«No baroka līdz rokam». Sācies XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku skašu maratons

Kultūra

13. februārī Talsu novada bērnu un jauniešu centrā (BKC) norisinājās izglītības iestāžu vokāli instrumentālo ansambļu, instrumentālo kolektīvu un popgrupu festivāls, konkurss «No baroka līdz rokam».
Tajā piedalījās kolektīvi ne tikai no Talsiem, bet arī no citiem Kurzemes novadiem, lai noskaidrotu, kuri mēros ceļu uz XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kas norisināsies Rīgā no 6. līdz 12. jūlijam.
Vairāk nekā 300 dalībnieku
Konkursu «No baroka līdz rokam» organizē Valsts izglītības satura centrs (VISC) sadarbībā ar Talsu novada BJC. Konkurss, kurā bija pulcējušies 40 muzikālie kolektīvi ar vairāk nekā 300 dalībnieku, norisinājās divās daļās. Pirmā notika BJC telpās, un tajā savus talantus komisijas vērtējumam sniedza 14 instrumentālie kolektīvi no 12 dažādām izglītības iestādēm; no tiem 11 instrumentālie ansambļi, divi akustiskie vokāli instrumentālie ansambļi un viens tautas mūzikas ansamblis. Konkursa otrā daļa izskanēja Talsu tautas namā, kur savu sniegumu rādīja 26 vokāli instrumentālie ansambļi un popgrupas no 14 izglītības iestādēm. Uz tautas nama skatuves parādīt savu talantu kāpa dalībnieki ne tikai no Talsu, Laucienes un Valdemārpils izglītības iestādēm, bet arī no Aizputes, Kuldīgas, Ventspils, Tukuma un Kandavas.
Neiztika arī bez profesionālas, vērīgas un stingras vērtēšanas komisijas no VISC, kuras sastāvā bija Rīgas Doma skolas izglītības programmas «Mūzika» (džeza mūzika) pasniedzējs Zigmunds Žukovskis, VISC mazo mūzikas kolektīvu ekspertu komisijas loceklis, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents Jānis Grigalis un VISC interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākais referents Egils Šķetris.
Vērā tiek ņemta arī priekšnesumu pēcgarša
E. Šķetris atzina, ka Talsi viņam ir jau sen pazīstama pilsēta, kur vienmēr iespējams satikt muzikālus cilvēkus un jaukus pasākumu organizatorus. «Kurzemnieki ir mazliet piezemētāki. Melodijas izvēlētas mazliet lēnākas atšķirībā no Latgales, bet noteikti jūtams, ka bērni un jaunieši uz skatuves ar katru gadu paliek arvien atbrīvotāki, un priekšnesumi — arvien baudāmāki, kvalitatīvāki,» pauda E. Šķetris. Viņš piebilda, ka, vērtējot priekšnesumus bez visiem zināmiem kritērijiem — ansambļu un popgrupu māksliniecisko sniegumu, vokālo tehniku, aranžējumu kvalitāti, horeogrāfiju, vizuālo tēlu un aktiermeistarību — vērā tiek ņemta arī kopējā priekšnesuma pēcgarša, kurai gan precīzus kritērijus esot pagrūti atrast.
Konkursa rezultāti
Uz XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koncertiem, kas norisināsies Rīgā, Vērmanes dārzā, no 4. līdz 10. jūlijam, tika izvirzīti visu žanru un grupu kolektīvi, kuri, pēc vērtēšanas komisijas lemtā, ieguva augstāko punktu skaitu savā grupā un vismaz I pakāpes diplomu.
Ptarp popgrupām jaunākajā grupā ceļazīmi uz Rīgu izcīnīja Kandavas mākslas un mūzikas skolas popgrupa «Taustiņi» (I pakāpes diploms, 41,74 punkti, vadītāja Andra Vilkauša), bet vecākajā grupā — Ventspils jaunrades nama popgrupa «Pipari» (I pakāpe, 43,91 punkts, vadītāja Marita Koha). Vokāli instrumentālo ansambļu (VIA) jaunākajā grupā dalību Vērmanes dārza koncertos izcīnīja Ventspils centra sākumskolas VIA «Jautrie draugi» (I pakāpe, 42,16 punkti, vadītāja Sandra Sproģe), bet vecākajā grupā — Ventspils kultūras centra VIA «Windy temper» (augstākā pakāpe, 45,16 punkti, vadītāja Sandra Sproģe).
Instrumentālo ansambļu jaunākajā grupā ceļu uz Rīgu mēros Ventspils centra sākumskolas zvanu ansamblis «Saules zvani» (augstākā pakāpe, 45,58 punkti, vadītāja Sandra Sproģe), bet vecākajā grupā — gan Talsu Kristīgās vidusskolas un Talsu novada BCJ zvanu ansamblis (I pakāpe, 41,83 punkti, vadītājs Jānis Smilga), gan Liepājas mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas zvanu ansamblis «Campanella» (I pakāpe, 41,85 punkti, vadītāja Astra Ziemele).
Akustiski vokāli instrumentālo ansambļu vidū visaugstāko punktu skaitu un ceļazīmi uz Rīgu ieguva Aizputes skolēnu jaunrades centra vokāli instrumentālais ansamblis «Vēl-reiz» (I pakāpe, 40,17 punkti, vadītāja Vineta Snipke), tautas mūzikas ansambļu vidū — Liepājas 7. vidusskolas krievu tautas instrumentu orķestris (I pakāpe, 38,33 punkti, vadītāja Gaļina Ginzikēviča), bet džeza ansambļu vidū — Tukuma pamatskolas džeza ansamblis (I pakāpe, 39,75 punkti, vadītāja Solvita Priede).