējams redzēt Sāmsalu Igaunijā. Lai gan apmeklētāji interesējas par šo skatu vērošanu, to vasaras laikā izdarīt no bākas zemākajiem stāviem tikpat kā nav iespējams, jo skatu aizsedz ozols. Savukārt apmeklētājus pašā bākas augšgalā laist nav droši, tāpēc šādu iespēju pašlaik nepiedāvā. Ja būtu kāds projekts, kur piesaistīt finansējumu, par piedāvājuma radīšanu varētu domāt,» uzskata M. Burnevics. Kad aizrunājamies par tūristu paradumiem mūsdienās, Madars teic, ka piedāvātajām lietām jābūt interaktīvām — šodien tūrists ir ne tikai pasīvs vērotājs no malas, bet iesaistās un līdzdarbojas konkrētā piedāvājuma izzināšanā.
Ja nekas nemainīsies un 9.  jūnijā atcels ārkārtējo situāciju valstī, apmeklētājiem atvērts būs arī netālu esošais Ozola namiņš.