Top vides mākslas objekts «Sapulce»

Kultūra

Pedvāles mākslas parkā top tēlnieka Ojāra Feldberga monumentāls vides mākslas objekts «Sapulce», kas ir kā veltījums Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas simtajai gadadienai 1. maijā.
Pašreiz objekta kompozīciju veidojošie 150 laukakmeņi ir simboliski sapulcējušies Pedvāles mākslas parkā pie Briņķu kalna nogāzes, savukārt 1. maijā 13.00 — laikā, kad 1920. gadā norisinājās Satversmes sapulces pirmā sēde, simboliski sāksies kompozīcijas veidošana. Akmeņi tiks izvietoti pusloka formā atbilstoši sapulces telpas sēdvietu izvietojumam. Katrs akmens simbolizē vienu deputātu. Kompozīcija aizņems 100×50 metru platību ar kopējo akmeņu svaru apmēram 125 tonnas. Vides mākslas objekts būs aplūkojams no attāluma, kā arī tuvplānā, staigājot starp akmeņiem vai sēžot uz tiem un vērojot apkārtējo ainavu.
Politiķa Ādolfa Klīves atmiņās «Latvijas neatkarības gadi» rakstīts: «Kā Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdis es biju viens no pirmajiem, kas saņēma ziņu, ka Satversmes Sapulces vēlēšanās 17.—18. aprīlī 1920. gadā pilsonība uzvarējusi ar lielu vairākumu. Tas nozīmēja, ka Latvijai nodrošināts lēmums par pilnīgu neatkarību, par ko es biju iestājies no savas polītiskās darbības pirmās dienas. Lielo, gadu simteņiem ilgušo cīņu par brīvību 20. gadsimteņa divdesmito gadu jaunā paaudze bija nobeigusi ar lepnām uzvarām kaŗalaukā, vidējā paaudze ar sekmēm polītikā un visa tauta savas Satversmes Sapulces ievēlēšanā vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, proporcionālās un brīvās vēlēšanās. (..) Centrālā vēlēšanu komisija pieņēma oficiālu lēmumu un ievēlētos deputātus uzaicināja uz pirmo Satversmes Sapulces sēdi 1. maijā plkst. vienos dienā bijušā muižniecības namā Rīgā.»
Vides mākslas objekts «Sapulce» tiek radīts ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas «Latvijai—100» atbalstu.
Laura Miglone
Pedvālē