Talsu sākumskolu pievieno Talsu Valsts ģimnāzijai

Izglītība

Ceturtdien, 27. februārī, Talsu novada dome nolēma apstiprināt Talsu sākumskolas pievienošanu Talsu Valsts ģimnāzijai. Tas nozīmē, ka nākamajā mācību gadā Talsu sākumskola būs likvidēta un skolēni un darbinieki iekļauti ģimnāzijas sastāvā, tādējādi nodrošinot mācību procesu 1.—12. klasei.
«Talsu Vēstis» jau informējušas, ka šo jautājumu deputāti sākotnēji skatīja 14. februāra domes sēdē, pamatojoties uz «Mēs — Talsiem un novadam» deputātu Edgara Zeldera, Ilvas Norenbergas un Laura Pīlēģa pieprasījumu (noteikumi paredz, ka deputātu pieprasījumi jāskata uzreiz domes sēdē) līdz jaunā mācību gada sākumam apvienot abas mācību iestādes. Viņi uzsvēra, ka nav pieņemama situācija, ka zem viena jumta ir divu skolu administrācijas, kuras nereti nespēj vienoties par dažādiem lēmumiem, turklāt, apvienojot skolas, varētu organizēt vienotu mācību procesu, efektīvāk izmantot skolas telpas, ātrāk pieņemt lēmumus u. c.
Savu redzējumu par Talsu sākumskolas likvidāciju un tās pievienošanu ģimnāzijai vairākkārt izteikusi arī Talsu novada izglītības pārvalde, un esam jau pauduši gan plusus, gan mīnusus, ko pārvalde šādai pievienošanai saredz. Tas tika atkārtoti uzskaitīts arī 27. februāra domes sēdē, noslēgumā pārvaldes vadītājam Uldim Katlapam norādot, ka skolu apvienošana būtu racionāls lēmums.
14. februārī deputāti lēmumu par skolu apvienošanu neapstiprināja, jo uzsvēra, ka šis jautājums tiek skatīts pārāk strauji — tas nebija apspriests ar skolēnu vecākiem un iestāžu pedagogiem, turklāt jautājums nebija skatīts domes komiteju sēdēs, kā tas ierasti ir ar citiem jautājumiem, bet gan uzreiz nonāca domes sēdē, tādējādi nedodot deputātiem iespēju padziļināti iepazīties ar jautājumā esošajiem aspektiem.
Ar atkārtotu pieprasījumu deputāti izsit jautājumu
Tomēr, lai process neapstātos un tiktu pieņemts konkrēts lēmums, tie paši trīs deputāti iesniedza atkārtotu pieprasījumu par šo jautājumu, lai to atkal skatītu jau nākamajā domes sēdē, kas notika ceturtdien, 27. februārī. Viena no pieprasījuma sastādītājām I. Norenberga skaidroja, ka viņai žēl, ka šis jautājums ir jārisina šādā veidā ar deputātu pieprasījumu, bet pretējā gadījumā neviens cits neuzņemoties risināt šo jautājumu, par ko domes, pašvaldības, izglītības pārvaldē un izglītības iestāžu vidū runāts jau krietnu laiku. Tomēr jāpiebilst, ka tas gan nav bijis nekas konkrēts, piemēram, kad tas varētu notikt, bet gan pieņēmumu formā, tāpēc deputātu pieprasījums iesaistītajiem, jo sevišķi Talsu sākumskolai, bija negaidīts. Arī daudzi skolēnu vecāki ir neizpratnē, kāpēc jautājums bija jāpieņem tik ātri un sasteigti. 26. februārī, dienu pirms domes sēdes, tika noorganizēta tikšanās ar skolēnu vecākiem, pedagogiem, izglītības pārvaldi un domes deputātiem. Viedokļi izskanēja dažādi, apspriežot gan iespējamos plusus, gan mīnusus iespējamajai skolu apvienošanai, tomēr jāpiebilst, ka vairākumā no vecāku puses izskanēja viedokļi, ka viņi nevēlas, lai sākumskola tiktu pievienota Talsu Valsts ģimnāzijai. Vecāki uzsvēra, ka viņi savus bērnus apzināti laiž Talsu sākumskolā tieši iestādes identitātes, tradīciju un mācību kvalitātes dēļ un viņiem ir bažas, ka tas pēc apvienošanas netiks nodrošināts.
Talsu sākumskolas direktore Raimonda Belicka pirms deputātu balsojuma aicināja (gadījumā, ja lēmumprojekts tiek apstiprināts) sākumskolu pievienot ģimnāzijai 2021. gadā, lai abām skolām būtu laiks sagatavoties reorganizācijai. Šis lūgums gan netika sadzirdēts.
Emocionāli un racionāli viedokļi
Šajā domes sēdē vairs nebija tik emocionālu izteikumu, aizklīstot arī no jautājuma galvenās būtības, kā tas notika pirmajā domes sēdē, tomēr viedokļi vienalga atšķīrās.
«Uzskatu, ka abu skolu apvienošana ir tikai loģiska. Runāju par to arī ar pedagogiem, kuri piekrita, ka skola ar šādu lēmumu tikai iegūtu gan no organizatoriskās, gan no saimnieciskās puses. Līdz šim paustajām bažām nesaskatu objektīvu pamatojumu. Pie mani ir vērsušies arī iesaistītie, kuri dalījās ar bažām. Izrādās, ka lielas bažas ir par to, ka viens no skolas direktoriem zaudēs amatu (Talsu sākumskolas direktore R. Belicka — aut.), bet otrs (Talsu Valsts ģimnāzijas direktors Gundars Sebris — aut.) ne. Arī es uzskatu, ka tas nav godīgi un saprātīgi un piekrītu, ka nepieciešams izvērtēt esošos direktorus, vēl labāk — izsludināt atklātu konkursu. Es izmantošu visas deputātam pieejamās iespējas, lai uzstātu uz to, ka šāds konkurss ir nepieciešams,» pauda deputāte Inga Gluzda. Par šāda konkursa vai izvērtēšanas iespējām nākamajā dienā pēc domes sēdes domes priekšsēdētājs Dainis Karols «Talsu Vēstīm» gan vēl nevarēja konkrēti pateikt, kāda būs turpmākā rīcība šajā sakarā un vai tā maz ir iespējama. 14. februāra domes sēdē juridiskā nodaļa skaidroja, ka, vērtējot no likumiskā viedokļa, tā kā Talsu sākumskola tiks likvidēta, pašvaldībai kā darba devējai esošajai direktorei R. Belickai jānodrošina darba vieta, savukārt Talsu Valsts ģimnāzijai jau ir direktors, proti, G. Sebris.
Deputāte Daiga Feldmane, daloties pārdomās, atklāti sacīja, ka pēc tikšanās ar skolēnu vecākiem un pedagogiem netapa gudrāka, kāds lēmums šajā situācijā būtu pareizāks: «Ar prātu un loģiku saprotu, ka vienā ēkā ir jābūt vienam direktoram. Bet pēc vakardienas vecāku paustajiem viedokļiem… Varam tos uztvert emocionāli vai ne, bet mani tie uzrunāja un daļēji pārliecināja. Pirmkārt, piekrītu vecākiem, ka viņi savus bērnus palaida uz tādu skolu, kāda tā ir šobrīd. Otrkārt, viņu jautājums par to, kāpēc ir jāmaina tas, kas labi darbojas. Treškārt, mans balsojums šodien būs vairāk emocionāls nekā racionāls.»
Apstiprina sākumskolas pievienošanu ģimnāzijai
Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols pirms balsojuma vēlreiz uzsvēra, ka, viņaprāt, process bijis pārāk sasteigts un jautājums nav izskatīts, izdiskutēts, kā pieklājas, proti, sākotnēji komiteju sēdēs un tikai tad — domes sēdē. Turklāt arī viņam šķietot būtiski ņemt vērā vecāku viedokli.
Rezultātā «par» Talsu sākumskolas pievienošanu ģimnāzijai balsoja visi deputāti, izņemot D. Feldmani, kura balsoja «atturas», un D. Karolu, Miervaldi Krotovu, Alfonu Spēku un Tabitu Kalniņu, kuri balsoja «pret».
Nākamajā dienā pēc balsojuma «Talsu Vēstis» uzrunāja G. Sebri, kurš pauda savu viedokli par pieņemto lēmumprojektu: «Šāds lēmums abām skolām nodrošinās attīstības iespējas un ilgtermiņā izglītības kvalitāte tikai uzlabosies. Mums tagad gaidāms intensīvs darbs un jāpaveic trīs nozīmīgi jautājumi: skolas ēkas renovācija, jaunā mācību satura ieviešana un sākumskolas pievienošana ģmnāzijai. Domāju, ka veiksmīgi tiksim ar visu galā,» pauda G. Sebris.
«No rīta pamostoties, pirmā doma bija — vai tas tiešām ir noticis? Jūtos nedaudz muļķīgi un emocionāli, jo līdz pēdējam brīdim ticēju, ka tas nenotiks. Protams, es strādāšu un darīšu visu, kas tagad būs jādara, lai veiksmīgi noslēgtu šo mācību gadu un sagatavotu visu gaidāmajām pārmaiņām. Es gan uzskatu, ka lēmums ir sasteigts, ko centos deputātiem arī izskaidrot. Kolektīvi šajā brīdī tam nav gatavi,» piektdien «Talsu Vēstīm» apgalvoja R. Belicka.
Priekšā intensīvs darbs
R. Belicka domā, ka Talsu sākumskola ar šo lēmumu ir zaudētāja: «Mums ir vairāk skolēnu nekā ģimnāzijai. Tagad viss finansējums tiks salikts vienā katlā, un vidējais noteikti būs zemāks, nekā pašlaik, jo varam saviem pedagogiem nodrošināt atalgojumu, kas ir krietni virs vidējā atalgojuma. Mēs vienmēr mācību procesu organizējam tā, lai būtu pēc iespējas vairāk individuālās pieejas. Protams, mēs nezinām, kāds būs mācību process turpmāk, kad sākumskolu pievienos ģimnāzijai. Jā, pēc lēmuma pieņemšanas esmu saņēmusi gan zvanus, gan vēstules no vecākiem. Iespējams, ja līdz šim es nebūtu saņēmusi tik ārkārtīgi lielu atbalstu no vecākiem, ka sākumskolai ir jāpastāv, es tik ļoti necīnītos un nepastāvētu par to, bet es sapratu, cik vecākiem tas ir būtiski. Viņi novērtē mūsu darbu un nav apmierināti ar šādu lēmumu.»
Vaicāta par I. Gluzdas izteikumu, ka būtu nepieciešams izvērtē abu direktoru darbu, izvēloties labāko vai izsludināt atklātu konkursu, R. Belicka piekrīt, ka tā būtu godīga rīcība: «Ja reiz šī apvienošana ir nepieciešama un tiek uzskatīts, ka abas skolas strādā labi, tad būtu tikai godīgi, ja izsludinātu atklātu konkursu.»
R. Belicka šajā skolā strādā jau 25 gadus, kopš 2005. gada — kā direktore. Viņa ir pārliecināta, ka darījusi visu iespējamo, un aiz sevis atstās labi padarīta darba augļus. «Šodien bērni nāca klāt un teica, ka nākamgad vairs nemācīsies šajā skolā. Tad kā lai saņem spēkus un pasaka, ka to nevajag darīt? Es to nevaru, jo pašlaik ir pārāk liela neziņa un nekonkrētība, kas un kā visus sagaidīs jaunajā mācību gadā. Šobrīd nav vīzijas, līdz ar to man nav, ko teikt. Skolā plānošanas darbs ir ļoti svarīgs. Mums šā lēmuma dēļ netika dota iespēja laicīgi sagatavoties un izskaidrot visu vecākiem. Šādam deputātu pieprasījumam tad vajadzēja būt iesniegtam jau laicīgāk, nevis tagad, pēdējā brīdī,» pārdomās dalās R. Belicka.
Skolēnu skaita samazināšanās draudus G. Sebris nesaskata, jo atklāj, ka viņš savukārt saņēmis interesi tieši par to, ka vecāki vēlas, ka viņu bērni mazākajās klasēs mācās ģimnāzijā. «Droši vien būs skolēni, kuri, iespējams, izvēlēsies citu skolu, kur mācīties, bet domāju, ka būs arī tādi, kuri izvēlēsies nākt pie mums. Vēlos vērst vecāku uzmanību, ka sākumskolas darbinieki, kuri strādā pašlaik, turpinās savas darba tiesiskās attiecības arī turpmāk. Turklāt sākumskolas pedagogiem no jaunā mācību gada būs neliels bonuss — viņi saņems 10% piemaksu klāt pie sava atalgojuma, ko paredz Valsts ģimnāzijas statuss. Es domāju, ka skolotāji strādās ar tikpat lielu degsmi un centību kā līdz šim. Ģimnāzijas un sākumskolas uzdevums tagad ir panākt, ka realizējam šo apvienošanas procesu ar pēc iespējas mazākiem satricinājumiem. Protams, saprotu, ka jebkuras pārmaiņas rada bažas, bet esmu pārliecināts, ka tās nesīs ļoti labu gala rezultātu,» teic G. Sebris.