Atklātas atspulgu kolekcionāra un fotokluba jubilejas izstādes

Kultūra

Talsu tautas namā 7. martā tika atklāta Edgara Lāča personālizstāde «Atspulgā», kas notika Talsu fotokluba 21. pastāvēšanas gada atzīmēšanas pasākuma iet-varos. Tā teikt — divi zaķi ar vienu šāvienu, ko izmantoja gan paši kluba biedri, gan vietējie atnācēji, gan arī ciemiņi no Ventspils.
Savas personālizstādes atklāšanas pieteikumā autors pauž, ka «reizēm staigāt ar nokārtu galvu nav slikti. Reizēm tikai tādā veidā atklājas jauna pasaule. Atspulgu pasaule. Tā nav izteikti atšķirīga, bet tomēr gribas to saukt par alternatīvo realitāti. Nedaudz izmainīta īstā apkārtne, kas savijas ar raupjo asfalta virsmas faktūru vai vēja radīto sīko vilnīšu ņirbu. Vai vienkārši apgriezta kājām gaisā, tādā veidā radot pavisam citādāku redzējumu uz ierasto. Kā rakstīts Bībelē atrodamajā Pāvila 1. vēstulē korintiešiem 13:12: «Tagad mēs visu redzam mīklaini, kā spogulī, bet tad — vaigu vaigā…» Izstādē redzamajās fotogrāfijās autors centies iemūžināt šo alternatīvo atspulgu pasauli, kura ikdienā ļoti bieži paliek nepamanīta un neievērota, jo prasa rimtumu, apstāšanos un iedziļināšanos.
Pirmais atspulgs pamanīts Siguldā
Talsu fotokluba vadītājs Uldis Balga atklāja personālizstādi un fotokluba kopizstādi, piesakot Edgaru Lāci kā jaunāko Talsu fotokluba dalībnieku, kas ir veiksmīgs kluba norisēs. Savukārt Edgars smaidot iesāka ar pirms kādiem gadiem dzirdēta fotogrāfa vārdiem. Kad viņam jautāts, kā bildes radušās, fotogrāfs atbildējis: «Staigāju pa pilsētu un vienkārši bildēju!» Edgaram esot tieši tāpat. Visās viņa izstādes fotogrāfijās ir aplūkojami atspulgi, bet ir bildes, kurās atspulgi redzami ne tikai ūdenī, bet arī notverti uz mašīnu virsmām un stiklos, kas izstādē gan nav aplūkojami. Fotogrāfs pastāsta, ka apmēram pirms desmit gadiem ar sievu bijis ekskursijā Siguldā, kur pamanījis pirmo reizi atspulgu kā tādu, kas uzrunājis. Bija milzīgs dīķis, kurā sakritušas lapas un fonā muiža, un tas bija pirmais atspulgs, ko Edgars nofotografējis un apgriezis kājām gaisā. Kopš tā laika arī iesākusies Edgara aizraušanās, kad fotografēti atspulgi, kurus apgriezis tā, lai neizskatās, ka tas ir atspulgs, bet gan ainavas oriģināls. Kādu laiku Edgars intensīvi pievērsies atspulgu fotografēšanai, divu trīs gadu laikā jau sakrājusies kolekcija, un nu daļu no tās var aplūkot izstādē. Edgars pateicās sievai Elīnai, kas iedrošinājusi izveidot izstādi un parādīt bildes arī citiem, un neslēpa, ka latvieša pieticība bez šādiem pamudinājumiem ņem virsroku, kad daudz kas paliek neatklāts. Tāpat Edgars izteica pateicību fotogrāfam Dainim Kārkluvalkam par atbalstu un vērtīgiem padomiem, Uldim Balgam un tautas namam par iespēju izstādīt savu veikumu.
No lokāliem vērojumiem līdz globālām problēmām
Tautas nama otrajā stāvā ir eksponēta Talsu fotokluba 21 gada pastāvēšanas jubilejas izstāde. Talsu fotokluba darbība iesākusies 1999. gadā kā neformālai rajona fotoamatieru apvienībai, un kopš tā laika kluba aktivitātes, kluba izstāžu apskati vienmēr publicēti laikrakstā «Talsu Vēstis», kur ilggadējā korespondencē žurnāliste Ilze Kārkluvalka bija daudz darījusi, lai celtu kluba atpazīstamību un lai informētu novada iedzīvotājus par visām aktivitātēm, tāpēc ar klusuma brīdi visi sanākušie pieminēja fotokluba dalībnieka Daiņa Kārkluvalka sievu Ilzi, kura tikko kā aizgājusi mūžībā.
Uldis Balga, citējot fragmentu no Viļa Plūdoņa poēmas «Eža kažociņš», uzzīmēja gluži vai idillisku ainu, kurā cilvēks ir saplūdis ar dabu, bauda un izjūt to. Nu šķiet, tas laiks ir pagājis un cilvēki ir pazaudējuši ko svarīgu, tāpēc pēdējā laikā sāk runāt par izmaiņām un savu ietekmi dabā. Fotokluba dalībnieki arī nevarējuši norobežoties, tāpēc tapusi izstāde. Uldis Balga neslēpa, ka tik daudz pārdomu kā par šo izstādi iepriekš nav bijis. Izstādes nosaukuma «Dzīvnieks — pašnāvnieks» katrs vārds tika iztirzāts, lai kārtīgi saprastu, kas ir kas. Diskusija noritējusi gan klātienē otrdienas vakaros, gan neklātienē whatsapp grupas sarakstē, un kādu sarakstes daļu var redzēt arī izstādē. «No lokāliem vērojumiem līdz globālām problēmām. No konstatācijas līdz pārdomām — tāds ir šīs izstādes vēstījums par sugas «homo sapiens» pašnāvniecisko uzvedību. Tas prasa skatītāju iedziļināšanos un padomāšanu,» atzina Talsu fotokluba vadītājs.