Sabilē izveidots jauns ātrās palīdzības punkts

Talsu novads

Lai kritiskās situācijās mediķi ātrāk nokļūtu pie pacientiem, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests Sabilē izveidojis jaunu brigāžu punktu un papildu brigādi Kurzemes reģionā. Šis ir otrs šogad izveidotais punkts Latvijā, pirmais izveidots Ikšķilē.
Jaunā punkta izveidošana šajā apkaimē būtiski uzlabos kopējo brigāžu izvietojuma tīklu Kurzemē, palielinot dienesta reaģētspēju un operativitāti Sabilē un tās tuvumā esošajos pagastos, kur iepriekš ilgstoši ir bijis sarežģīti nodrošināt savlaicīgu ierašanos uz izsaukumiem.
«Viens no dienesta stratēģiskajiem mērķiem tuvāko gadu laikā ir tuvāka un ātrāka neatliekamā palīdzība. Mēs vēlamies panākt, lai dzīvībai bīstamās situācijās iedzīvotāji gan laukos, gan pilsētās palīdzību saņemtu ātrāk, tādēļ pietuvinām brigādes iedzīvotājiem, veidojot jaunus brigāžu punktus. Tos veidojam tur, kur mediķiem līdz izsaukuma vietai nākas mērot lielus attālumus, kur nav atbilstošas ceļu infrastruktūras vai ir citi apstākļi, kas kavē ātri ierasties uz izsaukumiem,» norāda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.
Jaunizveidotajos punktos lielākoties strādā jaunā tipa brigādes, kurās uz izsaukumiem dodas viens mediķis un operatīvā transportlīdzekļa vadītājs un kuras tiek veidotas papildus jau esošajām brigādēm. Tās darbojas pēc pirmā reaģētāja principa — izsaukuma vietā ierodas pirmās, jo atrodas notikuma vietai vistuvāk, un nepieciešamības gadījumā īpaši kritiskās situācijās tām no tuvākajiem punktiem palīgā steidz citas brigādes.
Dienesta Kurzemes reģionālā centra vadītāja Inese Ozoliņa «Talsu Vēstīm» teic, ka Sabilē brigādē visu diennakti atkarībā no situācijas dežurē viens līdz divi mediķi un viens transportlīdzekļa vadītājs. No 5. līdz 7. maijam bijuši septiņi izsaukumi, četros gadījumos palīdzība bija nepieciešama akūtā situācijā. Pirmie iegūtie dati rāda, ka brigādes esamība Sabilē ļauj ierasties pie palīdzības saņēmējiem daudz ātrākā laikā.
Šāda brigāde Sabilē izveidota, jo līdzšinējie dati rādījuši, ka ātrā palīdzība pie cilvēkiem taipusē ierasties nevarēja Ministru kabineta noteiktajās 15 minūtēs. «Sabiles puse līdz šim mums bija sava veida baltais punkts. Pērn uz šo vietu bija 580 izsaukumi un lielākajā daļā no tiem palīdzība ieradās vēlāk, nekā noteikts Ministru kabineta noteikumos jeb vēlāk par 15 minūtēm,» saka I. Ozoliņa.
Šā punkta izveidē lielu atbalstu sniegusi arī Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvalde un tās vadītājs Zigmunds Brunavs, kurš piedāvājis ne tikai dažādas telpas, kur brigādi izvietot, bet uzklausījis arī dienesta vajadzības. Telpas pagasta pārvalde arī izremontējusi. «Mums atlika nopirkt mēbeles, lai varam sākt strādāt. Priecājamies, ka Sabilē ir tik atsaucīgs pārvaldes vadītājs, kurš darīja visu, lai šāds punkts būtu. Bieži šādu attieksmi no pašvaldības nevar sagaidīt,» bilst dienesta pārstāve.
Jautāta, vai šādus punktus un brigādes plānots atvērt un izvietot vēl kādā no mūsu četriem novadiem, saņemu atbildi, ka tādi būtu nepieciešami vēl vai nu Kolkā, vai Mērsragā. Taču to izveide noteikti neesot šā gada jautājums. Iemesls tam — dienestā joprojām ir jūtams darbinieku trūkums.