Turpinās pieteikšanās platību maksājumiem

Lauksaimniecība

8. aprīlī sākās pieteikšanās platību maksājumiem, kas ilgs līdz 15. jūnijam. Jau vairākus gadus pieteikšanās notiek elektroniski, izmantojot dienesta izstrādāto Elektronisko pieteikšanās sistēmu jeb EPS. Lai spertu soli tuvāk lauksaimniekiem vīrusa «Covid-19» izplatības laikā, no 1. maija šogad zemniekiem piešķirs arī 50 procentus bezakcīzes dīzeļdegvielu, kas tiem pienākas 2020./2021. saimnieciskajā gadā.
Pieteikumu skaits lielāks
Rakstījām, ka no 8. aprīļa līdz 15. jūnijam Lauku atbalsta dienesta klienti Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) var pieteikties platību maksājumu saņemšanai, aizpildot vienoto iesniegumu. Ja šis iesniegums būs iesniegts periodā no 23. maija līdz 15. jūnijam, atbalsta apjomam piemēros vienu procentu samazinājumu par katru nokavēto darbdienu, liecina Lauku atbalsta dienesta sniegtā informācija.
Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, dienests ir veicis izmaiņas klientu apkalpošanas darbā. Šobrīd nav iespējams saņemt klātienes konsultācijas un palīdzību, bet visu nepieciešamo atbalstu dienesta darbinieki sniedz telefoniski. Šādi iespējams saņemt ne tikai konsultācijas, bet aizpildīt un iesniegt arī pieteikumu platību maksājuma saņemšanai. Dienesta speciālisti līdz 8. maijam pa tālruni sazināsies arī ar tiem klientiem, kuriem iepriekšējā gadā bija nepaciešama klātienes palīdzība iesniegumu aizpildīšanā, lai noskaidrotu, vai palīdzība nepieciešama arī šogad. Vienoto iesniegumu pa tālruni aizpilda, pamatojoties uz 2019. gada atbalsta iesnieguma datiem un klienta sniegto informāciju par izmaiņām tajos. Ja klients piesakās akcīzes degvielas saņemšanai, arī šo iesniegumu dienesta speciālisti palīdz aizpildīt un iesniegt attālināti pēc sarunas ar klientu.
Dienesta Ziemeļkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Eiropas Savienības tiešo maksājumu daļas vadītājs Andris Balandins informē, ka līdz 27. aprīlim pārvaldē iesniegti 1123 platību maksājumu iesniegumi, kas ir par 300 vairāk nekā šajā laika periodā iepriekšējā gadā (pērn kopumā iesniegti 4300 platību maksājumu iesniegumi). Tas, iespējams, tāpēc, ka valstī noteiktās ārkārtējās situācijas dēļ dienesta pārvaldē klātienē cilvēkus neapkalpo, bet darbinieki to dara telefoniski. Jautāts, vai klienti izvēlas šādi rīkoties, A. Balandins atbild apstiprinoši. Tie pārsvarā ir zemnieki, kas citos gados vērsušies pārvaldē pēc konsultācijas un palīdzības iesnieguma aizpildē. Arī pārvaldes darbinieki šajā laikā apzvana klientus, kuriem pērn bija nepieciešamas konsultācijas. Šādu klientu ir vairāk nekā tūkstotis. Jautāts, vai pārvaldes klienti šā gada sākumā izvēlējās aizpildīt arī provizorisko platību maksājumu iesniegumu, kas tagad būtu iesniedzams EPS, A. Balandins teic, ka iespēju izmantoja maz.
Pēc pašlaik pieejamajiem provizoriskajiem datiem šogad vienotais platību maksājums plānots aptuveni 98 eiro par hektāru, zaļināšanas maksājums — aptuveni 55 eiro par hektāru, bet maksājumos gados jaunajiem lauksaimniekiem par apsaimniekotajiem pirmajiem 90 hektāriem — aptuveni 58 eiro par hektāru.
Marķēto degvielu piešķirs ātrāk
Lai lauksaimniecības produkcijas ražotājiem atvieglotu vīrusa «Covid-19» radītās īstermiņa ekonomiskās grūtības, dienests šogad jau no 1. maija piešķirs marķēto (iezīmēto) dīzeļdegvielu ar samazinātu akcīzes nodokļa likmi 2020./2021. saimnieciskajam gadam 50 procentu apmērā no 2019./2020. saimnieciskajā gadā piešķirtā marķētās dīzeļdegvielas kopējā daudzuma. Lauksaimniekiem, kas ir izlietojuši visu 2019./2020. saimnieciskajā gadā piešķirto marķētās dīzeļdegvielas ar samazinātu akcīzes nodokļa likmi apjomu, ir jāiesniedz iesniegums vienotā platību maksājuma saņemšanai un iesniegums marķētās dīzeļdegvielas saņemšanai. Lauksaimniekiem, kam 2020./2021. saimnieciskajam gadam būs piešķirta dīzeļdegviela 50 procentu apmērā no 2019./2020. saimnieciskajā gadā piešķirtā marķētās dīzeļdegvielas kopējā daudzuma, dienests līdz 30. jūnijam veiks pārrēķinu, piešķirot marķēto (iezīmēto) dīzeļdegvielu ar samazinātu akcīzes nodokļa likmi 2020./2021. saimnieciskajam gadam. No 2020. gada 1. maija piešķirtais dīzeļdegvielas papildu daudzums nav obligāti jāizpērk līdz 2020. gada 30. jūnijam, jo minētais daudzums būs piešķirts 2020./2021. saimnieciskajam gadam, liecina dienesta informācija.
Jautāts, kā šajā laikā sokas graudu audzētājiem, zemnieku saimniecības «Jaunziliņi» saimnieks Aivars Prūsis no Vandzenes pagasta teic, ka platību maksājumiem vēl nav pieteicies, bet tuvākajā laikā to plāno darīt. Kopš pieteikšanās atbalstam ir elektroniski, viņš ik gadu izmanto iespēju iesniegumu aizpildīt, konsultējoties ar speciālistiem klātienē dienesta pārvaldē. Tā kā pašlaik šādas konsultācijas nenotiek, šoreiz saziņa, visticamāk, notiks telefoniski. Konsultācija ar dienesta darbiniekiem arī dod drošības izjūtu, ka aktuālās lietas, kas gadu no gada mainās, piesakoties atbalstam, netiek palaistas garām. Jautāts, vai plāno izmantot iespēju pieteikties arī marķētās dīzeļdegvielas saņemšanai maijā, kas plānota 2020./2021. saimnieciskajam gadam, zemnieks teic, ka vēl nogaidīs. Degvielai cena pašlaik esot zema, kā vēl nekad pēdējos gadus, tāpēc citi noteikti šādu iespēju izmantos.

PAPILDINĀJUMS

Valdība pagarina iespēju pieteikties platību maksājumiem
28. aprīlī «Talsu Vēstīs» publicējām informāciju, kā šogad norit pieteikšanās platību maksājumiem un termiņiem, līdz kuram tas izdarāms. Taču šo otrdien valdība apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, pagarinot vienotā iesnieguma iesniegšanas termiņu no 22. maija uz 15. jūniju, kura laikā netiks piemēroti procenti atbalsta apjoma samazināšanai. Savukārt grozīt informāciju vienotajā iesniegumā varēs no 15. jūnija līdz 30. jūnijam. Šāds lēmums pieņemts, jo lauksaimniekiem šobrīd nav iespējams saņemt klātienes konsultācijas, aizpildot vienoto iesniegumu atbalsta saņemšanai.