Pārmaiņu vējš

Žurnālista viedoklis

Jaunā darba nedēļa, piebraucot pie redakcijas, man vakar iesākās ar leģendārās vācu rokgrupas «Scorpions» balādes «Wind of Change» melodiju, kuru tobrīd par godu grupas solista Klausa Maines 72. dzimšanas dienai atskaņoja Latvijas Radio. Savulaik šī dziesma, kas ir viens no visu laiku veiksmīgākajiem singliem, kļuva par Berlīnes mūra krišanas neoficiālo himnu, bet šoreiz vairāk par melodiju piesaistīja pats dziesmas virsraksts, kas tulkojumā nozīmē «Pārmaiņu vējš». Mēs katrs laiku pa laikam izjūtam kādu pārmaiņu vēju pūšam — vai tas būtu personīgā dzīvē vai valstī, bet šobrīd var teikt — tas sašūpojis visu pasauli. Un mēs katrs šo neierasto situāciju izjūtam citādāk. Vieniem nekas lielos vilcienos ikdienā nemainās, citi cenšas pielāgoties jaunajiem apstākļiem, tā teikt «kā vējiņš pūš, tā salmiņš danco», bet vēl kādiem šis pārmaiņu vējš ir tik spēcīgs, ka noposta visu, kas pagadās ceļā.
Šis laika posms ir arī kā pārbaudījums mums ikvienam savā jomā, kuru pārstāvam. Šodienas laikrakstā lasot aktuālo interviju ar Rojas kultūras dzīves organizatori Daci Broku, varat pārliecināties, ka, ja cilvēks ir savā īstajā vietā, viņu nekas nespēj izsist no līdzsvara. Pastāvot liegumam kultūras lauciņā, pastāv arī iespēja bez liekiem sirdsapziņas pārmetumiem paiet malā un izbaudīt mirkli, ka nekas nenotiek un nedrīkst notikt, vienkārši izbaudot brīvdienas, kuru parastos apstākļos kultūras darbiniekam tikpat kā nav. Bet var arī citādi — turpināt savu darbu, radoši meklējot jaunas iespējas, kā cilvēkiem radīt svētkus, kad publiski liegta iespēja tos baudīt.
Pašķirstīju pagājušā gada 24. maija «Talsu Vēstis», lai atsauktu atmiņā, kas notika toreiz, kad nebija nekādu (vismaz «Covid-19» sakarā) aizliegumu. Kā izrādās, jau pirmajā lappusē lieliem burtiem vēstīts, ka «Rīt, 25. maijā, vēlēsim Eiropas Parlamentu» un «cilvēku aktivitāti iepriekšējā balsošanā vērtē kā pietiekamu; Talsu administratīvā centra parku rotā bērnu radīti vides objekti; Virbos pilnā sparā rit aktīvās atpūtas vietas izveide; 25. maijā Talsu pusē gaidāmas FIA Eiropas rallija čempionāta posma «Rally Liepāja» sacensības; 21. maijā Valdgales pagasta tautas namā plecu pie pleca pulcējušies pagasta iedzīvotāji novada pašvaldības rīkotā sapulcē; piedāvāts ieskats konkursa «Talsu bruncī ieaustie» norisē Strazdes pagastā; 11. maijā čaklākās Kurzemes rokdarbnieces pulcējušās Pastendē, bet mazpulcēni 20. maijā ciemojušies Ances muižā; 24. maijā ikvienam dota iespēja apmeklēt kinoteātrī «Auseklis» dokumentālo filmu «Brisele», bet 26. un 30. maijā — dokumentālo filmu «Meklējot Mr. Kauliņu»; 24. maijā Šlīteres bākā prezentē tai veltīto pastmarku, bet Laidzes bibliotēkā aplūkojama Latviešu valodas aģentūras ceļojošā izstāde «Kļūdies tā, lai citiem prieks»; 14. maijā Pūres pamatskolā mūsu jaunie karatisti pulcējušies pasākumā «Karatē diena pirmsskolā», bet 19. maijā Dižstendē centra dīķī notikušas pludiņmakšķerēšanas sacensības; 21. maijā Talsu novada muzejā Talsu Valsts ģimnāzijas skolēni apmeklējuši izglītojošo nodarbību par akciju «Kamparkalns»; izskanējis Ģimenes dienai veltītais mazo bērnudārznieku koncerts Mērsragā, savukārt 29. maijā gaidāmas Valsts prezidenta vēlēšanas… Tik daudz notikumu vienā avīzē! Šobrīd mums dota iespēja tā pa īstam novērtēt to, kas iepriekš šķita tik ierasts, un varbūt tieši tāpēc pat nemēģinājām izbaudīt piedāvājumu, kas tika kā uz paplātes pasniegts. Pārmaiņu vējš turpina pūst, un mums pašiem jāizdara izvēle — turpmāk dzīvot pa vecam vai mainīties tam līdzi.