«Satiktie» — Māras Brašmanes fotogrāfiju izstāde

Kultūra

Talsu novada muzejā atsākas jaunu izstāžu norises. Rīt, 6. jūnijā, laikā no 14.00 līdz 17.00 lēni un uzmanīgi tiks atklātas divas izstādes: Māra M. Gaiļa ironisko objektu izstāde «Tīrība» un Māras Brašmanes foto portretu izstāde «Satiktie».
Būs iespēja nedrūzmējoties trīs stundu laikā atnākt un satikt māksliniekus, apsveikt viņus, apskatīt abas izstādes.
«Tie ir cilvēki, ar kuriem man ir bijusi vai vēl arvien ir kopīga dzīve, arī darba vai kopīgu interešu gaitas. Tie ir man tuvie cilvēki, domubiedri, radi, draugi, arī nejauši satiktie, bet tik interesantie cilvēki. Katrs ar savu raksturu, stāstu, noslēpumu. Bērni, kas ir tik atvērti visai pasaulei, pieaugušie, kas jau iepazinuši dzīves daudzšķautņainību, un vecāka gadagājuma cilvēki, kam savukārt gan vieda gudrība, gan miers. Un savā ziņā esmu saistīta ar visiem. Jo katra tikšanās ar citu pasauli, ar tās izpratni ir arī mācība man. Iespējams, tieši tāpēc man ir vēlēšanās fotografēt cilvēkus, lai mēģinātu tuvoties un atklāt šos tik dažādos raksturus, šīs suverēnās pasaules,» tā Māra Brašmane stāsta par šo savu darbu kolekciju, kas izvietota Talsu muzeja trīs zālēs.
Māra Brašmane Talsos ir sastopama ik pa laikam — gan savu darbu izstādēs, gan citos ar fotogrāfiju saistītos notikumos: 2000. gadā viņa piedalījās Talsu mākslinieku inspirētajā projektā «… nākošā pietura Kurzeme», tai pašā gadā notika arī viņas pirmā personālizstāde Talsu muzejā «Ūdeņi». 2001. gads viņai ir bijis ļoti nozīmīgs: sadarbībā ar toreizējo Latvijas Mākslinieku savienības vadītāju Inesi Baranovsku tapa izstāde «Manā jaunības pilsētā» — notikums īstajā laikā un vietā, kur ar «The Beatles» 60. gadu mūziku fonā tika izcelts un rādīts Māras Brašmanes nepārvērtējami nozīmīgais 70.—80. gadu foto arhīvs. Hrestomātiskās bildes ar kafejnīcas «Kaza» jauniešu tvistu uz Vecrīgas jumtiem un toreiz jauno Rīgas mākslinieku Laimas Eglītes, Andreja Ģērmaņa un Eižena Valpētera pastaigu pa Lāčplēša ielu — tās ieies Latvijas vēsturē gan kā labs foto, gan arī kā to gadu laikmeta liecība.
Kopš šīs ļoti veiksmīgās, dažādu balvu saņēmušās izstādes Māras fenomenālais foto arhīvs dažādos iespieddarbos, izstādēs un projektos tiek izmantots visai bieži, īpaši saistībā ar neformālo jauniešu kustību ap kafejnīcu «Kaza», kurā piedalījās arī pati Māra, kā arī ar to gadu melnbaltās Rīgas vides fiksējumiem. Arī šai izstādei gatavojoties, Māra Brašmane ir izcilājusi kādu daļu sava arhīva un piedāvā to tagad mums.
Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos