Lielajā talkā sakopj Elku liepas apkārtni

Talsu novads

16. maijā ikviens Latvijas iedzīvotājs bija aicināts sakopt savu māju apkārtni, kā arī sabiedriski nozīmīgas vietas, tā piedaloties akcijā «Lielā talka». Dienu pirms šā notikuma rosība notika arī Elku liepas apkaimē Valdemārpilī.
Ņemot vērā ārkārtas situāciju valstī, «Lielo talku» šogad pārcēla no aprīļa uz maiju. Tā organizēta arī nedaudz neierastākā formātā, lielāku uzsvaru liekot uz individuālu strādāšanu. Taču šīs rīcības pamatdoma joprojām ir nemainīga — attīrīt vidi no citu cilvēku bezatbildīgi nomestiem atkritumiem. Pēc valdības lēmuma, kas atļāva pasākumus, kuros var pulcēties līdz 25 cilvēkiem, pieauga arī pieteikto talku skaits, liecina organizētāju sniegtā informācija.
Aizvadītās nedēļas nogalē sakopšanas darbi notika vairākās vietās mūsu novados. 15. maijā Valdemārpilī pagasta pārvaldes dabinieki sakopa Elku liepas apkārtni, kas ir viens no tūrisma apskates objektiem mūspusē. Pārvaldes vadītājs Andris Grīnbergs «Talsu Vēstīm» stāsta, ka, lai gan objekts ir privātīpašums, svarīgi, lai tas būtu sakopts, jo to ik gadu apmekē daudz tūristu, arī no ārvalstīm. Jautāts, kā radusies ideja sakopt šo teritoriju, pārvaldnieks atbild, ka tā pat nav ideja, bet nepieciešamība. «Tas ir privātīpašums daudzus gadus. Visādi mums ir gājis. Lai gan ir bijuši mēģinājumi šo īpašumu atpirkt, līdz šim tas nav izdevies. Šo objektu apmeklē ļoti daudz tūristu, tāpēc vietai ir jābūt sakoptai. Pārvalde ik pa laikam ir saņēmusi pārmetumus, ka šo teritoriju vajadzētu sakopt, jo iebraucēji domā, ka tā pieder pašvaldībai. Protams, esam runājuši arī ar šā objekta īpašnieku, bet joprojām cenšamies darīt tā, lai šī vide neaiz-augtu un būtu pieejama interesentiem. Šīs vietas sakopšanā iesaistās arī skola, mazpulcēni, pagasta pārvaldes darbinieki. Sakopšanas un pļaušanas darbus šeit veicam ne tikai Lielās talkas dienā,» saka pārvaldnieks. Tāpat šajās dienās aktīvi rosījušies pagasta iedzīvotāji, sakopjot savu māju apkaimi. Atkritumi vākti arī Sasmakas ezera pludmalē un citviet pagastā.
Pēc Lielās talkas organizētāju informācijas, kopumā šogad Latvijā strādāts 955 vietās. Kartē, kur atzīmētas talkas vietas, redzams, ka rosība notikusi visos mūsu novados. Vākti atkritumi ceļmalās, pludmalē un sakoptas citas publiskās teritorijas Talsu, Dundagas un Rojas novadā. Kā norāda šā pasākuma organizatori, šī talka ir lieliska iesildīšanās Pasaules talkai, kura norisināsies 19. septembrī.
Lai cilvēku rīcība ar atkritumiem būtu pārdomāta un šādas talkas nebūtu jārīko vispār, ikviens aicināts ievērot vairākus principus. Pirmkārt, ko dabā atnes, to aiznes prom! Dodoties atpūtā pie dabas, ja reiz ir spēka un vietas somā, lai gardumus uz mežu vai upes malu atnestu, noteikti pietiks spēka arī tukšos iepakojumus aiznest līdz tuvākajam atkritumu konteineram, vai ielikt somā nešanai mājās. Otrkārt, vienmēr līdzi vajadzētu būt maisiņam atkritumiem. Piemēram, tajā var ielikt lipīgu vaļēju limonādes pudeli vai taukaino tukšo našķu iepakojumu, tā nesasmērējot somu, kur atkritumi likti prom nešanai, un citas savas personīgās mantas. Treškārt, cilvēki aicināti izmantot publiski pieejamo atkritumu šķirošanas infrastruktūru. Tukšos iepakojumus — pudeles, maisiņus, kastītes, papīra turzas vai kartona kārbiņas —, ja tie nesatur ēdiena pārpalikumus, var nogādāt publiski pieejamajos atkritumu šķirošanas konteineros.
Tāpat cilvēki aicināti atkritumus nodot pārstrādei, nevis tos izgāzt mežos, kā arī ziņot, redzot tos izmestus apkārtējā vidē, izmantojot bezmaksas mobilo aplikāciju «Vides SOS».