Aktuālais Talsu novadā «Covid-19» izplatības laikā

Talsu novads

Talsu novada pašvaldība ik pa laikam aktualizē informāciju par notiekošo novadā vīrusa «Covid-19» izplatības laikā. Ar noteiktajiem ierobežojumiem ikviens var iepazīties pašvaldības interenta vietnē www.talsi.lv. Šoreiz lasītājiem piedāvājam pašvaldības apkopoto pēdējo aktuālo informāciju, kam būtu vērts pievērst uzmanību.
No 26. marta, lai pārliecinātos, vai persona ir inficēta ar «Covid-19», analīzes var nodot arī Talsos, K. Mīlenbaha ielā 32a, kur atrodas Talsu sporta halle. Līdz 14. aprīlim šo iespēju izmantojušas 107 personas. Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centra publiskotajā kartē par saslimstības rādītājiem redzams, ka iezīmēts ir Talsu un Mērsraga novads, norādot, ka šajās teritorijās inficēto skaits ir no viena līdz pieciem cilvēkiem. Jautāti, cik konkrēti cilvēki ir inficējušies ar minēto vīrusu un cik atveseļojušies, centrs «Talsu Vēstīm» sniedz atbildi, ka precīzāka informācija par skaitu tiek publicēta, ja gadījumu ir vairāk par pieciem. Informācija par atveseļošanās gadījumiem novadu sadalījumā neesot pieejama.
Pēc Lieldienām bērnudārzos apmeklējums audzis
Kamēr skolās izglītības process notiek attālināti, pirmsskolas izglītības iestādes ir atvērtas bērniem. Talsu novada pašvaldības izglītības pārvaldes dati līdz 15. aprīlim rāda, ka iestādes novadā apmeklējuši 160 bērni. Kā saka pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps: ja sākumā, pēc valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas, bērnu skaits bērnudārzos samazinājās un to apmeklējuši vien trīs līdz pieci procenti no visiem bērniem, kas ir pirmsskolas vecumā (Talsu novadā tie ir 1505 bērni), tad aprīļa sākumā un pēc Lieldienām apmeklējums ir audzis, un tagad tie ir 10,63 procenti no bērnu kopskaita. Apmeklētākās pirmsskolas izglītības iestādes ir «Sprīdītis» Talsos, «Ķipars» Pastendē, «Bitīte» Laucienē. Apmeklējums audzis arī Valdgales pirmsskolas izglītības iestādē «Kamenīte» un Vandzenes pirmsskolas izglītības iestādē «Zīlīte». Neviens bērns nav Laucienes pamatskolas Dursupes pirmsskolas izglītības grupās, 15. aprīlī «Talsu Vēstīm» teica U. Katlaps.
Ēdināšanas pabalsts izmaksāts ap 1490 bērniem
Esam rakstījuši, ka Talsu novada dome lēmusi izmaksāt pabalstu ēdināšanas izdevumu segšanai attālinātā mācību procesa laikā ģimenēm, kurās ir vispārizglītojošās skolas audzēknis un kuras ir deklarējušās Talsu novadā. Pabalsta apmērs vienam skolēnam ir 15 eiro mēnesī, un to izmaksā 1. līdz 12. klases audzēkņiem, neizvērtējot ģimenes materiālo situāciju. Šobrīd ēdināšanas pabalsts izmaksāts ap 1490 bērniem, liecina pašvaldības sniegtā informācija. Lai gan pēdējā domes ārkārtas sēdē no vairākiem deputātiem izskanēja ierosinājums, ka atbalsts būtu nepieciešams arī pirmsskolas izglītības audzēkņiem, kas pašlaik valstī noteiktās ārkārtējās situācijas dēļ izvēlējušies neapmeklēt mācību iestādi, šāds lēmums līdz šim domē nav pieņemts.
Atbalsts — pārtikas pakas
Talsu novada domes deputāti komiteju sēdēs izvērtējuši jautājumu par ēdināšanas atbalsta sniegšanu trūcīgām, maznodrošinātām personām un daudzbērnu ģimenēm, kam piešķirta valsts budžeta dotācija. Par piemērotāko atzīta speciālu pārtikas paku 25 eiro apmērā sagādāšana un izsniegšana. Atbalsts paredzēts Talsu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarētajiem vispārizglītojošo izglītības iestāžu (no 1. līdz 9. klasei) un pirmsskolas izglītības iestāžu izglītojamiem, izsniedzot pārtikas pakas, ja izglītojamais atbilst kādam no kritērijiem: ģimenei saskaņā ar Talsu novada sociālā dienesta lēmumu noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statuss; ģimene saskaņā ar Talsu novada izglītības pārvaldes pārbaudītiem datiem ir daudzbērnu ģimene; izglītojamais atrodas ārpusģimenes aprūpē; izglītojamajam ir noteikta invaliditāte. 9. aprīlī izsludināta piedāvājumu ie-sniegšana sarunu procedūrai, lai atrastu finansiāli izdevīgāko piedāvājumu. Kā redzams izsludinātā piedāvājuma piegādājamo pārtikas produktu tehniskajās specifikācijās, pakā jābūt dažāda veida produktiem: saldajām kukurūzas pārslām, ātri vārāmajām rīsu pārslām, pilngraudu auzu pārslām, 500 g sieram, žāvētu augļu, riekstu maisījumam, žāvētām dzērvenēm bez cukura, sulu sīrupam, tējai, ogu dabīgajam ievārījumam, tomātu mērcei, sausmaizītēm, augstākā labuma kviešu miltiem, rapšu eļļai, liellopu gaļas konserviem, mannai, konservētiem zirņiem, pankūku miltiem, skābiem kāpostiem, konservētām pupiņām, cepumiem, makaroniem, iebiezinātajam pienam ar cukuru, sviestam un tumšajai šokolādei. Piedāvājuma iesniegšanas termiņš bija 16. aprīlis. Kā līguma izpildes laiks noteikts — līdz attālināta mācību procesa beigām.
Ne visi ievēro pulcēšanās aizliegumu
Lai gan publiski nemitīgi atgādināts par pulcēšanās aizliegumiem, ar to neievērošanu pašvaldības policija saskaras arī Talsu novadā. Sadarbojoties pašvaldības un Valsts policijai, līdz 14. aprīlim 36 personām izteikti mutiski brīdinājumi par pulcēšanās aizliegumu neievērošanu. Konstatētas personas, kuras šos noteikumus pārkāpj atkārtoti, tāpēc informācija par šiem cilvēkiem nodota Valsts policijai, kas ir tiesīga uzsākt administratīvo lietvedību. Savukārt, pārbaudot situāciju Talsu tirgū, kārtībsargi konstatējuši, ka tirgotāji ievēro nepieciešamo prasību izpildi, bet to pārkāpj apmeklētāji, ar kuriem veiktas pārrunas un skaidrojošais darbs. Šajā laikā ikviens aicināts rīkoties atbildīgi, lai neatbraudētu savu un citu veselību.