IevēROJAmi aizvadīti Rojas novada svētki

Rojas novads

Par to, ka radošiem cilvēkiem ārkārtas situācija nav šķērslis, ikviens varēja pārliecināties aizvadītajā sestdienā, kad Rojā norisinājās ar pārsteidzošu atraktivitāti un nebijušiem pārsteigumiem piesātinātie novada svētki. Padomāts bija gan par tiem, kuri svētkus baudīja klātienē, gan tiem, kuri drošības apsvērumu dēļ izvēlējās palikt mājās.
Svētki iesākās ar Rojas novada domes priekšsēdētājas Evas Kārkliņas uzrunu. «Šogad Rojas dienas ir zem nosaukuma «Citādas Rojas dienas». Tieši tāds pats ir bijis šis pavasaris — citāds gan skolēniem un viņu vecākiem, gan vecvecākiem. Vienlaikus šis ir bijis pārdomu laiks, bet tas nenozīmē, ka dzīve ir apstājusies. Viss turpinās, un ir jābūt gana radošiem, lai organizētu svētkus un savu ikdienu. Šis laiks ir bijis izaicinājums arī uzņēmējiem, jo ir pieprasīti šauras nišas produkti, bet pavasaris ir pagājis, un mums priekšā ir vasara. Aicinu ieplānot atpūtu pie dabas un uzkrāt spēkus, lai pēc tam varētu atsākt darboties ar jauniem spēkiem un jaunām idejām!» vēlēja E. Kārkliņa.
Pēc svētku uzrunas ar saukli «Ving-ROJAm visi» uz ņipru izkustēšanos mudināja Eva Fricberga, bet drīz pēc tam bija iespēja pagatavot brokastis un mācīties no Rojas dižākās saimnieces Dinas Čubas («PabaROJAm saimi»).  Par jautriem brīžiem sadaļā «VīteROJAM» rūpējās pasaku tēli, īpašus sveicienus veltot mazākajiem novadniekiem un jaundzimušajiem.
Par «IevēROJAmu jaunumu» bija parūpējusies rakstniece Dzintra Žuravska, kura turpināja iesākto tradīciju — Rojas novada svētkus apvienot ar grāmatas atvēršanas svētkiem. Šoreiz stāsts bija par grāmatu «Nepabeigtā portreta noslēpums» un kādu jaunu dizaineri, kurš vecas muižas pažobelē atradis nepabeigtu portretu, ap ko saistās visa tālākā darbība. Arī rakstniece pati savulaik interesējusies par mākslu, bet veselības problēmu dēļ padziļināti pievērsties tai neizdevās. «Bērnībā man ļoti patika zīmēt un gleznot ar eļļas krāsām. No pretējā kalna zīmēju Sabiles vidusskolas ēku, skatu uz Sabili, un šis darbs kādu laiciņu Sabiles vidusskolā stāvēja pie sienas. Arī mana meita un mazmeita ir saistītas ar mākslu. Lai atšķirtu krāsu nianses, ir jābūt labai redzei. Sapratu, ka man ar redzi kļūst aizvien sliktāk un šis variants atkrīt. Paliku pie literatūras, un vidusskolas pēdējā gadā Kandavas rajona laikrakstā tika nopublicēti mani pirmie dzejoļi. Man jau kopš skolas laikiem bija skaidrs, ka studēšu literatūru un centīšos iet pa šo ceļu. Es vienmēr esmu teikusi, ka rakstu pēdējo darbu, bet idejas visu laiku kaut kur gaisā peld — mums tikai jāprot tās satvert,» uzsvēra Dz. Žuravska.
Pēcpusdien tika atklāta Zanes Irbes-Valbakas izstāde «Ceļojums», un svētki turpinājās Rojas jūras zvejniecības muzejā, kur tika atklāta mākslinieces Līgas Reines izstāde. No 12.00 līdz 16.00 Rojas kultūras centra laukumā skanēja koncertšova «Meklējam solistu» dziesmu ieraksti, savukārt zem saukļa «StaROJAm ielās» bija iespējams saņemt grupas «Apvedceļš» muzikālo sveicienu, kam sekot varēja arī tiešsaistē. 16.00 norisinājās literāri sirsnīga satikšanās ar aktieri, novadnieku Ivaru Stoninu, bet no 21.00 līdz 23.00 par ekskluzīvu svētku diskoballīti rūpējās DJ Ilmis («PiebiedROJAmies»). Ar viņa starpniecību bija iespējams veltīt muzikālu sveicienu radiem, draugiem, kaimiņiem vai kolēģiem.
Sadaļā «IevērROJAm skaistas vietas!» aktīvie rojenieki sēdās uz velosipēda un devās aptuveni stundu garā izbraucienā ar interaktīviem elementiem. Maršrutu un Rojas karodziņu varēja saņemt Rojas tūrisma informācijas centrā, kur bija apskatāma Āgenskalna fotokluba dalībnieka Pētera Kirikova fotoizstāde «Mirkļi iz dabas». Visas dienas garumā interesentiem tika dota iespēja piedalīties viktorīnā par Rojas novadu. Pareizo atbilžu autori piedalījās izlozē — uzvarētāji saņēma balvas no Rojas uzņēmējiem.
«Cilvēki bija vienoti, uzķēra smeķi, un atsauksmes ir labas — saņēmām komentārus gan no vietējiem iedzīvotājiem, gan cilvēkiem ārpus Latvijas robežām. Ko varējām, to darījām. Prieks, ka visu, ko bijām ieplānojuši, izdevās realizēt un cilvēki pēc ieilgušā klusuma saņēma pozitīvisma devu. Tas ir tas, kas šajā laikā bija nepieciešams. Viena no svētku odziņām bija «Apvedceļa» brauciens cauri Rojai. Nevis cilvēki brauca uz koncertu, bet koncerts brauca pie cilvēkiem. Esot līdzās un veltot cits citam smaidu, veidojas cita noskaņa. Liels prieks man ir arī par to, ka Ivars Stonins, kurš dzīvo Amerikā, atsūtīja sveicienu ar ierunātiem fragmentiem no Imanta Ziedoņa darba «Poēma par pienu». Viņam tas izdodas tik sirsnīgi, emocionāli, piesātināti un profesionāli! Atkalsatikšanās pēc tik ilgiem gadiem šādā veidā bija svētīga ne tikai mums, bet arī viņam. Izkustējāmies no ziemas miega un nu esam gatavi vasarai,» prieku pauda Rojas novada kultūras pasākumu organizatore Dace Broka.