Lai ķermenis jums teiktu — paldies!

Veselība

1. maijā sākās «MyEMS» izveidotais «90 dienu izaicinājums», kura galvenās idejas autori ir talsenieks Oskars Zapackis ar sievu Rūtu. Lai arī abi šobrīd dzīvo Somijā, kur paši vada sevis veidotu mūsdienīgu sporta zāli, viņi uzrunāja vairākus sporta profesionāļus un entuziastus no Somijas un Latvijas, kas ar prieku pievienojās viņu komandai, lai izveidotu šo fitnesa izaicinājumu. Tā ietvaros ir sastādīta treniņu programma trim mēnešiem, kā arī tiek piedāvātas uztura lekcijas un sarunas ar privāto treneri. Izaicinājumā nodarbības vada arī talsenieces Sindija Teberniece un Marta Ābele ar vīru Dāvi Ābeli, kurš arī ir viens no izaicinājuma veidotājiem. Veselīga dzīvesveida pieredzē dalās izaicinājuma dalībnieki — Sindija, Dāvis, Evelīna Laura Krekovska no Vandzenes, kura šobrīd dzīvo Rīgā, un talseniece Lelde Rudzika, kuras dzīvesvieta pašlaik arī ir Rīga.
Motivācija pievērsties veselīgam dzīvesveidam
Sindija veselīgam dzīvesveidam pievērsusies jau 15 gadu vecumā, sākot vairāk interesēties par pareizu uzturu, jo saprata, ka ikdienas pārēšanās nedara neko labu ķermenim. «Protams, arī doma par «sešpaku» bija vilinoša,» smejas Sindija. «Visu mūžu man ir patikusi kustība un sports. Es tajā gūstu prieku un laimi. Ja ar to nenodarbojos, nespēju kvalitatīvi baudīt pārējo dzīvi,» atzīst Dāvis. Viņš uzskata, ka savs ķermenis ir jāuztur labā fiziskā stāvoklī, lai būtu iespējams pieņemt un izbaudīt visu, ko dzīve piedāvā. Izaicinājuma dalībniece Lelde atklāj, ka pievērsties veselīgam dzīvesveidam viņu motivējusi vēlme uzlabot pašsajūtu, veselību un, protams, izskatīties pievilcīgāk. Galvenā motivācija pieteikties izaicinājumam bijusi vēlēšanās šajā ierobežojumu laikā atgriezties ierastajā treniņu ritmā un jauna veida režīmā, kurā fiziskās aktivitātes un veselīgs uzturs ir neatņemama dienas sastāvdaļa. Savukārt izaicinājuma dalībniece veselīgam dzīvesveidam pievērsusies pirms pusotra gada, kad strādāja birojā un paralēli studēja maģistrantūrā. Evelīna juta, ka pasīvs dzīvesveids viņu ļoti nogurdina un vēlējās televīzijas pulti un našķēšanos nomainīt pret fiziskām aktivitātēm, lai atgūtu enerģiju, spēku un paaugstinātu savu dzīves kvalitāti. Nepadoties viņu motivē visas mazās uzvaras, kuras laika gaitā tiek sasniegtas, it īpaši darba augļi, kas pamanāmi treniņa laikā un spogulī.
Fiziskās aktivitātes ikdienā
«Esmu sākusi celties katru rītu arvien agrāk, jo tad ne tikai var paspēt pasportot, pati diena šķiet daudz garāka,» atzīst Sindija. Viņa izvēlas vingrot no rītiem, jo izkustēšanās pirms dienas sākuma rada fantastisku sajūtu, kas dod enerģiju visai dienai.
Dāvim sportošana jau kopš bērnības ir daļa no viņa dzīves. Viņš to neuzskata par pienākumu, bet gan par izklaidi, un ir pārliecināts, ka, ziedojot vien pāris stundu nedēļā fiziskām aktivitātēm, vēlāk iespējams daudz pilnvērtīgāk izbaudīt laiku nākotnē, jo katra treniņā pavadītā stunda uzlabo gan veselību, gan ķermeņa kvalitāti. Leldes noslēpums, kā atrast laiku fiziskajām aktivitātēm, ir pavisam vienkāršs — tā ir viņas prioritāte. Viņa koncentrējas uz ilgtermiņa plāniem, mērķtiecīgi sadalot to mazākos un sasniedzot citu pēc cita. «Pārāk daudz laika tiek izmantots nelietderīgi, tas tiek šķērdēts tā, it kā tam nebūtu limita,» saka Lelde.
Evelīna uzskata, ka ir vēl tikai veselīgā dzīvesveida ceļa pašā sākumā. Viņai visvairāk palīdzot tas, ka pēc rakstura ir apņēmīga un pedantiska. «Ja kaut ko ieņemu prātā, tad man to vajag un man to vajag skaisti,» smejas Evelīna. Viņas palīglīdzeklis ir plānotājs, kurā uzstādīti mērķi, lai var sekot līdzi jau padarītajam un vērot progresu. Evelīna mājās sāka sportot, izmantojot aplikāciju «Daily Yoga», kuru ieteica draudzene Sindija, kas jau tad aizrāvās ar jogu un meditāciju. Piedalīties izaicinājumā viņu motivēja draudzenes un tas, ka šajā laikā viņa var strādāt no mājām, neatrodoties birojā, iegūstot vairāk laika fiziskajām aktivitātēm, kā arī tāpēc, ka šajā izaicinājumā jau ir sastādīts grafiks, kas ļaus neuztraukties par treniņu plānošanu.
Ideja par 90 dienu izaicinājumu
«Oskars «Covid-19» situācijas dēļ mēģināja izdomāt veidu, kā saviem zāles klientiem turpināt piedāvāt treniņu pakalpojumus, kā rezultātā radās pavisam jauna ideja jaunai interneta platformai. «90 dienu izaicinājums» kalpo kā ievada daļa katram interesentam šajā platformā,» stāsta Dāvis. Arī Sindija piebalso, ka tieši šī ārkārtas situācija ir devusi papildu motivāciju idejas realizēšanai.
Jāpievērš lielāka uzmanība uzturam un fiziskajām aktivitātēm
«Jo vairāk mēs iepazīstam sevi, savu ķermeni un apzināmies lietas, uz kurām esam spējīgi vai pie kurām vēlamies piestrādāt, jo kvalitatīvāk ir iespējams veidot savu dzīvi,» uzskata Dāvis. Pēc viņa domām, mēs visi esam dzimuši, lai kustētos. Sindija izjutusi to, kā ir sportot, ēst veselīgi un justies labi un spēcīgi un kā ir noslinkot un to nedarīt. «Kad sportoju, ļoti bieži izjūtu patīkamu harmoniju ar sevi,» viņa atzīst un piebilst, ka sports palīdz atraisīt sakrājušās emocijas, justies labi un enerģijas pilnai. «Dzīvē nekas nav tik svarīgs kā veselība, jo, ja tā būs, tad viss pārējais arī būs,» teic Lelde.
«Mūsu ķermenis ir kā avatars, kuru veidojam, nodarbojoties ar sportu, ēdot veselīgas un uzturvielām bagātas maltītes, kas mums sniedz enerģiju un ļauj virzīties uz priekšu,» stāsta Evelīna. Viņa pauž, ka, meditējot un nodarbojoties ar jogu, mēs dodam savam prātam skaidrību, kas mūs attīsta garīgi. Attīstot savu fizisko ķermeni, paplašinām savas iespēju robežas un iegūstam pavisam citu dzīves kvalitāti, kas, viņasprāt, ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēkiem vajadzētu vairāk pievērst uzmanību dzīvesveidam.
Video ieraksti tapa gan Latvijā, gan Somijā
Lai izveidotu šo platformu, tika uzrunāti vairāki sporta profesionāļi un entuziasti no Latvijas un Somijas. Tā kā Oskaram Latvijā ir vairāki labi draugi, kuri ar aizrautību iesaistījās šā izaicinājuma veidošanā, Oskara komanda arī Latvijā izveidojās diezgan liela. «Latvijā atrodas arī Oskara operatoru komanda, kas bija tūlīt gatavi strādāt. Mēs video filmējām, atrodoties katrs savās mājās,» stāsta Sindija un atzīst, ka, lai arī daudz tiek strādāts attālināti, katram esot savās mājās, viņa izjūt komandas vienotību un kopējo darbu.
«Video ieraksti tika filmēti gan Latvijā, gan Somijā. Filmēšanai tika izmantoti gan mājās pieejamie resursi, gan arī meklētas citas alternatīvas,» atklāj Dāvis.
Ir vērts piedalīties
Pēc Sindijas domām, visvērtīgākais ir tieši pats izaicinājums, jo tā esot liela apņemšanās un lieliska motivācija, kas liek būt labākai sevis versijai. Sindijai «MyEMS» veidotais izaicinājums patīk tāpēc, ka tas rūpējas ne tikai par fizisko ķermeni, bet arī par prātu un dvēseli, jo izaicinājumā iekļautas arī jogas nodarbības Sindijas vadībā un uztura lekcijas. Dāvim visvērtīgākais šķiet tas, ka šis izaicinājums ļauj cilvēkam iepazīt pašam sevi. Izaicinājumā iekļauti dažādi treniņu veidi, tāpēc tā laikā katrs spēs saprast, kas viņam patīk visvairāk un ko īsti var iegūt no fitnesa pasaules. «Piedāvājam sarunu ar privāto treneri katru mēnesi izaicinājuma laikā, lai palīdzētu lietotājam saistībā ar neskaidrajiem jautājumiem vai vienkārši dalītos ar nepieciešamo informāciju,» teic Dāvis.
Arī pēc Leldes domām, izaicinājumā viena no vērtīgākajām lietām ir tā, ka ir iespēja izmēģināt dažādu treniņu veidus — jogu, spēka treniņus, intervāla treniņus, EMOM treniņus un citus veidus. Katrs sev var atrast vispiemērotāko. Lelde ar aizrautību piedalās šajā izaicinājumā, jo 90 dienu laikā iegūtā informācijas bāze, jaunās zināšanas un izveidojies dienas režīms arī pēc šiem trim mēnešiem ļaus vieglāk pieturēties pie grafika un sportot arī tad, kad šis izaicinājums būs beidzies.
Evelīna uzskata, ka tieši sarunas ar privāto treneri, lai pārrunātu sev aktuālos jautājumus un sekotu līdzi progresam, ir viena no visvērtīgākajām daļām šajā izaicinājumā. Viņai izaicinājumu sagādā ne tikai regulāras fitnesa nodarbības profesionālu treneru vadībā, bet arī savu ēšanas paradumu uzlabošana, jo, kā pati smejas, ikdienā ēd visu un nekad neatsakās no šokolādes gabaliņa.
Ieguvumi, piedaloties izaicinājumā
Dāvis jau kādu laiku pirms šā izaicinājuma tapšanas vadīja nodarbības maziem bērniem un pusaudžiem. «Tā nu ir sanācis, ka pavisam nejauši pagājušajā vasarā izveidoju pati savas jogas nometnes,» stāsta Sindija. Pagājušajā vasarā viņa kempingā «Melnsils» organizēja divas jogas nometnes, kurās arī pati pasniedza mākslas nodarbības.
Sindijas lielākais ieguvums esot fantastiski draugi un kolēģi, kā arī motivācija virzīties pretī saviem mērķiem arvien straujāk un atsākt pieturēties pie regulāra treniņu grafika. «Šī komanda un cilvēki ir viens milzīgs enerģijas lādiņš,» viņa atzīst. Arī pēc Dāvja domām, viens no lielākajiem ieguvumiem, strādājot pie šā izaicinājuma veidošanas, ir iepazīšanās ar jauniem cilvēkiem. «Mācot jaunas lietas citiem, vislielākais ieguvums ir tajā, ka tas liek uz informāciju paskatīties no vairākiem skatupunktiem, kas palīdz pašam informāciju saprast vēl labāk. Tādā veidā mācīšanās process turpinās gan man, gan arī lietotājiem,» teic Dāvis. Lelde priecājas, ka jau ir paspējusi iemācīties vairākus jaunus vingrojumu kompleksus, kā arī izmēģinājusi jaunus treniņu formātus, par kuriem iepriekš bija tikai lasījusi. Evelīna ar izaicinājumiem saskaras katru dienu, jo ir no cilvēkiem, kuriem patīk ilgi gulēt. Šo pirmo divu nedēļu laikā viņa saskaras ar izaicinājumu nedzert kafiju uzreiz, tiklīdz atvērtas acis, kolas vietā izvēlēties ūdeni, kā arī pirms miega nepavadīt laiku pie televizora vai telefona ekrāna. «Galvenais ir atcerēties kopējo mērķi un redzēt virzienu, kurā tu ej, lai saprastu, kāpēc tu to dari,» ir pārliecināta Evelīna.
Dzīvojam veselīgi
Pēc Dāvja domām, visgrūtākais ir turēties pie veselīgiem paradumiem un neļaut sev tos aizstāt ar kaut ko neveselīgu.
Arī Sindija stāsta, ka vislielākais izaicinājums ir nepalaisties un nenoslinkot, jo vienmēr apkārt ir daudz vilinošu iespēju, bet tajos brīžos viņa sev atgādina, ka pie veselīga dzīvesveida pieturas sevis un savas veselības dēļ. «Nodarbojoties ar jogu, sportu un ēdot veselīgi, ir ļoti viegli uzturēt labas attiecības ar sevi un rast harmoniju,» saka Sindija.
«Lielākā atruna ir iestāstīšana sev, ka «es jau tāpat jūtos labi»! Cilvēks, kurš nekad nav bijis labā fiziskā stāvoklī, nemaz nezina, kā ir justies patiešām labi. Labs fiziskais stāvoklis prasa daudz ieguldīta laika un grūtību, taču lielākā daļa cilvēku izvēlas iet vieglāko ceļu, kas ne vienmēr noved pie labiem rezultātiem,» saka Dāvis. Sindija domā, ka viens no vislielākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki neizvēlas sportot regulāri un ēst veselīgi, ir nezināšana, kā to pareizi darīt un kā to vispār iesākt. «Ir jābūt spēcīgam raksturam, lai izkāptu no savas komforta zonas, lai pieceltos no dīvāna un atietu no televizora, lai pakustētos,» stāsta Sindija. Viņa uzskata, ka arī nepareizs priekšstats par veselīgu dzīvesveidu un to, cik tas esot grūti, ir nozīmīgs faktors tam, kāpēc daudzi cilvēki izvēlas vakarus pavadīt mājās, dīvāna ieskauti. Arī Lelde piekrīt, ka nepareizs priekštats par veselīgu dzīvesveidu un tā izmaksām ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki neizvēlas dzīvot veselīgi. «Man nav laika», «man ir tāda ģenētika, tur neko nevar mainīt», «veselīgs ēdiens nav garšīgs» — šos attaisnojumus nācies dzirdēt ne vienu reizi vien. Viņasprāt, šīs atrunas un iedzīvotāju nepatika pret fiziskajām aktivitātēm daļai cilvēku veidojas jau skolas laikā, kad sporta stundās ikvienam ir jāspēj izdarīt pilnīgi visi sporta vingrinājumi, visas disciplīnas un par to vēl vērtē ar atzīmi. «Šajās mācību stundās neviens īpaši nepaskaidro, kādēļ tev tas ir jāapgūst un ko tas dod tavam ķermenim. Tā rezultātā izveidojas nepatika ne tikai pret sporta stundām, bet vispārēja nepatika pret fiziskajām aktivitātēm,» pieredzē dalās Lelde. Arī Evelīna dzirdējusi tādas atrunas kā «zāle nav domāta man», «sportot ir dārgi», «ārā šodien pārāk auksts/karsts». Vienmēr, kad Evelīna dzird šos attaisnojumus, viņai rodas pretjautājums: «Cik laika šodien esi pavadījis sociālo mediju portālos, lai varētu teikt, ka tev nav laika?» Evelīna izaicina ikvienu — sākt ar mazām pārmaiņām, un jau pēc laiciņa jutīsiet, kā ķermenis jums saka: «Paldies!»
Nikola Mūrniece
Talsos