«Tonis» nosvinējis 20. jubileju

Kultūra

Talsu vokālā studija «Tonis» šo mācību gadu iesāka ar diviem skaistiem 20 gadu jubilejas koncertiem uz kuģa «Tallink», bet savās mājās apaļo jubileju godam nosvinēja novembrī, Talsu tautas namā pulcējot pilnu zāli apmeklētāju.
Pasākumu caurvija Talsu televīzijas īsfilma «Iedvesmu stāsti» par Talsu dziedātāju un vokālās studijas vadītāju Kristīni Broku-Meļķi, un vakara gaitā atklājās viņas 20 gadu sirdsdarbs ar savu izauklēto «Toni». Nemitīgas rūpes jauno talantu meklējumos un Talsu vārda iznešanā Latvijā — tā ir Kristīnes misija, kas vainagojusies ar viņas audzēkņu augstajiem panākumiem Latvijā. 2019. gads «Tonim» noslēdzās ar lieliskiem Talsu solistu rezultātiem, kur Latvijas mēroga konkursā «Gaismas dziesmas Kandavā» savā vecuma grupā Kristiāna Purlica ieguva 1. vietu; Marta Limberga, Elēna Sāre un Gerda Gulbe — 2. vietu katra savā vecuma grupā, bet Anna Sebre, Selīna Sāra Sokolova un Daniela Priede ierindojās 3. vietā.
Lai atvērtu dziedātāja talantu
«Žūrijas pārstāvja Uģa Rozes mūsu dziedātāju novērtējums un labie vārdi liek priecāties un turpināt iesākto darbu,» atzīst Kristīne Broka-Meļķe. Viņa atklāj, ka šogad vokālajā studijā akreditēto mūsdienu estrādes dziedāšanas mākslas programmu apgūst 40 bērni un jaunieši no trim līdz 18 gadiem četrās vecuma grupās. Lielākais darbs esot ikdienas solo un grupu nodarbībās, kur daudz laika jāpavada, meklējot dziedātājiem atbilstošu, mūsdienīgu repertuāru un strādājot pie vokāla. ««Tonī» katrs tiek uztverts kā personība un katram meklēta tā pareizākā pieeja, lai atvērtu dziedātāja talantu un ļautu tam uzplaukt. Viss sākas pamazām — iepazīstot katra balss īpatnības, piemeklējot dziesmas, kuras atbilst konkrētā dziedātāja diapazonam un raksturam, tam seko balss treniņš pie klavierēm, vēlāk fonogrammas pavadījumā dziedāšana ar mikrofonu. Tikai tad jaunajam talantam ir dota iespēja sevi atrādīt publikai, kā arī savu veikumu ierakstīt skaņu ierakstu studijā. Pirmie koncerti vienmēr ir uztraukuma pilni abpusēji, bet pieredze ir nepieciešama,» skaidro «Toņa» vadītāja.
Viņa pastāsta, ka vokālās studijas dalībnieki daudz koncertē un priecājas ar dziesmām pieskandināt savu Talsu novadu. Pagājušajā semestrī koncertēts Stendes tautas namā, Spāres muižā, Talsu tautas namā, Talsu pirmsskolas izglītības iestādē «Zvaniņš», Lubes tautas namā un citur. Bet Pūres kultūras namā izskanēja Ziemassvētku sadarbības otrais koncerts kopā ar Tukuma vokālo studiju «Varavīksne» skolotājas Anitas Geidānes vadībā. Kristīne ir gandarīta par iespēju sadarboties, lai Talsu jaunie dziedātāji redzētu, kā dzied Tukuma bērni. Kristīni un Anitu vieno mīlestība pret mūziku, pret bērniem un katrai pret savu mazpilsētu, jo abas skolotājas jau vairāk nekā desmit gadu savā dzimtajā pilsētā rīko jauno vokālistu konkursus, dodot iespēju audzēkņiem redzēt Latvijas līmeni un parādīt savu talantu, jo ne visiem finansiāli iespēja izbraukāt visu Latviju. Šogad jau 11. gadu Kristīne paralēli vokālās studijas mācību procesa vadīšanai organizē Latvijas mēroga konkursu «Talsi uzdod toni», kas pulcē ļoti daudz dziedātāju, jo vienmēr ir padomāts par profesionālu žūriju ar konkursa krusttēvu, televīzijas režisoru Arvīdu Babri priekšgalā. Šogad konkurss notiks 6. jūnijā un ir kā mācību gada noslēguma pārbaudījums jaunajiem dziedātājiem — gan ciemiņiem, gan pašiem talseniekiem.
Šogad pirmais koncerts — Valentīndienā
«Cenšamies saplānot koncertus, lai uzstāšanās radītu prieku. Šajā gadā ar jaunām dziesmām «Toņa» dziedātāji pirmo koncertu sniegs 14. februārī, Valentīndienā, Talsu novada muzejā, pēc kura sekos vairāki vietējie koncerti novadā, Slavēšanas dziesmu konkurss Talsu Kristīgajā skolā, vairākas uzstāšanās un konkursi Latvijā. Pamazām arī sākam gatavoties jaunam braucienam un diviem koncertiem uz kuģa «Tallink», kur kruīza pasākumu vadītāja «Toni» regulāri aicina uzstāties labi sagatavoto programmu un dziedātāju profesionālā snieguma dēļ. Talsu dziedātājiem tā ir vienreizēja iespēja dziedāt uz kruīza kuģa skatuves, kur pieejama augstas kvalitātes apskaņošana un apgaismošana, kas reti jaunajiem dziedātājiem tiek piedāvāta,» stāsta Kristīne un atklāj, ka jaunajā gadā klāt nākušas citas muzikālas ieceres un izaicinājumi ne tikai ar «Toni», bet arī sadarbībā ar jaunajiem Latvijas dziedātājiem, kā arī izvirzīti jauni personīgi muzikāli mērķi. «Apstāties nedrīkstu, tādēļ priecājos par piedāvājumiem, jo saprotu, ka mūzika ir mana dzīve. Atzīstu, ka savus projektus nekad nevarētu realizēt bez mana darba atbalstītājiem — Latvijas Televīzijas režisora Arvīda Babra, Talsu novada domes sapratnes, izpalīdzīgiem kultūras cilvēkiem, ilggadējiem sadarbības draugiem — Kaspara Poriņa, Andra Lejas, manu audzēkņu vecākiem un savas ģimenes,» bilst vokālās studijas «Tonis» vadītāja.