Atkal būs cits!

Viedokļi

Dīvaini rakstīt pārdomas brīdī, kad atkal ir sašūpots viens no mūsu četru novadu domes priekšsēdētāju krēsliem. Pēc mazāk nekā gada otro reizi neuzticību mēģināja izteikt Talsu novada domes priekšsēdētājam Dainim Karolam, kurš amatā ir kopš 2018. gada. Šoreiz tas izdevās! Bija iesniegts deviņu deputātu pieprasījums šādu jautājumu dienaskārtībā iekļaut, bet pamatojums rīcībai gan netika pausts. Tad nu nekas cits iedzīvotājiem un vietējās politikas vērotājiem neatliek, kā skatīties domes sēdi interneta plašumos un izdarīt secinājumu par šādas rīcības pamatojumu un nepieciešamību. Publiskajā telpā ir ļaudis, kas smej, ka deputātiem vajadzēja mazliet nogaidīt, lai 2018. gadā iesākto tradīciju pilsētas svētku laikā gāzt domes vadītāju no amata veiksmīgi turpinātu! Grūti saprast, kas un kā, ko un kurš kuram solījis, jo īsto politisko virtuvi zina tikai tie, kas paši tajā atrodas. Diplomātiski uz āru paustais ir viens, bet kas notiek iekšienē, kādas ir kura iesaistītā personāža intereses un vēlmes, tie jau ir citi jautājumi. Žēl tik, ka atkal Talsu vārds plašāk Latvijā izskanēs ne tajā labākajā gaisotnē. Ja mūsu kultūras darbinieki, sportisti, pedagogi un skolēni ar sasniegumiem novada vārdu lepni nes Latvijā, tad deputāti ar savu rīcību to reti kad dara!
Jebkura politiskā spēka mērķis ir iegūt varu, lai spētu realizēt izvirzītos mērķus. Tāpēc atruna: kāda amata ieņemšana kādam nav pašmērķis, ir visai mulsinoša. Tādi amati kā domes vadītājs, viņa vietnieks ir nozīmīgākie pašvaldībā, lai īstenotu to, kas reiz vēlētājiem solīts. Tā ir arī laba augsne sagatavoties nākamajam startam pašvaldību vēlēšanās, kas būs pēc gada. Rokās visi pieejamie resursi un priekšrocības attiecībā pret citiem pie viena galda sēdošajiem.
Vēlētāji pirms katrām vēlēšanām aicināti vērtēt, ko nu kurš solītājs iepriekš izdarījis. Par šo Talsu novada domes sasaukumu jau tagad var teikt, ka tas vēsturē ieies ar biežo domes vadītāju maiņu, dažiem vienmēr klusējošajiem deputātiem, kas pie konkrētā jautājuma vien roku paceļ. Arī ar izpilddirektora esamību līdz šim nav veicies. Iespējams, tas tāpēc, ka amatā pēc kādas vienošanās ieceļ partiju pārstāvjus, nevis konkursa kārtībā izvēlas cikvēkus, kuri būtu piemēroti šim darbam. Tas arī parāda sava veida varaskāri, nostiprinot partiju cilvēkus vadošajos amatos. Tad paši brīnās, ka darbi tik raiti nesokas! Tautā klīst joks — no padomju gadiem viena iezīme mūsdienu politikā gan ir palikusi: ja esi pie varas esošajā partijā, darbu atrast ir daudz vieglāk! Piemēri tam ne tikai valsts, bet arī pašvaldību līmenī tālu nav jāmeklē.
Vai kas mainīsies pēc kārtējās varas nomaiņas Talsos, bez uzraksta uz plāksnītes pie konkrētās priekšniecības durvīm? Skatīsimies! Skaidrs, ka 2017. gadā uzburtās sapņu pilis partiju priekšvēlēšanu programmās vairs neīstenos. Palicis tikai gads līdz pašvaldību vēlēšanām, kurā varas tīkotāji sāks arvien acīmredzamāk rādīt savus muskuļus. Talsos, manuprāt, tas jau notiek…