Gūst uzvaru konkursā «Laukiem būt!»

Lauksaimniecība

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotajā uzņēmējdarbības konkursā «Laukiem būt!» šogad nominācijā «Uzņēmējdarbības ideja lauksaimniecības nozarē un lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana» uzvaras laurus plūca stendeniece Lauma Purovska. Viņa nodarbojas ar sīpolloku audzēšanu. Uzņēmēja saņēma arī naudas balvu, ko plāno ieguldīt uzsāktās darbības attīstībā. Devāmies ciemos, lai par nodarbošanos uzzinātu mazliet vairāk.
Pie Laumas uz Stendi atbraucam brīdī, kad viņa atgriezusies no veikaliem, kurp izvadājusi audzētos lokus. Vietā, kur aug veselīgie pavasara vitamīni, redzams, ka tie nesen nogriezti, uz trauka atlikuši vēl šķirotie, kas būšot pašu vēderu priekam.
Lauma stāsta, ka agrāk ar vīru Mārtiņu, kurš nāk no Preiļiem, dzīvojuši un strādājuši Rīgā. Palīdzīgu roku Laumas mammai Stendē snieguši brīvajos brīžos, līdz sapratuši, ka biežā braukāšana prasa ne tikai līdzekļus, bet arī laiku un spēku, ko varētu veltīt darbiem. Tā abi pirms trīs gadiem pieņēmuši lēmumu pārcelties uz dzīvi Stendē, un tagad ar izdarīto izvēli ir apmierināti. Arī dzīvošana ir lētāka nekā Rīgā, ir citas priekšrocības. Darba iespēju lauku apvidos gan ir mazāk, tāpēc viņi domājuši — kaut kas jāmēģina pašiem. Lielu platību, kur nodarboties, piemēram, ar graudu audzēšanu, viņiem nav, tāpēc pievērsušies dārzeņkopībai. Lai gan abiem zināšanu šajā jomā sākumā bijis tikvien, cik zināms no pašu rosīšanās dārzā, abi sarunā atzīst, ka mūsdienās daudz informācijas par tehnoloģijām, ko pielieto citviet pasaulē, var atrast internetā. Atliek meklēt, skatīties un izmēģināt, jo ne viss rādītais un stāstītais arī atbilst patiesībai. Tā pagājušajā gadā sākuši eksperimentēt ar sīpolloku audzēšanu.
Jautāta, kā radusies šāda ideja, Lauma teic, ka tie izaugot ātri un neesot īpaši prasīgi. «Pirmie eksperimenti sākās 2019. gada sākumā. Stādīju lielāka, mazāka izmēra sīpolus, dažādas šķirnes, lai saprastu, cik daudz loku iespējams iegūt. Katram sīpoli aug citādāk. Esam sapratuši daudzas lietas, kā vajadzētu darīt, lai loki būtu stingri, kraukšķīgi, nevis ļengani. Mēs šos vērtīgos pavasara vītamīnus audzējam, sildot sīpola saknes. Pašā telpā ir vēsāks gaiss, kas ļauj tiem izaugt stingriem un kraukšķīgiem,» saka audzētāja.
Pašlaik viņu audzētos lokus var iegādāties vairākos vietējos veikalos — Stendē, Sabilē, Selekcijā un divos Talsu veikalos. Nesen palielāks vedums nonācis arī Rīgā pie kāda uzpircēja. Saņemtās klientu atsauksmes rāda, ka izvēlēta pareizā nodarbe.
Pagājušajā gadā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Talsu nodaļā Lauma izgājusi apmācības un sapratusi, cik lolotā ideja ir dzīvotspējīga. Izrādījās, ka tā patikusi arī konkursa fināla žūrijai, kas to ierindoja pirmajā vietā. Konkursā iegūto naudas balvu Lauma un Mārtiņš plāno izlietot lielās siltumnīcas pabeigšanai. Pašlaik uzsliets tās karkass, bet plānā ir to drīzumā pabeigt, lai jau daudz plašāk pievērstos dažādu dārzeņu audzēšanai, piemēram, gurķiem, kas dēstiem jau sasēti padiņos. «Vēlamies attīstīties, lai lokus varētu audzēt arī no septembra līdz maijam. Meklēsim lielākus sadarbības partnerus. Talsos tirgus ir labs, bet mazs. Domājam arī par eksporta iespējām uz Igauniju. Man tas ir jaunums, bet viss ir izdarāms un apgūstams,» teic Lauma.
Šogad nelielā platībā plānots iestādīt arī sīksīpolus, lai rudenī agrāk nekā citiem būtu pieejami sīpoli stādīšanai lokiem. «Mums jāizdomā veids, kā sīksīpolus iestādīt aprīļa sākumā, lai novāktu jūlija beigās un ātrāk tos atkal būtu iespējams stādīt loku iegūšanai augusta beigās, septembrī, oktobrī,» ar sev raksturīgo humoru saka Mārtiņš. Tāpat viņš piebilst, ka vēl vajadzētu izzināt, kā ziemas periodā izaudzēt aromātiskās dilles, jo Latvijā izaudzēto diļļu piedāvājuma gada aukstākajos mēnešos nav. Arī tā noteikti būtu ļoti pieprasīta prece.