Valdemārpilī pārbūvē katlumāju un atjauno siltuma pārvades tīklus

Talsu novads

Piesaistot Eiropas Savienības finansējumu un SIA «Talsu namsaimnieks» ņemot kredītu, Valdemārpilī notiek siltumenerģijas ražošanas un pārvades tīklu atjaunošanas darbi, ko plānots pabeigt līdz nākamās apkures sezonas sākumam. Gan siltumtrases izbūves, nomaiņas, gan abu katlumāju apvienošana vienā vietā izmaksās vairāk nekā 996 tūkstošus eiro.
Talsu novada pašvaldības kapitālsabiedrības «Talsu namsaimnieks» valdes priekšsēdētājs Egils Bariss «Talsu Vēstīm» skaidro, ka darbi paredz savienojošā siltumtīklu posma izbūvi, esošo siltumtīklu pārbūvi un individuālo siltummezglu uzstādīšanu Valdemārpilī, kā arī turpmāk siltumu nodrošināt no vienas katlumājas, kas atrodas Parka ielā. Pēc šo darbu pabeigšanas katlumājas vairs nebūs Raiņa ielā.
Katlumājas pārbūves darbus veic uzņēmums SIA «P.M.G.», un to izmaksas ir 640 524 eiro, Eiropas Kohēzijas atbalsts ir 254 489 eiro, pārējais — aizņēmums, tai skaitā arī desmit procenti pašu finansējums. Savukārt siltumtrašu izbūves un nomaiņas darbus veic uzņēmums SIA «Grobiņas SPMK» par 355 743,50 eiro (bez PVN), Eiropas Kohēzijas fonda finansējums ir 140 000 eiro, pārējais — aizņēmums, tai skaitā arī desmit procenti pašu finansējums. Būvuzraudzību darbiem veic AS «Inspecta Latvia».
Jautāts, kas mainīsies iedzīvotājiem līdz ar šo darbu pabeigšanu, E. Bariss teic, ka ir mājas, kurās nebija individuālie siltummezgli, tāds nebija arī Valdemārpils vidusskolai. Tagad tie tiks izbūvēti, dodot iespēju iedzīvotājiem pašiem regulēt siltumu. Pakalpojums kļūs arī drošāks. Mainīts tiks arī kurināmais veids — no malkas uz šķeldu. Raiņa ielā katlumājas vairs nebūs. Iespējams, šī vieta paliek kādām investīcijām, uzskata kapitālsabiedrības pārstāvis.
Interesējoties, vai līdz ar minētajām investīcijām iedzīvotājiem nāksies par siltumu vairāk maksāt tuvākā nākotnē, skan atbilde, ka nē. «Šīs divas katlumājas un malka, kas tajās tika sadedzināta, astoņu cilvēku darbaspēks kaut ko maksāja, pašu apkures katlu spēja un elektrības patēriņš arī sastādīja būtiskas izmaksas. Mēs rēķinām un sekojam visam līdzi. Pakalpojums noteikti dārgāks nekļūs. Tas ļaus to noturēt robežās vai arī izmaksas samazināt. Šī katlumāja noteikti nebūs iemesls kaut kādam tarifu kāpumam,» saka E. Bariss.
Darbu, visticamāk, gan nāksies zaudēt vairākiem darbiniekiem. Līdz šim abas katlumājas apkalpoja astoņi cilvēki — katrā strādāja četri. Pēc minēto darbu pabeigšanas, visticamāk, darbs būs vienam vai diviem cilvēkiem, jo kurināšanas process būt tikai jāuzrauga, atzīst pašvaldības kapitālsabiedrības vadītājs.
Pagājušā gada otrajā pusē
rakstījām, ka SIA «Talsu namsaimnieks» Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesniedzis jaunu tarifu projektu, jo vecais tarifs spēkā stājās 2016. gadā. Iemesli šādai rīcībai bija vairāki — valstī mainījusies minimālā alga, siltumenerģijas ražošana, piegāde un tirdzniecība lauku apvidū ir dārgāka, jo klientu loks, kam jāpiegādā siltumenerģija, ir izkliedēts, līdz ar to ir lielākas izmaksas nekā blīvi koncentrētās teritorijās. Arī kurinātāju skaits kopumā ir liels, jo katrā katlumājā, kur siltumenerģijas ražošanai tiek izmantota malka, kā arī kur nav automatizētas ar šķeldu kurināmās, jānodrošina vismaz četri strādnieki, toreiz skaidroja kapitālsabiedrībā. Augušas arī kurināmā un elektrības cenas. Pērn augusta izskaņā «Talsu namsaimnieks» publiskoja, ka šobrīd apstiprinātais siltumapgādes tarifs ir 61,55 eiro par megavatstundu (bez PVN), bet Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai izskatīšanai ir iesniegts tarifa projekts par 67,33 eiro par megavatstundu (bez PVN). Vidējais sadārdzinājums klientiem, ja tiks apstiprināts uzņēmuma izstrādātais tarifs, būs no pieciem līdz deviņiem procentiem. Tas attiecas uz tām mājām, kur siltumenerģijas pakalpojumu nodrošina SIA «Talsu namsaimnieks». Jautāts, cik tālu pavirzījies šis jautājums, E. Bariss skaidro, ka pašlaik notiek sarunas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, kura lūdz skaidrot vairākas pozīcijas, kā aprēķinātā maksa veidojas. Iespējams, jaunais tarifs spēkā varētu būt, uzsākoties jaunajai apkures sezonai.