Pasaulē labākais bārmenis — dundadznieks

Personības

Aizvadītais gads Andrim Reizenbergam bija piepildīts ar īpašiem sasniegumiem: zelta medaļa pasaules kokteiļu čempionātā un apbalvojums «Restorāna vadītājs 2019» Latvijā.
Pirmos divus, trīs dzīves gadus Andris ar dvīņubrāli Ingusu auga Nevejā, pēc tam ģimene pārcēlās un dzīvoja Dundagā, Maija ielā. 1997. gadā pēc 9. klases absolvēšanas Dundagā brāļi Andris un Inguss devās mācīties uz Rīgu. Šo brīdi brāļi esot ļoti nepacietīgi gaidījuši, jo pirms tam, braucot ciemos pie māsīcām, kas dzīvo Rīgā, sapratuši, ka tā ir pilsēta viņiem. «Redzējām citu vidi, iespējas, cilvēkus. Ko tad ikdienā redzējām Dundagā? To, ka nav attīstības iespēju, cilvēki sēž uz soliņiem un dzer… Gribējās no tā izrauties,» stāsta Andris.
Ceļš uz sasniegumiem
Abi jaunieši absolvēja Rīgas Tirdzniecības un kulinārijas skolu, iegūstot pavāra, konditora profesiju. Pēc tam Andris uz nepilnu gadu devās uz ASV, jo gribējās būtiskas izmaiņas dzīvē. Pēc pusgada viņš gan sasirga ar māju slimību, kā arī saprata, ka nepieciešams vēl mācīties, jo tikai ar pavāra, konditora kvalifikāciju neko daudz nevar sasniegt. Rezultātā viņš atgriezās Latvijā un ieguva viesmīļa, bārmeņa kvalifikāciju Restorānu servisa skolā. Pēc tam viņš neapstājās, turpinot studijas Biznesa augstskolā «Turība», kur ieguva bakalaura grādu uzņēmējdarbības vadībā.
Pirmā pieredze ar dzērieniem un alkoholu Andrim bija kafejnīcā «Double coffee», kur viņš sāka strādāt, kad atgriezās no ASV. Savukārt paralēli studijām strādāja naktsklubā «Kaļķu vārti», kur aizritēja četri gadi, bet nākamie seši gadi — restorānā «B bārs». 2014. gadā sekoja piedāvājums pārņemt un vadīt restorānu, kokteiļbāru «Balzambārs», ko viņš kopā ar draugu Pēteri Repečko arī realizēja. «Izgājām no savas komforta zonas un riskējām, vadot savu biznesu. Tā kā «B bārā» biju nostrādājis sešus gadus, man prasījās pēc pārmaiņām.»
A. Reizenbergam ir aptuveni 13 gadus ilga konkursu pieredze, kas devusi labu mācību. «Mans mērķis vienmēr bija piedalīties pasaules kokteiļu čempionātā. Kad 2014. gadā Latvijas Bārmeņu federācija iekļuva «IBA» (Starptautiskā bārmeņu asociācija), Latvija beidzot varēja startēt pasaules čempionātā. Jo, ja valsts nav iestājusies «IBA», tas nav iespējams. 2015. gadā piedalījos atlasē Latvijā, lai tiktu tālāk uz pasaules čempionātu Bulgārijā. Tā arī notika. Sev uzstādīju mērķi, ka gribu medaļu, vienalga, kuru vietu, ka tikai pirmajā trijniekā. Kad dabūju bronzu, tas man bija kā zelts, jo biju ļoti laimīgs par to, ko paveicu. Ja kāds man pirms 20 gadiem teiktu, ka es izcīnīšu zelta medaļu, es domātu, ka viņš ir jocīgs,» pauž Andris.
Pēc tam četrus gadus viņš paņēma pauzi, jo bija emocionāli iztukšots, un piedalīties piedalīšanās pēc negribēja. «Pērn pavasarī piedalījos Latvijas atlasē ar domu, ka braukšu uz pasaules čempionātu un iegūšu zelta medaļu. Man bija tikai viena doma, un to arī visiem apkārt stāstīju, jo gribēju, lai doma tiek palaista kosmosā un tā realizējas. Man bija pārliecība par sevi, jo es ļoti cītīgi gatavojos.»
«Tu šovakar izskaties brīnišķīgi»
Pasaules čempionātā, kas notika Ķīnā, piedalījās 65 valstis. «Kad gāju lozēt kārtas numuru, savai komandai teicu, ka gribu pirmo vai pēdējo numuru. Un es izvilku pirmo! Un šis pirmais numurs mani pavadīja visu čempionātu — startā, superfinālā un rezultātā. Pirms sava starta neskaitāmas reizes gāju soli pa solim cauri procesam, kas un kā jādara. Pēdējā naktī nevarēju gulēt, jo uztraucos, lai kaut kas nenotiek.
Konkursā man bija jāsniedz par sevi prezentācija, uz vietas dažās minūtēs jāpagatavo kokteiļa dekorācija un uz skatuves jāgatavo kokteilis, kur tiek vērtēta katra kustība. Jābūt par sevi pārliecinātam, bez drebošām rokām u. tml. Atsevišķa žūrija kokteiļus degustē un vērtē, nezinot, kurš kuru kokteili pagatavojis. Stresa līmenis tur ir ļoti augsts, dienās līdz startam sirds lec pa muti ārā. Uz superfinālu tiek seši labākie kokteiļi, un tur tiek vērtēta bārmeņa personība. Protams, kokteilis ir svarīgs, bet ir arī būtiski, kā tu visu spēj iznest, pasniegt. Žūrijai par pārsteigumu es pirms tam biju sagatavojis uzskatāmas planšetes, uz kurām bija informācija par to, kas esmu, kur strādāju, kas ir mana iedvesma, kas ir manā kokteilī u. tml. Līdz šim neviens neko tādu nebija darījis. Un man bija jāiekļaujas septiņās minūtēs, turklāt vienā rokā man bija mikrofons (parasti ir austiņas), paralēli bija jāgatavo kokteilis un vēl jārāda planšetes. Bet man lieliski izdevās, un esmu par to ļoti priecīgs. Tā kā šī gatavošanās čempionātam prasīja tik daudz, nezinu, vai gribētu piedalīties vēl kādreiz, vismaz ne tuvākajā laikā. Man tagad sirdī ir miers, jo tas bija tas, uz ko gāju. Konkursu laiks ir noslēdzies, tajos vairs nepiedalos, pietiek. Karjera ir ļoti labi noslēgta, ko tur vairs iet un ākstīties,» smejot teic A. Reizenbergs.
Kokteiļa nosaukumu «You look wonderful tonight» (no angļu val. — tu šovakar izskaties brīnišķīgi) viņš izdomāja, lai atšķirtos un radītu pozitīvu atmosfēru. Bet kā radās konkrētā recepte? Izrādās, ka gluži visu, ko sirds kāro, izmantot nevar. Ir konkrēti noteikumi un saraksts, ko drīkst. Aptuveni 100 alkohola veidu, tāpat arī noteikts, ko nedrīkst izmantot, piemēram, sulas. Tad nu Andris domāja kombinācijas, lai rezultātā kokteilis būtu gan garšīgs, gan skaists. «You look wonderful tonight» ir kokteilis, aperatīvs, ko malkot pirms vakariņām. Aptuveni divu nedēļu laikā, kad kokteilis tapa, viņš izbrāķēja aptuveni 20 receptes.
Sasniegumu laiks
Šogad janvārī Andra dzīvē notika vēl kas pārsteidzošs — Ķīnas alkohola ražotājs «Jiangxiaobai» izlaida limitētu «Baijiu» pudeļu sēriju, kas veltīta pasaules kokteiļu čempionāta uzvarētājam A. Reizenbergam. Kopumā izlaistas 3000 pudeles ar A. Reizenberga parakstu, un tās ir pieejamas tikai Āzijas tirgū. Savukārt janvāra beigās Andris saņēma «Restorāna vadītāja 2019» titulu ikgadējā tūrisma nozares pasākumā, kur tiek apbalvoti cilvēki par nozīmīgu ieguldījumu un veiksmīgu darbību.
«Es jau ikdienā nestrādāju, domādams par kaut kādiem kausiem vai medaļām. Protams, ir patīkami, ka tieku novērtēts. Joprojām man ir jāiekniebj sev, lai aptvertu visu to, kas ir noticis. Man šķiet, ka brīžiem pat nenovērtēju to, ko esmu paveicis. Bet tas jau varbūt nav slikti, jo man nav sakāpis galvā. Braucu ar sabiedrisko transportu, staigāju ar treniņbiksēm un joprojām stāvu bārā aiz letes, kur jebkurš var atnākt un mani satikt. Nekad neesmu sapratis tos cilvēkus, kuriem sakāpj galvā. Ko ar to var panākt? Nekādas loģikas.»
Kādas ir galvenās īpašības, kurām jāpiemīt labam bārmenim? Andris teic, ka ir jābūt sirsnīgam, komunikablam un cilvēcīgam. Zināt var visu teoriju, bet bez labas personības ar tām var sēdēt mājās viens pats, nevis strādāt viesmīlības sfērā. «Turklāt bārmenim ir būtiski zināt aktualitātes gan pasaulē, gan Latvijā, jo daudzi klienti grib parunāt vienkārši par dzīvi. Ja stāstīsi cilvēkam tikai teoriju par alkoholu, nevienam tas īsti nebūs interesanti.»
Sāp sirds par to, kas notiek
Pērn Andris ar ģimeni Dundagā bija diezgan bieži, galvenokārt vasarā. «Man patīk aizbraukt uz Dundagu, satikt cilvēkus, parunāties ar viņiem. Ir cilvēki, kuri atceras mani un brāli, bet mēs viņus ne. Man ir interesanti ar viņiem parunāt,» teic Andris. Piederīgo viņam Dundagas pusē gan vairs nav, vien krusttēvs Nevejā. Mamma devās Mūžībā, kad Andrim bija 16 gadu. «Mēs ar brāli jau no bērna kājas smagi strādājām. Tēta mums nebija, tāpēc pašiem bija jāskalda malka un jādara citi smagi darbi. Vienmēr esam centušies tikt ar visu galā.»
Andris sevi uzskata par valsts patriotu. «Man sāp sirds, redzot, kas notiek Latvijā un Dundagā. Vai pareizāk sakot — kas nenotiek. Redzot, ka nevar pat iztīrīt Dundagas dīķi… Vienkārši trūkst saimnieka rokas. Šķiet, ka tur pašvaldībai, deputātiem nekas neinteresē. Un tas, kas notika ar Aldi Pinkenu… Ārprāts!
Man sāp, ka pie varas esošie cilvēki nedara savu darbu un nerūpējas par valsti, tāpēc jau mēs esam tur, kur esam. Man vienmēr ir bijusi dabiska interese par to, kas notiek pasaulē un Latvijā. Vienmēr ir interesējušas avīzes, politika, aktuālais. Un, kad dzirdi, kā tiek izklakerētas milzīgas naudas summas… Pirms dažiem gadiem biju gandrīz vai gatavs startēt vēlēšanās, bet nomierinājos un sapratu, ka vēl nav īstais laiks to darīt. Pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām viens politiskais spēks man pārlieku uzbruka, gribot, lai startēju no viņu saraksta. Esmu cilvēks, kurš vadās pēc izjūtām, tās mani nekad nav pievīlušas, tāpēc pagaidām šī iecere stāv kaut kur plauktiņā.»
Pāri visam — ģimene
Tā kā A. Reizenberga ikdiena «Balzambārā» ir intensīva, jo ir daudz jāstrādā, to vajag kompensēt ar atpūtu. «Gadu gaitā esmu iemācījies nekreņķēties. Būtiski, ka man ir arī ļoti labs biznesa partneris. Mēs to vezumu velkam divatā. Jā, pirmajos gados ļoti stresoju, bet tagad esmu sapratis, ka stress nemainīs situāciju.»
Reizi gadā viņš dodas ceļojumā ar ģimeni — sievu Gintu un dēliņu Teodoru (pavasarī apritēs trīs gadi). «Kamēr man nebija ģimenes, nesapratu, ko tas vispār nozīmē. Kad katru dienu redzi smaidošu puisēnu, kas sagaida mājās un apķeras ap kaklu, ir fantastiskas izjūtas. Protams, audzināt bērnu nav vienkārši, bet tas ir neatsverami… Dažas reizes gadā cenšamies aizbraukt uz kādu atpūtas kompleksu, jo Teodoram ļoti patīk ūdens.» Acīmredzot ne velti zīmīgi notikumi bijuši ģimenei svarīgos datumos, piemēram, Latvijas atlasē Andris uzvarēja, kad Gintai bija vārda diena. Un, kad Andris atgriezās no pasaules čempionāta, tas bija Teodora vārda dienā, jo tētis pirms tam apsolīja, ka atvedīs dēliņam dāvanā zelta medaļu. Un viņš to piepildīja.
Sarunas noslēgumā Andris teic: «Esmu vienkāršs puisis no laukiem — man patīk šlāgeris, Latvijas Radio, zaļumballes un alus.»
Sarunas laikā spriežam arī par to, kas notiek Andra dzimtajā pusē, Dundagas novadā. Viņš nespēj saprast, kāpēc cilvēku vidū joprojām līdzi velkas vēsturiskas nesaskaņas. «Dundaga ar Kolku joprojām nemāk sadzīvot. Lai arī gandrīz visi ir aizbraukuši, palikušajiem vienalga nav miera. Novēlu mums visiem būt draudzīgiem, aprakt kaut kādus kara cirvjus un vienkārši dzīvot un baudīt dzīvi, būt laimīgiem! Mēs bieži vien nenovērtējam to, kas mums Latvijā ir dots. Tā vietā norisinās nevajadzīgi kašķi. Dzīvojam draudzīgi un tiekamies vasarā Dundagas novadā Mājas kafejnīcu pasākumā!» aicina «Balzambāra» saimnieks, pasaulē labākā kokteiļa autors A. Reizenbergs.

Kokteilis «You look wonderful tonight»:
♦ melleņu «Arctic Blue» džins;
♦ «De Kuyper Sour Rhubarb» liķieris;
♦ ķiršu biteris «Fabbri Marendry Amarena»;
♦ kakao eliksīrs;
♦ «Baijiu» Ķīnas graudu liķieris;
♦ «Monin Bergamot» sīrups;
♦ greipfrūtu mizas ekstrakts.