Mēnessgaismā sumināti ļaudis, kas kultūrā un sportā ieguldījuši dvēseli

Talsu novads

Lai paustu pateicību radošākajiem un sportiskākajiem novadniekiem, piektdien Talsu sporta hallē tika turpināta aizvadītajā gadā iedibinātā tradīcija — Talsu novada pašvaldības apbalvojumu pasniegšanas pasākumā tikties zem viena gaismas ķermeņa. Šoreiz kultūras un sporta ļaudis par paveikto 2019. gadā saņēma apbalvojumus zem spoža Mēness.
Pasākuma vadītājs Jānis Romanovskis norādīja, ka radošajiem un varošajiem augstāku griestu par debesīm nav, tādēļ pie Talsu novada debesīm iemirdzējies spožs Mēness. «Vai jūs zinājāt, ka patiesībā Zeme Mēnesi apstaro daudz reižu vairāk nekā Mēness Zemi? Lai jūsu gaisma, jūsu spēks, sasniegumi, lidojumi un gandarījuma brīži šovakar īpaši spoži atspīd Zemes tuvākajā pavadonī un līdzgaitniekā — Mēnesī!» vēlēja J. Romanovskis.
Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols, uzrunājot apbalvojumu saņēmējus, viesus un līdzjutējus, uzsvēra, ka mums ir pamats ilgtspējīgai kultūras un sporta attīstībai. «No mazas zīles var izaugt varens ozols. Lai izaugtu varens ozols, ir jābūt labai sakņu sistēmai. Šo sistēmu veidojam mēs ar savu ieguldījumu. Kultūra un sports var būt prasoši, tie prasa mērķtiecību, entuziasmu un gribasspēku, bet tikpat lielā mērā tie var būt dodoši. 2019. gads kultūrā un sportā ir bijis krāšņs — sportistu un kultūras ļaužu sasniegumi ir izskanējuši ne tikai Latvijas, bet arī pasaules mērogā. Latvija ģeogrāfiski ir maza vienība, Talsu novads ģeogrāfiski ir vēl mazāka vienība, bet mēs varam lepoties ar mūsu ļaužu devumu — devumu kopējā sabiedrībā,» norādīja priekšsēdētājs.
Novadniekus sveica arī Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, kura pauda prieku par iespēju šeit atrasties un aicināja arī turpmāk vērtīgāko no visiem resursiem — laiku — izmantot lietderīgi. Viņa atzina, ka vienmēr ir priecājusies par to, ka iestādēs un struktūrvienībās strādā cilvēki, kuriem deg acis. Tikai tāds cilvēks, kurš pats ir pozitīvs, spēj sagādāt pozitīvas emocijas pārējiem.
Lai noteiktu aizvadītā gada laureātus,
Talsu novada iedzīvotāji iesniedza 96 pieteikumus. Apbalvojumi kultūras un sporta jomā tika pasniegti 18 nominācijās — iespēja izvirzīt savus pretendentus līdz 20. janvārim tika dota ikvienam novada iedzīvotājam. Kultūras jomā pieteikumus izskatīja Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Tropiņš, Talsu novada pašvaldības kultūras un sporta attīstības nodaļas vadītāja Egita Murauska, Talsu novada muzeja direktore Mirdza Jonele, Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Vija Nagle un SIA «Talsu televīzija» valdes locekle Sanita Liepiņa. Apbalvojumu saņēmējus sportā izvērtēja Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Tropiņš, Talsu novada pašvaldības kultūras un sporta attīstības nodaļas sporta daļa vadītājs Aivars Pekmans, Talsu novada sporta skolas direktors Kaspars Sakniņš, Talsu novada sporta komisijas priekšsēdētājs Almants Kalniņš un individuālo sporta veidu pārstāvis Gints Lūsis.
Par titula «Gada kultūras pasākums 2019» piešķiršanu lēma iedzīvotāji. Ar balsu vairākumu (169 balsīm) šajā nominācijā uzvaras laurus plūca Talsu pilsētas svētki — Talsu novadam nozīmīgs, kreatīvs un kvalitatīvs kultūras pasākums (organizators — Talsu tautas nams, direktore Dace Obodovska).
Par «Gada notikumu kultūrā 2019» tika atzīta Talsu Galvenās bibliotēkas ēkas atklāšana, kā arī iestādes nodrošinātie mūsdienīgie, kvalitatīvie un daudzpusīgie bibliotekārie pakalpojumi (direktore Vija Nagle). Balvu šajā nominācijā pasniedza Kultūras ministrs Nauris Puntulis, kurš atzina, ka ar bibliotēku ir saistītas arī viņa bērnības atmiņas.
Par uzvarētāju nominācijā «Gada kultūras cilvēks 2019» kļuva Talsu tautas nama direktore Dace Obodovska. Viņa sevi ir apliecinājusi ar aktīvu un radošu darbu kultūras jomā, nodrošinot kvalitatīvu kultūras piedāvājumu Talsu pilsētā un popularizējot Talsu novadu valsts mērogā.
Nominācijā «Gada muzeja darbinieks 2019»
balvu saņēma Talsu novada muzeja direktora vietniece Zanda Konošonoka, kuras virsuzraudzībā tapis novadpētniecības krājums «Raksti III», tā palīdzot izpētīt mūsu novada vēsturi.
Par «Gada kultūras lepnumu 2019» tika atzīts sieviešu koris «Balgale» (diriģente Dina Bičule, kormeistare/koncertmeistare Gunita Pauliņa). Kolektīvs mājās no IV Eiropas koru olimpiādes Gēteborgā pārveda sudraba medaļu un parādīja, ko nozīmē kvalitatīvs mākslinieciskais sniegums.
Nominācijā «Gada bibliotekārs 2019» apbalvojumu saņēma Sabiles bērnu bibliotēkas vadītāja Rudīte Matisone. Rudīte ir radoša, aktīva un nerimstoši darbojas, lai popularizētu bibliotekāros pakalpojumus Talsu novadā.
Talsu novada Pateicība tika piešķirta fotogrāfam Uldim Balgam, kura devums fotomākslas attīstībā un popularizēšanā Talsu novadā ir nenovērtējams. Līdztekus savai kaislībai viņš iesaistās daudzveidīga kultūras piedāvājuma veidošanā. Talsu novada Pateicību saņēma arī Talsu bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa. Viņas mūžs ir bijis veltīts bibliotekārajam darbam, popularizējot iestādes sniegtos pakalpojumus Talsu novadā.
Balva «Par mūža ieguldījumu kultūrā» tika pasniegta Talsu Galvenās bibliotēkas direktora vietniecei bibliotekārajā darbā Birutai Lorencei.
Par «Gada notikumu sportā 2019»
tika atzīts pasākums «Latvijas orientēšanās nakts Talsos» (organizators — Latvijas Orientēšanās savienība un orientēšanās klubs «Ziemeļkurzeme»). Pasākums ieguva 168 balsis un vērtēšanas komisijas atbalstu.
«Labākās sportistes 2019» gods šoreiz tika Hermīnei Bajārei, kura ieguva 3. vietu lodes grūšanā un diska mešanā Eiropas veterānu čempionātā 2019. gada 5. augustā Itālijā.
Nominācijā «Labākais sportists 2019» par uzvarētāju tika atzīts Roberts Akmens, kurš izcīnīja 1. vietu pasaules U—23 čempionātā smaiļošanā 2019. gada 3. augustā Rumānijā (200 metru distancē).
Titulu «Labākais sportists tehniskajos sporta veidos 2019» ieguva Artis Vicinskis par izcīnīto 1. vietu autosprintā «Rīgas kauss 2018/2019» 4WD klasē, 2. vietu 4WD klasē ieskaites grupā, 2. vietu 4WD «open» ieskaites grupā un 3. vietu «333 Ziemas kauss 2018/2019» 4WDpro ieskaites grupā.
Par «Cerību sportā 2019» tika atzīts Jānis Ragovskis, kurš izcīnīja 5. vietu pasaules čempionātā florbolā U—19 vecuma grupā, ir ieguvis Latvijas čempionu godalgas dažādās vecuma grupās un startējis Latvijas pieaugušo izlases sastāvā.
Nominācijā «Labākais treneris 2019» uzvaras laurus plūca Mārcis Štrobinders. Viņa ieguldītais darbs palīdzējis sagatavot Talsu novada sporta skolas vieglatlētu Krišjāni Suntažu dalībai Latvijas čempionātā, kur iegūta 1. vieta, un Eiropas čempionātam U—20 grupā, kur iegūta 2. vieta.
Par labāko sporta skolotāju
kļuva Andris Šņoriņš, kurš pašaizliedzīgi strādā Talsu Valsts ģimnāzijā, organizē daudzveidīgas sporta stundas un dažādus sporta pasākumus.
Talsu novada sporta skolas florbola un vispārējās fiziskās sagatavotības trenerei Natālijai Joničenko piešķirts tituls «Entuziasts sportā 2019». Viņa ar savu entuziasmu uztur sporta dzīvi Stendē un tās apkārtnē, rīkojot sacensības, kā arī sporta pasākumus gan bērniem, gan viņu vecākiem.
«Labākās komandas 2019» gods pienākas florbola komandai «Talsu NSS/Krauzers» par izcīnīto 4. vietu Latvijas Virslīgas čempionātā florbolā.
Talsu novada labdariem — SIA «RRB būvserviss» — piešķirts apbalvojums «Sporta atbalstītājs 2019». Šis uzņēmums atbalsta Talsu novada sporta skolas rīcībā esošā autotransporta uzturēšanu, palīdzējis sporta skolas biatlonistiem iegādāties sporta formas, apbalvojumus un palīdz sportistiem piedalīties nometnēs.
Apbalvojums «Mūža ieguldījums sportā» tika piešķirts Brigitai Foršū, kura savus darba gadus veltījusi sportam. Ilgus gadus Brigita bijusi Pastendes pamatskolas sporta skolotāja, bet no 1970. gada pārstāv Talsu novadu valsts sporta spēlēs vieglatlētikā, galda tenisā un slēpošanā. No 1993. gada viņa ir piedalījusies veterānu spartakiādēs, izcīnot godalgotas vietas gan Latvijas, gan pasaules veterānu čempionātos. Jau 15 gadus Brigita veido Talsu novada veterānu komandu dalībai Latvijas veterānu čempionātos.
Pēc apbalvojumu pasniegšanas vakars turpinājās ar svētku balli. Par atraktīvu gaisotni un muzikālo sniegumu rūpējās grupa «Mākoņstūmēji».