Satikšanās vieta jūrmalā — autobuss

Uzņēmējdarbība

Dāvis Šteinbergs ir rojenieks, kurš pirmos soļus uzņēmējdarbībā aizsācis jau sen. Viņš smejas, ka idejas viņu piemeklē pašas. Kopš pavasara sākuma viņš kopā ar saviem domubiedriem aktīvi darbojas pie jaunākā projekta — autobusa, kurā tiks piedāvāti ēdināšanas pakalpojumi un dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas.
Dāvis ir mācījies Rojā, pēc pamatskolas beigšanas devies uz Rīgu mācīties uzņēmējdarbības koledžā. Paralēli mācībām strādājis kafejnīcā, tomēr pēc pusotra gada sapratis — dzīve Rīgā nav piemērota viņam. Vēlāk viņš uzsācis mācības Laidzes tehnikumā, gūstot iemaņas pavāra profesijā. Nokļūstot līdz pēdējam, ceturtajam, kursam, jaunietis nospriedis, ka pienācis laiks sākt darboties pašam un meklēt jaunas iespējas, kā sevi pilnveidot. Sevi viņš raksturo šādi: «Neesmu gluži tāda «ofisa darba» piekritējs. Katrā ziņā es nevaru visu laiku nosēdēt uz vietas — vajag kaut kur braukt, kaut ko redzēt, satikt jaunus cilvēkus, iegūt jaunu informāciju.»
Vīrietis ievērojis, ka vēlme kādu dienu izveidot pašam savu uzņēmumu viņam bijusi jau sen, piemēram, 19 gadu vecumā viņš tirgojis kūpinātas zivis, apbraukājot dažādas Latvijas pilsētas un ciematus. Viņš saka: «Tobrīd viss aizsākās pats no sevis, likās — ņem, dari, un viss.»
Pieturas punkts
Pašlaik viņš īsteno savu ideju Rojas pludmalē izveidot atpūtas un izklaides vietu, vienlaicīgi nodrošinot ēdināšanas pakalpojumus. «Pie manis atbrauca ciemos draugs, kopā ar viņu sapratām, ka Rojas pludmalē kaut ko vajag izveidot. Radās galvenais koncepts par autobusu pludmalē,» stāsta Dāvis. Sacīts — darīts, un jau pāris mēnešus vēlāk šī iecere pārtapa realitātē. «Tā mazā idejas sēkliņa bija iestādīta jau pirms kādiem gadiem, bet šoziem pienāca brīdis, kad nospriedām to īstenot. Bija doma par street-art noskaņu pludmalē, tai pašā laikā, lai tas viss būtu vienkārši un piezemēti. Tā, lai šeit esošie pasākumi ir pieejami ģimenēm ar bērniem — lai var atpūsties gan vecāki, gan bērni. Tas ir visnopietnākais punkts, pie kā jāturas. Ja skatās no biznesa puses, tad vienīgi bija jāpieliek pāris «zilās odziņas» vēl tam visam klāt, lai tas nebūtu domāts tikai vietējiem, bet lai arī citiem būtu interese atbraukt no tālākiem vietām, pat no citām valstīm,» atklāj jaunais uzņēmējs.
Ir padomāts arī par citiem, ne mazāk svarīgiem aspektiem — no vietējiem ražotājiem tiks iepirkta maize un citas izejvielas, kurām, pēc Dāvja domām, ir pavisam cita vērtība. Lai nokārtotu jelkādus iespējamus sarežģījumus, tiks izvietotas vēja sienas ieeju malās un saulessargi nelabvēlīgu laikapstākļu gadījumā. «Jebkurā gadījumā mēs radīsim risinājumu, lai patērētājam būtu ērti. Viss ir atrisināms. Jāiet līdzi laikam un jādomā, kā atrast risinājumu attiecīgajām situācijām,» teic Dāvis.
Neapstāties, nenobīties un turpināt darīt
«Nav jau māksla uzbūvēt kafejnīcu, ja ir liels budžets. Māksla ir uzbūvēt to pašu ar apkārt esošajiem līdzekļiem,» tādu uzskatu pauž uzņēmējs, piebilstot, ka jebkādus šķēršļus var pārvarēt, ja vien ideja ir tā vērta. Arī pandēmija un cilvēku pulcēšanās skaita ierobežojumi nav radījuši Dāvī bažas. Viņš saka: «Es gluži vienkārši ievēroju visus drošības pasākumus un cenšos neraudzīties uz to negatīvi. Uzskatu, ka šis ir ideāls sākums jebkuram jaunam uzņēmējam, jo var sākt strādāt ar zemām cenām, kuras pirms tam bija «uzskrūvētas debesīs». Arī pēc visu drošības pasākumu ievērošanas jāņem vērā, ka pieprasījums no iedzīvotāju puses izklaidei un atpūtai pieaugs. «Tas ir otrs pluss. Spriežu arī pēc sevis — zinu, ka negribēšu braukt uz ārzemēm un meklēšu iespējas kvalitatīvi atpūsties tepat, un es zinu, ka šī būs ideāla iespēja citiem,» saka Dāvis. Uz jautājumu, vai piekrīt apgalvojumam, ka uzņēmējs ir pats sev noteicējs, viņš atbild noraidoši: «Tā tas izskatās tikai no malas. Neviens neredz visas tās darba stundas, ko tu ieguldi mājās, rakstot e-pastus, rēķinot, meklējot cilvēkus, ar kuriem sadarboties. Protams, ar laiku paliek vienkāršāk. Lai to riteni sakārtotu tā, ka tas strādā kā pulkstenis, ir jāiegulda ļoti ilgs laiks. Toties tad, kad tas notiek, var atpūsties un ņemt brīvdienu.»
Savu daļu darba laika aizņem arī pasākumu plānošana. Biznesa idejas autors ieplānojis veidot kino un dzīvās mūzikas vakarus, organizēt dažādus sporta pasākumus. «Pasākumi paredzēti daudz, jo pašam ļoti interesē organizēšana. Es plānoju šeit, piekrastē, dzīvās mūzikas vakarus. Pagaidām, kad tas viss var notikt ierobežotā skaitā, cilvēki var izretoties, ņemt līdzi savus pledus, skatīties kāpās saulrietu. Nākotnē, iespējams, tepat pludmalē norisināsies ringu cīņas vai Sabiles čempiona jostas izcīņa,» nākotnes nodomus atklāj uzņēmējs.
Apkārtējie cilvēki izrāda interesi par Dāvja idejām un viņu atbalsta. Viņš atzīst, ka no sākuma neesot viegli gājis. Dāvis uzskata, ka īstie cilvēki paši atnāk un viņi nav jāmeklē. Viss notiekot tā, kā tam ir jānotiek.
Nu jau gandrīz realizētā ideja ir plānota kā ilggadējs projekts sadarbībā ar Rojas novada domi. «Ja šis projekts būs veiksmīgs, kas tāds, visticamāk, būs, jo mēs pie tā ļoti strādājam, tad tuvākajā nākotnē varētu plānot atvērt vēl trīs līdz četras šādas atpūtas vietas citās Latvijas pludmalēs,» optimismu neslēpj Dāvis. Viņš iesaka līdzīgi domājošiem cilvēkiem saprast, vai tas patiešām interesē. «Vai tas ir tas, kur tu gribi nokļūt pēc pieciem vai desmit gadiem? Ja tas nerada nekādu prieku, no tā vispār nav nekādas jēgas. Sākumā jāsaprot, vai tas ir tavs, tad jāsaplāno viss pa plāna punktiem — kā es tur nokļūšu? Un neapstājies, kamēr katrs no plāna punktiem nav izdarīts!» stāsta Dāvis.
Atbildot uz jautājumu, vai viņš sevi uzskata par Rojas patriotu, Dāvis Šteinbergs teic: «Tas ir interesants jautājums. Ja manis šeit nebūtu un būtu prom ārzemēs, tad dzīve būtu vienkāršāka. Šeit ir grūtāk, ir jāiziet cauri dažādiem procesiem, birokrātijai, lai ko sasniegtu, bet tas jau nenozīmē, ka neiespējami.»
Evelīna Ķiršakmene