Slīterē izdeg viens hektārs meža

Dundagas novads

27. aprīlī, pagaidām nenoskaidrotu iemeslu dēļ agrā pēcpusdienā Slīteres nacionālajā parkā Kolkas pusē izcēlās meža ugunsgrēks, ugunij izplatoties apmēram viena hektāra platībā, informē Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna. Ar Valsts meža dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku kopīgiem pūliņiem degšanu izdevās ierobežot un nodzēst.
Par ugunsgrēku Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālajai administrācijai paziņoja Kolkas pagasta pārvalde ap 13.00 pēcpusdienā. Ugunsgrēks bija izcēlies Slīteres nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā, apmēram vienu kilometru no Kolkas, tuvu elektrolīnijai. Pārvaldes darbinieki — valsts vides inspektori — bija pirmie notikuma vietā un ierobežoja uguni pa perimetru. Drīz ieradās arī Valsts mežu dienesta Ziemeļkurzemes virsmežniecības pārstāvji ar specializēto meža ugunsgrēku dzēšanas tehniku — četrām vienībām, tā noslāpējot atklātu uguni, liecina pārvaldes sniegtā informācija.
«Lai gan mežs ugunsgrēka vietā vēl kādu laiku būs melns un izskatīsies visai bēdīgi, varam būt diezgan droši, ka daba ar ugunsgrēkiem un to sekām tiks galā. Noteikti jāuzsver, ka šajā gadījumā runa nav par saimniecisko mežu, bet gan aizsargājamu dabas teritoriju. Koksnes ieguve šeit nekad nav bijusi plānota, līdz ar to no ekonomiskā viedokļa par finansiāliem zaudējumu šoreiz nav pamata runāt. Atsevišķi koki, iespējams, ies bojā, taču vairums izdzīvos, jo lielākoties skarta tikai koka miza un tās virskārta. Bojāta arī meža zemsedze, taču paredzams, ka tā atjaunosies tuvākajos pāris gados,» pauž pārvaldes Kurzemes reģiona administrācijas vadītāja Dace Sāmīte.
Kolkas pagasta pārvaldē «Talsu Vēstīm» norāda, ka par iespējamo ugunsnelaimi pārvaldes darbiniekus informēja kāda iedzīvotāja, sakot, ka redzējusi degam mežu. Sekojusi tālākā rīcība — konstatēta vieta, informēta Dabas aizsardzības pārvalde un, ierodoties papildu spēkiem, ar ugunsnelaimi tikts galā. «Liels paldies acīgajiem un apzinīgajiem iedzīvotājiem par šādiem ziņojumiem, jo ugunsnelaimē katra sekunde var būt svarīga savlaicīgai tā atklāšanai un dzēšanai,» saka pārvaldē.
Kurzemes reģionālās administrācijas vecākais eksperts Vilnis Skuja, kurš ir viens no pieredzējušākajiem dabas pētniekiem Latvijā, teic, ka tikai pēc laika varēs īsti pateikt, cik lielu kaitējumu dabai uguns nelaime izdarīja. Uguns, iespējams, ir nodarījusi pāri kādai putna lizgdiņai, bezmugurkaulniekiem. «Paldies Dievam, ka mežs ugunsnelaimes vietā ir diezgan skrajš un lieli postījumi nav nodarīti. Cik liela skāde nodarīta, varēs redzēt tikai pēc laika,» viņš saka. Jautāts, kāds varētu būt ugunsgrēka izcelšanās iemesls, dabas pētnieks uzskata, ka šajā laikā, kad vēl nav tik karsts, lai notiktu pašaizdegšanās, viņaprāt, iemesls varētu būt cilvēku neuzmanīga rīcība ar uguni, piemēram, izsmēķa nomešana vai kas cits. «Negribētos ticēt, ka speciāli kāds to būtu darījis,» saka V. Skuja.