Lielie lasīšanas svētki aizvadīti kopā ar «X Faktora» finālistu

Kultūra

25. februārī Talsu sporta namā noritēja «Bērnu žūrijas» ekspertu saiets «Lielie lasīšanas svētki Talsos». To kā tradīciju ieviesusi mūsu pašu pilsētas Gaismas pils bērnu nodaļas vadītāja Ilze Jaunbērziņa, kopā šogad pulcējot skolēnus no Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novada.
Mazāki un lielāki bērni, skolotāji un citi interesenti sanāca kopā, lai atraktīvā veidā uzzinātu, kāds tad ir bērnu, jauniešu, vecāku žūrijas grāmatu tops Talsu reģiona bibliotēkās. Un, ko tur liegties — daudzi atnācēji ar lielu prieku un sajūsmu arī gaidīja galveno pasākuma balvu — tikšanos ar «X Faktora» finālistu Klāvu Ozolu, kam sekoja arī viņa koncerts un autogrāfu sniegšana.
«Bērnu žūrija» ir valsts mēroga lasīšanas veicināšanas programma, ko īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību, saņemot arī Valsts kultūrkapitāla fonda, Kultūras ministrijas un pašvaldības atbalstu. Katra no vecumgrupām, kurās ir iesaistīti lasītāji no sešiem līdz 18 gadiem, un vecāku žūrija arī šogad lasīja un vērtēja grāmatas, tādēļ aktīvisti tikās Talsu sporta namā, lai noslēgtu «Bērnu un jauniešu žūrijas lasīšanas maratonu 2019».
Šogad pasākums — jautru un darbīgu pindzeļu vadībā
Lasīšanas svētkus Talsos vadīja jautrās, sirsnīgās, runīgās un radošās Sabiles bērnu bibliotēkas darbinieces — vadītāja Rudīte Matisone un Elīna Stariņa, šogad iejūtoties otu lomās — viena bija jau paspūrusi un daudz mērkta krāsu bundžās, bet otra — pavisam svaiga un nekad nelietota mākslas radīšanā. Abas pindzeles iesākumā uz skatuves aicināja Talsu novada domes pārstāvjus — Daini Karolu un Ritu Blāzi, kuriem bija jāuzzīmē un jākomentē kāds veltījums. Šajā reizē par pasākuma moto bija izraudzīts Ulda Ausekļa dzejolis par debesīs notrūkušo pogu, bez kuras nevar iztikt neviens, no grāmatas «Četras otas», proti, par sauli, kuru galu galā var arī uzzīmēt. Domes vadītājs arī ņēma pirmo otu un uzzīmēja visiem zināmo simbolu — Talsu saulīti — un koku, no kura tek sula. Viņš sacīja, ka lasīšanas svētki, zīmēšanas svētki un pavasaris viņam asociējas ar sauli. Un sava novada sauli mēs katrs redzam citādāk — kādreiz spožu, bet kādreiz ne tik ļoti, bet tā saule šā vai tā ir un paliek mūsu. Un pavasaris arī bez plaukstošiem kokiem un sulas, kas plūst kā dzīvība, nav iedomājams. Bet lasīšanas svētku organizatore, kuru abas jautrās pindzeles svarīgi nodēvēja par šā pasākuma patronesi, tika pie otrās otas un uz molberta arī zīmēja sauli. Ja domes pārstāvji izvēlējās zaļo krāsu, tad Ilze Jaunbērziņa deva priekšroku dzeltenajai, jo tā ir saules un siltuma pilna. Uzzīmējot sauli, tika novēlētas siltas un mīļas attiecības ģimenē un klasesbiedru starpā. Viņa neaizmirsa pieminēt arī Brigitu Feldmani no Pastendes, kura lasa un piedalās «Bērnu žūrijā», jo meitenes dzejolis arī ticis publicēts grāmatā. Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas vadītāja uzzīmēja arī kroni, tā novērtējot bērnu lielo lasīšanas darbu.
Atzinības raksts ar «Nacionālā vilka» parakstu
Lasīšanas svētkos Talsos ciemojās arī Silvija Tretjakova, dārgs ciemiņš no Latvijas Nacionālās bibliotēkas septītā stāva, kura vada visu bibliotēku darbu ar bērniem un ir šīs programmas ieviesēja Latvijā. Viņa atklāja, ka «Bērnu žūrija» ir patiešām milzīgā sastāvā, jo tajā piedalās 17 200 lasītāju. Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas vadītājai Ilzei Jaunbērziņai viņa pasniedza Atzinības rakstu par neizsīkstošu darbošanos un iniciatīvu, kas realizējusies daudzu gadu sekmīgā lasīšanas veicināšanā bērniem un jauniešiem Talsu reģionā. Un Atzinības raksts esot ar paša «Nacionālā vilka», proti — Nacionālās bibliotēkas direktora Andra Vilka — parakstu. Silvija Tretjakova Ilzes Jaunbērziņas zīmēto fonā papildināja ar saules atspīdētu Gaismas pili un smaidot piebilda, ka diez ko laba zīmētāja gan neesot, bet lasītāja gan.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2019. gada tops Talsu reģiona bibliotēkās
Grāmatu slavināšana iesākās ar 1.—2. klases vecuma grupas grāmatu topa trijnieku, kad uz ekrāna parādījās grāmatu nosaukums ar sajauktu burtu secību. Bērniem pašiem bija jāatšifrē, kura grāmata ir atbilstošā vietā, kas lika gan pasmaidīt, gan nopietni padomāt. 1. vietu ieguva Einatas Carfati grāmata «Kaimiņi», 2. vietu — Evelinas Dacjūtes grāmata «Laime ir lapsa», bet 3. vieta tikusi Ievas Samauskas grāmatai «Vecis iet pa dārzu. Pankūkas bārdā».
3.—4. klases vecuma grupā 1. vietu ieguva Agneses Vanagas grāmata «Plastmasas huligāni», 2. vietu — Ulda Ausekļa «Četras otas», bet 3. vietu — Klausa Hāgerupa darbs «Meitene, kas gribēja izglābt grāmatas». Vecuma grupā, kurā ir 5.—7. klases lasītāji, 1. vietu ieguva Sīri Petešenas grāmata «Burbulis», 2. vietu — Kārļa Vērdiņa «Dilles tante», bet 3. vietu — Māra Runguļa «Trīs nāves Mārtiņdienā». Savukārt 8.—12. klases lasītāju vecumgrupā 1. vietu ieguva Nikolas Jūnas grāmata «Viss, itin viss», 2. vietu — Dženiferas Nivenas grāmata «Mūsu spožās dienas», trešo — Toma Kreicberga grāmata «Havanas kaķu karalis», bet vecāku žūrija izlēmusi, ka 1. vietā ierindojama Lindas Malelijas Hantas grāmata «Zivs kokā», 2. vietā — Andra Akmentiņa darbs «Skolotāji» un 3. vietā — somu rakstnieces Jūli Niemi romāns jauniešiem «Tu neesi viens».
Vai pamanījāt, ka iesākumā bija pieminētas četras otas? Jā! Kas tad ņēma trešo otu un mālēja trešo bildi? Neviens cits kā pašas pasākuma pindzeles. Jaunā ota pozēja, bet izspūrusī zīmēja, un, tā kā otas ir radošas, tad galu galā sanāca tulpe.
Nepacietīgi gaidītā tikšanās ar Klāvu Ozolu — kā punkts uz «i»
Arī tie, kas ne reizi nav ieslēguši televizoru un arī tādi, kuriem tāda nemaz nav, kā, piemēram, raksta autorei, noteikti ir dzirdējuši no draugiem vai radiem par Klāva Ozola unikālo balsi. Un Talsu sporta namā Lielajos lasīšanas svētkos varēja manīt ne mazums iepriecinātu seju, kad ar ovācijām tika sagaidīts skaistās un neparastās balss īpašnieks, kuram tika arī ceturtā ota. Viņš zīmēja mākoņus, jūru, smiltis un saulrietu, kad abas pindzeles pieteicās arī palīgos, liekot visiem arī pasmieties. Klāvs uz lielā ekrāna parādīja arī savus mākslas darbus — bildes, ko uzzīmējis divu dienu laikā, komentējot tās un pēc tam sniedzot koncertu, pēc kura savukārt arī atbildēja uz iesūtītajiem jautājumiem. Izrādās, ka arī viņš ir atsācis lasīt grāmatas. Klāvs piekrīt, ka grāmatas pilnveido cilvēku, valodu, palīdz attīstīt iekšējo pasauli, radošumu un galu galā — lasīt ir stilīgi.