Nurmuiža daudz plašāk vērs durvis apmeklētājiem

Uzņēmējdarbība

Kopš pēdējās viesošanās reizes Nurmuižas pils kompleksā 2017. gadā, ir pagājis laiks. Tagad redzams, ka paveiktā ir krietni daudz un drīzumā gaidāmi arī vairāki jaunumi, piemēram, kroga atvēršana un nakšņošanas iespēju piedāvāšana. Šoreiz par to stāsta Nurmuižas pils kompleksa saimnieks Oļegs Fiļs.
Par to, ka reiz Nurmuižas pils kompleksā varētu atvērt kafejnīcu, runā jau kādu laiku. Taču fakts, ka vēsturisku ēku atjaunošana ir sarežģīta un darbietilpīga, arī nevienam nav noslēpums. Neskatoties uz to, darbi pils kompleksā nav apstājušies ne mirkli un jau drīzumā durvis apmeklētājiem vērs daudz plašāk. Nurmuižas pils kompleksa saimnieks Oļegs Fiļs šajā ciemošanās reizē mums izrāda gan topošā kroga telpas, gan arī sešus numuriņus, kas atrodas virs tām. Tā kā kroga telpai augšstāvā bija daudz vietas, radās ideja izveidot tur numuriņus, kas arī veiksmīgi izdevies. Divi no tiem ir lielāki, viens — domāts jaunlaulātajiem. Vēl pēdējie labiekārtošanas darbi, un tie būs gatavi viesu izguldināšanai.
Savukārt krogā atsevišķa telpa paredzēta arī banketiem līdz 24 cilvēku lielam skaitam, savs stūrītis būs bērniem. Jautāts, kad jaunais krogs vērs durvis apmeklētājiem, O. Fiļs teic: ja viss notiks, kā plānots, — maija sākumā. Lai visu iecerēto īstenotu, vēl nepieciešams sameklēt pavārus un viesmīļus. Viņš cer, ka darbu izdosies piedāvāt pieciem līdz sešiem vietējiem cilvēkiem. Savukārt jautāts, vai piedāvājumā būs kāda īpaša recepte, kas saistīta ar Nurmuižas vārdu, viņš atbild, ka galvenais uzsvars būs likts uz ēdienu kvalitāti — lai pagatavotais būtu svaigs, izmantoti arī vietējie produkti. Pašlaik topot ēdienkarte. «Vēlētos ēdienkartē kaut ko ieviest arī no Francijas. Iespējams, to atkarībā no sezonas arī pamainīsim. Nebaidāmies eksperimentēt. Esam domājuši rīkot arī gardēžu vakariņas, aicināsim viespavārus no Rīgas un citām valstīm. Speciāls ēdiens, kas nestu Nurmuižas vārdu, gan vēl nav izdomāts,» teic O. Fiļs.
Nurmuižas pils kompleksā atjaunošanas darbi notiek jau 16. gadu, un cilvēku interese par šo vietu ir tikai augusi. «Ja pirmajos gados notika konservācija, tīrīšana, ārējo ēku restaurācija, tad, pienākot kaut kādam brīdim, bija jāsāk nopietni domāt par katras ēkas iekšējo pielietojumu. Ēku ir ļoti daudz, kopskaitā 32, un tās atrodas dažādās vietās. Šis posms būs ļoti svarīgs — attīstīt kopējo kompleksu vīziju un izdomāt arī pārējām ēkām pielietojumu. Arī galvenā ēka — pils — nav aizmirsta. Jau trīs gadu garumā cīnāmies ar pils pamatu hidroizolāciju un stiprināšanu, jo pirms vairāk nekā 400 gadu celtniekiem nebija tik daudz iespēju kā mūsdienās. Esam iecerējuši kompleksā izveidot arī pastaigas un ekskursijas vietu. Šeit ir unikāla arhitektūra, viens no lielākajiem muižas kompleksiem Latvijā, un tā ir mūsu galvenā priekšrocība,» saka O. Fiļs.
Jau daudzus gadus Nurmuižas pils kompekss durvis plašākam iedzīvotāju lokam ver Laucienes pagasta dienās. Pērn oranžērijā, kur sastādītas dažādu šķirņu vīnogas, notika laulību ceremonijas un citi pasākumi. Arī šogad esot redzams, ka pieprasījums būs, jo ieplānotas gan kāzas, gan banketi.
Tā kā virs kroga ēkas pieejami tikai seši numuriņi, lai nodrošinātu plašākas nakšņošanas iespējas, agrākajā kalpu mājā, kur senāk atradies arī doktorāts, notiek būvniecības darbi. Tos iecerēts pabeigt līdz augusta beigām un izveidot 15 numuriņus, no kuriem viens būs pieejams arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Lai gan sarunā O. Fiļs teic, ka restorānu un viesmīlības bizness viņam ir jauna sfēra, nekad nav baidījuši jauni izaicinājumi un projekti. «Šeit ir miljons sīkumu, kuriem agrāk kā tūrists vai atpūtnieks, apmeklējot dažādas vietas, nepievērsu uzmanību,» viņš smaidot saka. Tagad gan tiem visiem jāpievērš vērība, lai viesu uzņemšana noritētu godam. Šogad pirmie pasākumi muižas kompleksā plānoti maijā.