Kāzas un «Covid-19»

Kultūra

Talsenieki Ieva un Toms, sekojot līdzi straujajai «Covid-19» izplatībai, pieņēma lēmumu mainīt savus kāzu svinību plānus, taču neatcelt kāzas pavisam. Pagaidām mūsu pusē koronavīrusa izplatības dēļ jaunie pāri laulības neatceļ.
Viens no saprātīgākajiem variantiem, kā rīkoties šajā ārkārtas situācijas laikā jaunajiem pāriem, kuri nolēmuši apprecēties, ir mainīt kāzu svinību apjomu, šajā īpašajā dienā esot kopā tikai ar pašiem tuvākajiem. Vai pārcelt svinības uz rudeni, ziemu, kad vīrusa izplatība, visticamāk, būs pierimusi, turklāt šajos gadalaikos dažādu ar kāzām saistītu pakalpojumu cenas ir zemākas nekā vasarā.
Izvēlas citu kāzu formātu
Par precībām Ieva un Toms domāja aptuveni gadu, līdz pagājušā gada septembrī izskanēja bildinājums. Pāris sāka lūkoties pēc piemērota kāzu datuma. «Zinājām, ka datumam jābūt īpašam un kāzas vēlamies svinēt vasarā, tādēļ izvēlējāmies skaisto saulgriežu laiku pirms Jāņiem, un kā «savu» datumu atzīmējām kalendārā šā gada 20. jūniju,» stāsta Ieva.
Kāzas sākotnēji bija plānots atzīmēt tuvāko draugu un radu lokā, viesu skaitam nepārsniedzot 40 cilvēkus, bet, uzzinot par krīzi visā pasaulē un valstī, kā arī sabiedrisko pasākumu un pulcēšanās ierobežojumiem, jaunais pāris sāka apsvērt plānu maiņu. «Apzinoties, ka turpmāka «Covid-19» izplatība var izjaukt kāzas pavisam, lēmumu nenācās pieņemt grūti. Tieši otrādi, sapratām: ja pieņemsim lēmumu uzreiz, tad nebūs vilšanās, piemēram, pēc mēneša, ja taptu zināms, ka kāzas ir jāatceļ pavisam.
Jāteic, ka jau sākumā vēlējāmies, lai kāzu diena būtu īpaša tieši mums abiem, mēģinot neietekmēties no vispārpieņemtā kāzu formāta, kā arī neuzspiežot sev ievērot visas kāzu tradīcijas, kā, piemēram, mičošanu, šķīvju plēšanu, līgavas nešanu pār tiltiem utt. Rezultātā, lai kāzas būtu izdevušās, nolēmām nerīkot kāzu svinības, bet salaulāties, esot kopā ar pašiem tuvākajiem 15 ģimenes locekļiem un draugiem. Laulības ceremonija paredzēta ļoti skaistā vietā — Nurmuižā Laucienes pagastā. Sešus mēnešus pirms noliktā kāzu datuma devāmies uz Talsu novada dzimtsarakstu nodaļu, lai pieteiktu izbraukuma ceremoniju mūsu izvēlētajā kāzu norises vietā. Labu laikapstākļu gadījumā ceremonija norisināsies brīvā dabā, Nurmuižas pils parkā, taču, ja laikapstākļi nebūs labvēlīgi — muižas īpašnieku ierīkotajā oranžērijā,» atklāj topošā līgava.
Atceltu laulību pagaidām nav
Sazinājāmies ar mūsu puses novadu (Talsu, Rojas, Dundagas un Mērsraga) dzimtsarakstu nodaļām, kur apstiprināja, ka pagaidām atceltu laulību ceremoniju nav. Jaunlaulātie joprojām savas kāzu ceremonijas iecerējuši dažādās vietās — gan dzimtsarakstu nodaļā, gan izbraukuma ceremonijās, gan baznīcās. Tomēr ir cita tendence — samazinājies pieteikto laulību skaits, un tas novērojams visā valstī. «Kopumā valstī, salīdzinot ar 2019. gada statistikas datiem par martu, ir vērojams reģistrēto laulību kritums. Ja pērn bija noslēgtas 565 laulības, tad šogad līdz 25. martam ir noslēgtas 455 laulības. Ir zināms, ka ne marts, ne aprīlis nav pieprasītākie laulību mēneši, un cerams, ka līdz jūnijam «Covid-19» izplatība beigsies. Ārkārtējās situācijas laikā jaunos pārus laulā tikai liecinieku klātbūtnē, bez viesiem. Jaunus iesniegumus laulību reģistrācijai visas dzimtsarakstu nodaļas pieņem tikai attālināti,» pauž Dundagas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Ginta Pļaviņa. Jāpiebilst, ka šobrīd netiek pieņemti iesniegumi laulību reģistrācijai ar ārzemniekiem.
(Turpinājums 4. lappusē.)
(Sākums 1. lappusē.)
Kā stāsta Talsu novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Antra Jesineviča, daži jaunlaulāto pāri ir pārcēluši laulību reģistrāciju no marta uz kādu no vasaras mēnešiem, bet ir pāri, kuri nemaina izvēlēto kāzu datumu. Izbraukuma laulību ceremonijas līdz 14. aprīlim ir atceltas. «Jaunlaulātajiem ir svarīgi ievērot, ka, noslēdzot laulību, tiek mainīts uzvārds, bet personu apliecinošais dokuments ir derīgs, jo Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pases nemaina. Tātad ir jāseko līdzi informācijai, kad būs iespēja pasi vai personas apliecību mainīt,» vērš uzmanību A. Jesineviča.
Mainās vajadzība pēc pakalpojumiem
Talseniekiem Ievai un Tomam, pieņemot lēmumu samazināt viesu sarakstu un mainīt kāzu formātu, zuda nepieciešamība pēc dažādiem pakalpojumiem — nakšņošanas vietas, vakara muzikantiem, apskaņošanas, svinību vietas dekorēšanas, vakara vadītāja. Lai arī pakalpojumi jau bija rezervēti, nācās sazināties ar uzņēmumiem, izskaidrojot savu plānu maiņu. Tomēr ir lietas, bez kā, protams, neiztikt. «Noteikti būs nepieciešamas atbilstošas dekorācijas kāzu ceremonijai, līgavas pušķis, kas ir jau pasūtīts, kā arī atbilstošs apģērbs mums abiem — uzvalks un līgavas kleita. Ceremonijas laikā uzstāsies stīgu trio, ko neplānojam atcelt. Fotogrāfs nepiedalīsies kāzās visu dienu, kā tas bija plānots iepriekš, bet gan tikai uz trīs stundām ceremonijas laikā un pēc tās. Tāpat šobrīd plānojam ēdināšanas pakalpojumu izvēli mazākam viesu skaitam. Esam atlikuši kāzu ceļojuma plānus līdz brīdim, kad situācija stabilizēsies un tiks atcelts ierobežojums ceļot ārpus valsts robežām. Plānojam sekot līdzi notikumu gaitai, un plašākas svinības radu un draugu lokā atzīmēt šīs vasaras beigās,» ieceres izklāsta Ieva.
Vaicājām talseniekam, kāzu fotogrāfam Aināram Mazjānim, kā «Covid-19» norises ietekmējušas viņu, vai ir samazinājušies pasūtījumi šovasar iemūžināt kāzas. Viņš atzīst, ka pagaidām grūti par to spriest, jo šķietot, ka jaunie pāri vēl nogaida, kā situācija ar koronavīrusa izplatību mainīsies. Pagaidām A. Mazjānim ir atceltas dažas fotosesijas. «Pašlaik ir grūti paredzēt, kāda būs vasara. Manuprāt, viss būs atkarīgs no tā, kā viss attīstīsies aprīlī, un tad jau varēs saprast kaut ko vairāk. Esmu par šo jautājumu runājis arī ar citiem fotogrāfiem, un viņiem ir līdzīga situācija. Ir daži pāri, kuri kāzas atcēluši, bet pagaidām šādi gadījumi ir reti,» stāsta A. Mazjānis.
Topošā līgava Ieva atzīst, ka šī brīža sitācija pasaulē jaunajam pārim ļāvusi vēl vairāk apzināties, ka ir svarīgi būt kopā, rūpēties vienam par otru, neskatoties, kas notiek visapkārt. «Samazinoties ikdienas steigai, spējam vēl vairāk novērtēt tuvos cilvēkus sev blakus,» sapratusi Ieva.