Talsenieks, kurš zina kalendāru no galvas

Personības

Oskars Petrovičs ir talsenieks, kuru vietējie mēdz dēvēt par Osīti vai Kalendāru. Klusais lielā auguma vīrietis ir īpašs ne tikai tādēļ, ka ir ļoti centīgs, punktuāls un uzticams savā darbavietā, bet arī ar to, ka ir no galvas iemācījies visu kalendāru.
Nostāstus par šo cilvēku biju dzirdējusi jau tad, kad mācījos ģimnāzijā, kad likās, ka tas ir kārtējais jauniešu joks, bet tad, kad pieaugu, ar Oskaru ar kopīgas draudzenes starpniecību iepazinos personīgi, bet tad bija neērti viņam jautāt, vai tad tiešām viņš zina visu latviešu tradicionālajā kalendārā ierakstīto vārda dienu datumus, tāpēc šādu iespēju nelaidu garām šonedēļ. Ejot uz tikšanos, līdzi ņēmu, protams, arī kalendāru, lai pārbaudītu izcilo prātu sarunas laikā aci pret aci.
Kalendāru no galvas iemācījies skolas laikā
Oskars pastāsta, ka iesācis mācīties vārda dienu datumus, lai vienkārši zinātu, kad kādam zināmam vai slavenam cilvēkam ir svētki, bet sanācis tā, ka tas viss tā aizrāvis, ka iemācījies no galvas visu kalendāru. Oskars, satiekot uz ielas cilvēkus, ar ko sanācis kāds kaut nenozīmīgs kontakts, arī atceras viņu vārdus un nekad neputrojas, kas arī šķiet apbrīnojami tiem, kas pareizajos vārdos sauc tikai savus radiniekus un kolēģus. Oskars bilst, ka jaunos vārdus, kas ievietoti kalendārā, gan pilnībā nav apguvis, bet visus vecos zina bez aizķeršanās. Kalendārā atrodamos vārda dienu datumus viņš iemācījies jau skolas laikā. Atvēris kalendāru un vienkārši mācījies no galvas konkrētā datumā esošās vārda dienas gaviļnieku vārdus, un tā arī arvien labāk ievingrinājis savu atmiņu. Līdz skolas beigšanai viss kalendārs jau bijis apgūts, un zināšanas nav zudušas arī šodien. Oskara atmiņa šajā jomā darbojas apbrīnojami precīzi arī 43 gadu vecumā, par ko pārliecinājos klātienē.
Oskars nekļūdās ne reizi
Mājās biju pašķirstījusi kalendāru un izraudzījusi vārdus, pierakstot tos un arī datumus, kad to īpašnieki atzīmē savu īpašo dienu. Jautāju, vai Oskars var pateikt, kad šo vārdu īpašniekiem ir vārda diena, un atbildes saņēmu zibenīgi, kas izbrīnīja vairāk nekā jebkas, ko iepriekš biju redzējusi un dzirdējusi. Un visas atbildes bija pareizas. Absolūti visas. Uz jautājumu, kurā datumā vārda dienu svin Estere, atbilde uzreiz ir — 16. jūlijā, Ritma — 20  jūlijā, Sergejs — 28. septembrī, Elgars — 9. oktobrī, Elizabete — 19. novembrī, Antons — 18. janvārī, Meta un Sniedze — 2. decembrī, Armīns — 29. augustā, Vitolds — 30. maijā, bet uz jautājumu, kad vārda dienu atzīmē Austris, Oskars smaidot atbild: «Šodien, 22. janvārī.» Viņš zina teikt, ka vienu no jaunāko vārdu īpašniekiem, piemēram, Audra, savu vārda dienu atzīmē 10. augustā, Bille — 29. janvārī, Saule — 22. decembrī, Daivis — 3. aprīlī, Ģedimins — 25. martā, Ritums — 24. aprīlī un Saulis — 27. martā…
Kad kladē pierakstītie vārdi bija pārbaudīti un kļūdas Oskaram nebija nevienas, ņēmu līdzpaņemto kalendāru un meklēju jaunus vārdus, klusībā pie sevis domājot, vai tad tiešām viņš zina visu? Pēc nejaušības principa vienkārši izvēloties jaunus vārdus un jautājot talseniekam ar apbrīnojamo talantu un atmiņu par datumu, kurā vārdu īpašnieki svin vārda dienu, viņš atkal nosauc pareizos datumus, piemēram, Klāvs — 9. maijā, Eduards — 26. maijā, Normunds — 2. augustā, Bērtulis — 24. augustā. Redzēju, ka bezjēdzīgi ir gaidīt nezināšanu, tāpēc izdomāju pajautāt mazliet citādāk, proti, nosaucot datumu un jautājot, kam tajā dienā ir vārda diena. Un rezultāts atkal tāds pats — nevainojams, jo Oskars zina arī tādā kārtībā nosaukt visu bez kļūdām. Viņš zina, piemēram, ka 2. oktobrī vārda dienu svin Ilma un Skaidris, 26. oktobrī —Amanda, Amanta un Kaiva, bet 2. jūlijā vārda dienu svin Lauma, Ilvars un Halina, bet 1. februārī — Brigita, In-dra, Indris un Indars, un tā varētu turpināt un turpināt. Pēc tikšanās, dodoties mājup, biju bez vārdiem. Vārdu dēļ biju bez vārdiem. Tas tik ir kaut kas! Talsu lepnums — tas ir arī Oskars.