Atklāta Aijas Baumanes personālizstāde

Kultūra

Piektdien, 13. martā, pirms oficiālā rīkojuma saņemšanas par to, ka iestāde jāslēdz, Talsu novada muzejā tika atklāta tekstilmākslinieces Aijas Baumanes personālizstāde. Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 15. aprīlim un līdz ar to apmeklētāju acīm paliks apslēpta.
13. martā tekstilmāksliniece Aija Baumane svinētu 77. dzimšanas dienu Talsu novada muzejā, bet nu nācās to iekārtot bez pašas mākslinieces ziņas — 12. jūlijā viņa devās aizsaulē. «Šī pāragrā aiziešana ir liels zaudējums viņas ģimenei, Latvijas mākslai, viņas audzēkņiem, kolēģiem un arī mums, talseniekiem, jo Aija Baumane bija mūsu puses cilvēks. Liekas, ka nupat vēl viņa saņēma «Radošākā novadnieka» nosaukumu un nupat vēl Baumaņu ģimenes māja «Vairogi» tika virzīti nominācijai «Talsu novada zaļās domāšanas līderis». Aija dzīvoja darbīgi, aizrautīgi un pa īstam — Latvijas Mākslas akadēmijā pie studentiem, arī Latvijas Tekstilmākslas asociācijā, pārmaiņu laikos neļaujot tekstilmāksliniekiem izklīst un zaudēt radīšanas garu. Arī Dursupes mežu ielokā bija jāstrādā, lai koptu un atjaunotu vecāku māju un pārzinātu 22 bišu saimes. Vienmēr jauni darbi, jaunas autortehnikas un jaunas idejas. Vienmēr ar prieku uzklausījām viņas profesionālo vērtējumu par Talsu mākslinieku sniegumu. Vēl arvien ir liela zaudējuma izjūta, jo ir aizgājis krietns un gaišs cilvēks,» uzsvēra Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos Guna Millersone.
«Kad 1994. gadā veidojās Latvijas Tekstilmākslas asociācija, es vēl studēju akadēmijā. Esmu Aijas skolniece un tekstilmākslas studente. Akadēmijā netika šķirots, vai tu esi profesors vai students — gaisotne bija ļoti koleģiāla un jebkurš students tika uzklausīts. Aija prata motivēt studentus un saturēt kopā katedru. Asociāciju viņa izveidoja ar mērķi apvienot visus tekstilmāksliniekus. Tie bija grūti laiki — sabruka viena sistēma, veidojās cita, un mākslinieki meklēja veidus, kā izrādīt savus darbus. Vienam māksliniekam ir grūti noorganizēt personālizstādi, bet mākslinieku grupa ir iedarbīgs spēks. Prieks, ka Aijas darbi turpina dzīvot un priecēt apkārtējos,» izjūtās dalījās Latvijas Tekstilmākslas asociācijas vadītāja Anda Dīriņa.
A. Baumane dzimusi 1943. gada 13. martā Balgales pagasta «Vairogos», mirusi 2019. gada 12. jūlijā Rīgā. No 1956. līdz 1961. gadam viņa mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, bet no 1961. līdz 1967. gadam izglītojusies Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedrā. No 1962. līdz 1972. gadam A. Baumane bija pasniedzēja Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, pēc tam līdz pat 2019. gadam strādāja Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedrā, kur bija pasniedzēja, asociētā profesore un katedras vadītāja. 2005. gadā viņa saņēmusi Trīs Zvaigžņu 4. pakāpes ordeni un 1989. gadā Latvijas PSR Nopelniem bagātās mākslinieces goda nosaukumu.