Vai jums ir savs «favorīts» Birokrātijas balvai?

Viedokļi

«Man nav laika — jācīnās ar birokrātiju!» šādu frāzi reiz izmeta kāda neliela uzņēmuma vadītājs, bet domāju, ka to pašu varētu sacīt ikviens, kas atrodas pie kāda uzņēmuma vai iestādes vadības stūres. Patiesībā vieglāk būtu nosaukt jomas, kurās nenākas saskarties ar birokrātiju tās sliktākajā izpausmē. Skolu direktoriem un bērnudārzu vadītājiem neatliek laika nodarboties ar pedagoģiju, uzņēmējiem un lauksaimniekiem — ar saimniecības darbību, un attīstību kavē papīru kalni, jo jāatskaitās dažādiem dienestiem… Un galvenais — birokrātijas slogs, gadiem ritot, nemazinās. Gluži kā tai dziesmā — (papīra) «kalniem pāri, citi kalni būs»… Un, ja arī mode uz dokumentiem papīra formātā sāk atkāpties, tad birokrātijas uzvaras gājiens turpinās elektroniskā veidā. Un tāpat kavējam savu jau tā tik ierobežoto laiku bezjēdzīgām atskaitēm. Piemēram, reģionālajai presei palīdzīgu roku sniedz Valsts reģionālās attīstības aģentūras Mediju atbalsta fonds, radot iespēju medijiem iesniegt projektus un atvēlot zināmu naudas summu to īstenošanai, bet piedāvātās tēmas diez vai piesaista reģionālā laikraksta lasītājus. Piemēram, cik var rakstīt par tēmu «melu dekonstrukcija un medijpratība», ja par to jau vairākkārt ir rakstīts. Bet, kad projekts īstenots, jāķeras pie atskaitēm — cik lielā mērā veikti projekta mērķi un uzdevumi, kāds bijis mērķauditorijas apjoms un raksturojums, garās tabulās jāiekļauj īstenoto aktivitāšu apraksts un tā joprojām…
Kāds no mūsu novada uzņēmējiem intervijā «Talsu Vēstīs» atzinis, ka ir saimniecības, kas beigušas darbību, jo uz to savā ziņā vedinājusi valsts ar biežo izmaiņu veikšanu likumos un normatīvajos aktos. «Biežo likumu un noteikumu maiņa prasa arī zināmus finansiālus ieguldījumus no uzņēmēja. Nevar noteikumus mainīt tikai mainīšanas pēc, kaut kādai stabilitātei arī ir jābūt,» bilda uzņēmējs.
Ja vārdu «birokrātija» sadala uz pusēm, tad pirmā daļa «biro» no franču valodas burtiski būtu tulkojama kā «kanceleja», bet otra daļa patapināta no grieķu «kratos», kas nozīmē — vara. Dažkārt šī vara jau pārvēršas par lielvaru, nejēdzīgu prasību dēļ nelietderīgi atņemot uzņēmuma vai iestādes darbiniekiem laiku un nesaudzējot viņu nervus.
Vikipēdijā skaidrots, ka birokrātija ir ierēdņu kopums, kas strādā valsts pārvaldē; tā ir valsts pārvaldes forma, kurā politikas organizēšanu un pārvaldīšanu veic profesionāli, algoti speciālisti jeb ierēdņi. Bet tajā pašā laikā vārds «birokrātija» ieguvis arī negatīvu nozīmi, ar to bieži ir domātas milzu papīru kaudzes, nevēlēšanās izlemt kādu jautājumu, pārāk ilga kāda jautājuma saskaņošana un pārbaudīšana — piemēram te varētu minēt gadiem ieilgušās tiesas prāvas.
Pirms pāris gadiem, sākot birokrātijas drupināšanu, Valsts kanceleja aicināja valsts pārvaldes un dažādu uzņēmumu pārstāvjus uz simbolisku futbola spēli ar devīzi «Piespēlē vienreiz, trāpi vienmēr!», lai aktualizētu cīņu pret lielo administratīvo slogu iestāžu un uzņēmumu ikdienā. Spēlei bija īpašs noteikums — piespēli nedrīkst padot atpakaļ tam, no kura tā saņemta, bet drīkst piespēlēt tikai uz priekšu nākamajam pēc principa — piespēlē vienreiz. To kampaņas autori vēlējās pielāgot arī valsts pārvaldes darbā — ja vienreiz esat iesniedzis kādu informāciju valsts pārvaldes iestādē, pašvaldībai vai tā jau ir valsts rīcībā, tad otrreiz šī informācija vairs netiktu prasīta.
Patlaban LSM.lv sadarbībā ar LTV un Latvijas Radio interaktīvā projektā aicina mazināt birokrātiju kopā un ikvienu ziņot par situācijām un nejēdzīgām prasībām, kas varētu pretendēt uz «Birokrātijas balvu 2020».
Tas ir aicinājums sabiedrībai pievērst uzmanību nejēdzīgām procedūrām un prasībām, no kurām varētu atteikties, ietaupot gan iedzīvotāju, gan uzņēmēju, gan arī pašu valsts un pašvaldības iestāžu darbinieku laiku un naudu. Balsojumā arī tiks noskaidrota birokrātiskākā iestāde un procedūra, kura būs pelnījusi lielo «Birokrātijas balvu 2020».
Pirms kāda laika interneta plašumos klejoja šāda anekdote: «Mūsu valstī ir divas ligas — korupcija un birokrātija. Kā uzveikt birokrātiju, nevaru ieteikt, bet, lai apkarotu korupciju, ierosinu likumdošanā ieviest šādu punktu: «Ierēdnim, saņemot kukuli, saņemšana stingri noteiktā kārtībā jāapstiprina 30 kabinetos.»»