«Es visu gatavoju kā sev, savai ģimenei»

Uzņēmējdarbība

Sanija Ciekale ir plašāk pazīstama ar saviem «Smuk’ dāvan’» ražojumiem — čatnijiem, garšaugu maisījumiem un augu sīrupiem. Paralēli trīs atvasīšu audzināšanai ģimenē talseniece pamazām, bet neatlaidīgi darbojas pie sava mazā biznesa uzturēšanas un izmanto arī Talsu biznesa inkubatora sniegto atbalstu.
Līdz konkrētajai produkcijai S. Ciekale nonāca vairāku gadu garumā, un laika gaitā mainījies gan izpildījums, gan galarezultāts. Tagad viņa nonākusi pie optimāla varianta.
Mājražošana kā dzīvesveids
«Šobrīd produktu klāsts ir nostabilizējies. Tie ir produkti, kas garšo man pašai, un cilvēki tos ir jau iecienījuši un zina, kur var iegādāties,» teic Sanija. Tomēr papildus augstākminētajai produkcijai top arī citas lietas, bet tas ir atkarīgs no sezonas un tā, vai paspēts ievākt izejmateriālus. Tādas neierastas delikateses, kā, piemēram, marinēti pieneņu un plūškoka pumpuri vai maurloku ziediņi. «Ja es tos nepaspēju ievākt, tad nekā. Tāpēc daļa produktu ir ekskluzīvi un salīdzinoši nelielā daudzumā. Esmu mēģinājusi daudz ko. Ir idejas, kas rodas pašai, un ir lietas, kas pie manis kaut kādā veidā atnāk. Vēl kaut kas rodas, ja konkrēto produktu pietiekami labā kvalitātē nevaru iegādāties lielveikalā. Es visu gatavoju kā sev, savai ģimenei, tikai nu tas jādara lielākos apjomos. Nemainot attieksmi vai recepti. Pati salasu, savāru, ar mīlestību sapildu un salīmēju etiķetes. Tas ir īpaši, un negribu to mainīt,» stāsta talseniece.
Pieprasījums pēc produktiem ir mainīgs, piemēram, pirms Līgo svētkiem vai Ziemassvētkiem tie vairāk ir čatniji, bet vīrusu laikā — augu sīrupi. «Laiks, kad cilvēki ļoti pirka produkciju, jo tas ir mājražojums, ir pagājis. Cilvēki jau izpētījuši un iemīļojuši sev jau konkrētus ražotājus un produktus. Mājražotāji ir tie, kuriem bieži vien ir pārdomas, vai mest mieru savai nodarbei. Man pašlaik tas ir kā dzīvesveids, vaļasprieks, un šis modelis man strādā ļoti labi. Nav noslēpums, ka Talsos ir problēmas ar darbavietām, un šis ir veids, kā sevi jēgpilni realizēt,» pārdomās dalās S. Ciekale.
Atbalstot citam citu
Uzņēmēja ar savu «Smuk’ dāvan’» ražošanu iestājusies arī Talsu biznesa inkubatorā, un pašlaik atrodas inkubācijas posmā, kas nozīmē, ka viņa var iegūt grantus savas uzņēmējdarbības atbalstam. Pašlaik Sanija ieguvusi grantus izejmateriālu un izejvielu iegādei, piemēram, burciņām, vāciņiem, etiķetēm, sālim un cukuram. «Pats labākais, ka, lai iegūtu šo līdzfinansējumu, ir ļoti cilvēcīgs un vienkāršs process, nevis sarežģītu projektu sastādīšana, kas prasa lielus resursus,» secina Sanija. Galvenais iemesls, kāpēc viņa nolēma iestāties biznesa inkubatorā, bija nepieciešamība pēc būšanas kopā ar citiem radošiem un darīt gribošiem cilvēkiem, lai apmainītos ar idejām, enerģiju, tāpat arī apgūtu kaut ko jaunu un biznesa darbībā tik ļoti nepieciešamu.
«Kursi, semināri, individuālās konsultācijas ir ļoti motivējošas, lai turpinātu vai sāktu savu uzņēmējdarbību. Te arī var lieliski notestēt biznesa idejas, vai tas ir tā vērts, ja dalībniekam jau nav sava uzņēmuma. Man pazīstamie te ir atnākuši ar vienu ideju, bet aizgājuši ar citu, kas strādā. Bet, ja sava uzņēmējdarbība jau uzsākta, šeit iespējams to attīstīt, lai augtu. Te var atnākt gan pēc zināšanām, gan pēc iedvesmas.»
S. Ciekalei ir plāni arī nākotnei, piemēram, viņa uzsākusi kopprojektu ar draudzeni, kā rezultātā top īpašu garšaugu maisījumi, kas pielāgoti Latvijas reģionu īpašībām. Pašlaik nelielos apjomos saražoti un pārdoti jau kurzemnieku un latgaļu garšaugu maisījumi. Tiem bijis ļoti labs pieprasījums, tāpēc meitenes plāno to attīstīt tālāk, radot arī Vidzemes un Zemgales īpašos maisījumus, katru atšķirīgu un košu.
«Man ļoti patīk Talsos, bet diemžēl vīra darba dēļ, kas ir Rīgā, arī mēs, pārējā ģimene, mainīsim dzīvesvietu tuvāk galvaspilsētai. Ar mājražošanu varu nodarboties jebkur, un to arī turpināšu darīt. Man patīk Talsos skolas, bērnudārzi, dažādas pieejamās aktivitātes un vide. Diemžēl viss atduras pret darbavietām,» ar skumjajām ziņām, ka Talsu novads zaudēs kārtējo jauno ģimeni, dalās mājražotāja S. Ciekale.