Kokaudzētavas saimnieki apņēmības pilni

Uzņēmējdarbība

Talsu novada Strazdes pagasta «Robežniekos» aptuveni piecu hektāru platībā aug ap simts tūkstošiem dekoratīvo koku stādu. Saimniece Orisja Urtāne-Gajevska ar milzu aizrautību stāsta par savas ģimenes vaļasprieku, kas vienlaikus ir arī viņu bizness.
Zemi, kur pašlaik atrodas «Robežnieki», ģimene nopirka 2003. gada rudenī. Te nebijis nekā, vien klajš lauks. Vīrs pirms jaunā īpašuma iegādāšanās jau nedaudz aizrāvies ar stādu audzēšanu, un šeit tas uzsākts ar citiem apgriezieniem. «Sākumā, protams, nebija skaidras vīzijas, kā to paveiksim, bet mūsos bija maksimālisms, ka varam izdarīt visu. Sākums bija grūts, jo nebija iespējams piesaistīt kādu palīdzību, kaut vai paņemt kredītu, tāpēc nācās ļoti daudz strādāt, un visu ar savām rokām, saviem spēkiem arī esam paveikuši. Vienmēr cenšamies pēc iespējas vairāk ieguldīt uzņēmumā, lai varētu piedāvāt aizvien kaut ko jaunu,» pauž O. Urtāne-Gajevska.
Mīl savus klientus
«Mūsu saimniecības nozare ir dekoratīvo stādu pavairošana, audzēšana un tirdzniecība. Piedāvājam plašu skujkoku, lapu koku, krūmu un ziemciešu puķu stādu sortimentu,» paskaidrots stādaudzētavas mājaslapā. Orisja mūsu sarunā uzsver, ka viņu galvenais pluss ir stādu kvalitāte. «Izaudzēt var katrs, bet jautājums ir par kvalitāti. Augs ir laikus jāapgriež un jāmēslo, pretējā gadījumā tas izaug nekāds. Mums ir būtiski, lai augi ir sakopti, ieveidoti, ar stiprām saknēm, lai pēc tam labi aug pie cilvēka dārzā,» stāsta saimniece. Viņa salīdzinājumam min lētos dekoratīvo koku stādus, kas pieejami lielveikalos, kas parasti jau ir beigti (ārēji nevar redzēt, jo vēl ilgu laiku ir zaļi) vai ļoti vāji, tāpēc arī neizdzīvo, cilvēkiem tos iestādot savos dārzos.
Pieprasītākie stādi nemainīgi ir tūjas, kam seko sudrabegles. Izrādās, ka pēdējos gados novērojama jauna tendence — Līgo svētku laikā cilvēki pērk sudrabegles. Braucot ciemos pie Jāņa, šis koks tiek pirkts kā dāvana. Aktuālas kļuvušas arī dāvanu kartes, ko var izmantot «Robežniekos».
«Mēs gribam te palikt ilgi. Ceru, ka turpināsim strādāt un darīt to, ko līdz šim, jo ne ar ko citu nodarboties negribam. Tas ir gan mūsu vaļasprieks, gan darbs, peļņas avots. Cenšamies ar mūsu darbu nodot un radīt cilvēkam prieku, labu auru. Domāju, ka esam daudz strādājuši, lai radītu stabilu klientu loku, jo viņi pie mums atgriežas vēl un vēl. Pie mums brauc klienti no plašas apkaimes, dažādām Latvijas pilsētām, jo viņi zina, ko piedāvājam. Mēs nekad nedosim cilvēkiem tādus stādus, kādus negribētu nopirkt paši. Mums ir superīgi klienti, nevaru pateikt neko sliktu. Visu šo gadu laikā mums nav nevienas sliktas, negatīvas pieredzes. Viņi ir fantastiski un pozitīvi! Tik ilgi strādājot šajā nozarē, zinu, kas katram ir dārzā, kas omītēm un bērniem utt. Katru dienu piedzīvoju tādus stāstus! Tas ļoti silda sirdi… Es nespēju dzīvot bez cilvēkiem. Vīrs ir citādāks, viņš nevar daudz kontaktēties ar cilvēkiem, jo tas nogurdina, bet man ļoti vajag komunicēt. Cilvēki mani uzlādē. Man ļoti patīk, ka viņi brauc pie mums ar saviem stāstiem, viņu īpašajiem dzīves notikumiem un lūgumiem pēc padoma, ko un kā darīt labāk,» sirsnīgi stāsta Orisja.
Nedrošība par nākotni
Aprīlis un maijs ir aktīvākais stādu pirkšanas laiks, kad šajos divos mēnešos «Robežniekiem» jānopelna līdzekļi visam gadam, bet šogad saistībā ar koronavīrusa izplatību cilvēki ir aicināti sociāli izolēties un pēc iespējas vairāk palikt mājās. Saimniekus pārņēmušas bažas, kā tas ietekmēs viņus. Pielāgojoties situācijai, viņi piedāvā cilvēkiem izvēlēties un pasūtīt stādus, piezvanot vai sazinoties ar saimniecību sociālajos tīklos vai caur e-pastu, un viņi nodrošinās stādu piegādi mājās.
«Saprotam, ka šogad visiem būs ļoti grūti, jo neviens nebija rēķinājies ar šādu situāciju. Mēs to nevaram izmainīt, tāpēc neceļam paniku un pieņemam situāciju, kāda tā ir. Tā ir visiem neparasta, bet cenšamies pielāgoties. Katru gadu ir citas problēmas, piemēram, nelabvēlīgi laikap-stākļi, liels sausums, pārmērīgs lietus vai negaidītas salnas, sniegs utt. Šogad ceram, ka situācija norims pēc iespējas ātrāk. Mums jau ir zaudējumi un noteikti būs vēl. Turklāt lielu skādi un finansiālus zaudējumus mums šogad nodarījušas arī ūdensžurkas, kuras iznīcināja aptuveni 2500 tūju stādu.
Parasti sezonas laikā noalgojam papildu darbiniekus, aptuveni četrus, piecus, bet šogad skatīsimies, vai to varēsim atļauties. Šis ir mūsu ģimenes vienīgais iztikas avots. Stādaudzētavā strādāju es, vīrs Māris un dēls Rolands. Ja nenopelnīsim iztiku ziemai, nāksies stingri piedomāt, kā rīkoties tālāk. Neesam cilvēki, kuri sēdētu uz pabalstiem, šādu variantu pat nepieļaujam. Vienmēr esam visu paveikuši saviem spēkiem,» ar smaidu sejā teic O. Urtāne-Gajevska.