Aizvadīts «Baltā valša vakars» — Talsu balles deju kluba «Tango» desmit gadu jubileja

Kultūra

Šajā gadā balles deju klubam «Tango» paliek desmit gadi — 29. februārī tika svinēta jubileja kopā ar mūsu draugiem no citiem pensionāru klubiņiem. «Tango» ir gan Talsu novada sociālā dienesta dienas centra klubs, gan Talsu tautas nama pulciņš. Mūsu devīze ir «Pulcēties, pucēties, priecāties!». Vairāk par mūsu gaitām varat uzzināt facebook lapā — «Talsu balles deju klubs «Tango»».
Mazliet par kluba vēsturi
Talsu balles deju klubs «Tango» uz Talsu tautas nama skatuves radās 2010. gada rudenī, kad kopā bija sanākuši 12 balles deju entuziasti. Kluba dibinātājs ir vienmēr jautrais, humora pilnais manieru pazinējs Alfrēds Cipels. Pirmos deju soļus mums ierādīja Egons Zauvers. Izvēlējāmies nosaukumu «Tango» — skanīgs, kaislīgs, atbildīgs, ar tiekšanos uz izaugsmi. Tango deju ar dažādu soļu interpretāciju pazīst visā pasaulē. «Kā saka viens lielais pavārs: «Kas var būt labāks par šo?»,» jubilejas pēcpusdienā sanākušos uzrunāja A. Cipels. Es skatos un brīnos, kā var iemācīties tik skaisti dejot cienījamos gados! «Es biju licis pamatu, iesējis sēklu, jo tad sēkla vēl tikai dīga, bet ar kopšanu man kā tēvam nekā negāja, un pienāca brīdis, kad es kā nepieklājīgs kuģa kapteinis nogāju no kuģa. Brīnišķīgā Melita, baltais eņģelis, neļāva deju klubiņam nomirt, bet to atdzīvināja. Pats galvenais ir izvēlēties nosaukumu. Kas var būt skaistāks par «Tango»! Kā te lidoja šovakar!» kluba dibinātāja runa un izteiksme bija tikpat lidojoša un emocionāli bagāta.
Par mūsu ilggadējiem balles deju skolotājiem
2012. gada Valentīna dienā satikām mūsu deju mīļotāju Solveigu Maļecku, un tā viņa ar savu dzīvesbiedru Bruno Ķiruli kļuva par mūsu deju skolotājiem. Viņi dejošanai pieiet ļoti nopietni — svarīgi ir ne tikai apgūt deju soļus, bet apgūt tos pareizi pēc visiem gramatikas noteikumiem — stāja, roku pozīcijas, ritms, smaids sejā, etiķete un viss pārējais, lai varētu apmeklēt jebkuru balli un doties kaut uz Konkordijas balli, kas notiek Vīnē un ko viņi kopā reiz ir apmeklējuši. Mūsu skolotāji un dalībnieki ir apmeklējuši balles Valmierā pie deju draugiem Valentīnas Saukantes un Daiņa Liepiņa (balles deju pašmācības grāmatas «Mācīsimies dejot!» autora), kurš dejas soļus šobrīd māca uz mākoņa maliņas, Ziemeļblāzmas pilī, Melngalvju namā, Mazajā ģildē, Tiņģeres pilī, Jelgavas LLU Ziemassvētku un balles deju kursu «Manieres» organizētās balles.
BDK «Manieres» Solveiga guva pirmās iemaņas balles dejās, mācoties pie skolotāja Alda Rudzīša, un tur deju soļus savai kāzu dejai apguva tagadējie kluba «Tango» biedri — Aina un Haralds Jēkabsoni. Liels paldies viņiem abiem par atsaucību un padarītajiem darbiņiem, lai mūsu jubilejas ballīte varētu notikt! Solveiga kā pētniece un skolotāja visu laiku izdomā ko jaunu un nodod to mums. Visu laiku tiecamies uz augšu.
Mūsu klubiņa ikdiena
Viss iesākās ar pirmajām senioru ballītēm. Tur mūs ieraudzīja citi klubi, pēc tam tikām aicināti ciemos. Tagad ciemos pie draugiem uz viņu pasākumiem braucam gandrīz katru nedēļu un aicinām viņus uz savām ballītēm. Šo gadu laikā esam apmeklējuši 446 pasākumus, mēs katrs deviņos gados esam apmeklējuši vidēji 156 balles — no 2011. gada veicu precīzu uzskaiti, atzīmēju visus pasākumus un to apmeklētājus.
No sākotnējiem deju entuziastiem BDK «Tango» šobrīd aktīvi ir pieci dalībnieki. Desmit gadu laikā deju soļus pie mums ir apguvuši 93 dejotāji, bet, tā kā viss dzīvē plūst un mainās, šobrīd mūsu klubā esam 39 dalībnieki. Katru mēnesi sveicam jubilārus, vārda dienu gaviļniekus, un mūsu kolektīvā ir atzīmētas arī Zelta kāzas. Kāds jauns pāris ir apguvis deju soļus savai pirmajai kāzu dejai — labprāt uzņemam arī jaunākus biedrus, jo balles dejas nav attiecināmas uz noteiktu vecuma posmu.
Maijā — deju apmācības sezonas beigās braucam ekskursijā. Ar mums kopā brauc gan klubiņa dalībnieku bērni, gan mazbērni — visiem ir interesanti. Pagājušajā vasarā mums bija nedēļas nogales balles deju plenērs. Uz deju paskatīties no cita skatupunkta mums palīdzēja pieaicinātie deju skolotāji — «Tals’ trimiš» dejotāji Guntis un Astra, Valentīna Saukante no BDK «Valmiera» un deju skolotājs Roberts Ogle. Tikāmies arī ar stilisti un fizioterapeiti. Noslēgumā devāmies iepazīt Talsus, jo ikdienā daudz kam aizskrienam garām. Plenēru apmeklēja arī viesi no Valmieras, Rīgas un Kuldīgas. To var apmeklēt ikviens, kuram balles dejas ir tuvas. Idejas nākamā plenēra tēmām jau top.
Esam organizējuši šādas ballītes: piecu gadu jubileju, «Dejojam deviņos pakalnos», «Lapas zeltainās», «Pavasaris retro noskaņās», kā arī kaķu, Sieviešu dienas un ābolu ballītes.
«Baltā valša vakars»
Pēcpusdienas sākumā (parasti senioru ballītes iesākas pēcpusdienā) ar skaistām dziesmām mūs ielīksmoja Pastendes kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis «Harmonija» un tā vadītājs Juris Lasenbergs. Ansamblī dzied arī mūsu kluba ilggadēja biedre Inese Brūkle. Lai gan uz ballīti aicinājām 220 viesu, tajā skaitā 30 bijušos «Tango» dalībniekus, ieradās 170. Paldies viesiem, kuri, zinot, ka nevarēs ierasties, pabrīdināja mūs! Tā ir svarīga pasākumu etiķetes daļa, kas palīdz pasākuma organizēšanā. Lai arī bijām mazāk, nekā plānots, deju grīda bija pilna dejotāju līdz pat pēdējam valsim. Ballīte bija pilna jautrības — garlaicīgi nebija. Zālē valdīja mūzika, deju soļi un jautrība.
Katru reizi cenšamies izdomāt ko interesantu. Šoreiz līdzi bija jāņem divas tasītes. Viena tasīte, lai rūpētos par dabu un aizstātu plastikāta traukus, otra — izstādei ar tasītes dzīvesstāstu. Balles viesi vērtēja stāstus un tasītes, un interesantākais stāsts ieguva pārsteiguma balvu. Izlozes rezultātā uzvarētāji balvā saņēma jaunas tasītes. Varbūt pēc 100 gadiem balvas ar savu stāstu par šo ballīti nonāks līdzīgā izstādē.
Šoreiz par mūziku rūpējās Dins Sumerags no Lielvārdes — pēc profesijas ne tikai mūziķis, bet arī ārsts un mucinieks. Viņš muzicēja kopā ar Dženiferi Rumpāni, kura ir beigusi mūzikas konservatoriju «Licinio Refice». Kad Dženifere Rumpāne spēlēja klavieres un Dins Sumerags nodziedāja dziesmu no operas «Figaro kāzas», sajutāmies kā operā. Paldies viņiem par šo veltījumu!
Sirsnīgs paldies visiem «Tango» kluba biedriem un bijušajiem biedriem, ka jūs bijāt kopā ar mums šajā pēcpusdienā! Pateicos visiem sveicējiem par labajiem vārdiem un ziediem. Liels paldies Talsu novada domei un tās priekšsēdētājam Dainim Karolam, kluba «Tango» dibinātājam, Talsu tautas nama komandai un manam padomdevējam — Arvīdam Dailidovičam! Starp citu, A. Cipels dāmas sveica arī gaidāmajā Sieviešu dienā. Uz tikšanos Talsu balles deju klubā «Tango»! Ikviens, kam deju soļi mīļi, esat gaidīts!
Melita Valdemāre,
Talsu balles deju kluba «Tango» prezidente