«Jo grūtāki laiki, jo lielāka motivācija». Talsu pilsētas vārda dienā godina uzņēmējus

Uzņēmējdarbība

17. janvārī Talsu pilsētas vārda dienas noslēgumā Talsu tautas namā pulcējās uzņēmēji, kuri piedalās novada dzīvē, uzņemas iniciatīvu un dara to, kas pašiem šķiet svarīgi. Pirmo gadu Talsu novada pašvaldība rīkoja konkursu «Talsu novada uzņēmēju Gada balva», lai sešās nominācijās pateiktos par uzņēmēju devumu vietējā sabiedrībā.
Konkursa «Talsu novada uzņēmēju Gada balva» mērķis ir apzināt un godināt Talsu novada uzņēmējus, kuri aktīvi un godprātīgi darbojas savā nozarē, sekmējot uzņēmējdarbības vides attīstību novadā, veicināt Talsu novada uzņēmēju atpazīstamību, popularizējot labas uzņēmējdarbības prakses piemērus Talsu novadā, stiprināt lokālpatriotismu un piederības izjūtu. Līdz 31. oktobrim ikviens iedzīvotājs varēja izvirzīt piemērotākos pretendentus sešās nominācijās: «Gada jaunais uzņēmējs», «Gada lauksaimnieks», «Gada mājražotājs/amatnieks», «Gada tirgotājs/pakalpojumu sniedzējs», «Gada investīcija» un «Ilgtspējīgākais uzņēmums». Nominācijas tika izvēlētas tā, lai konkursā varētu piedalīties plašs dažādu nozaru uzņēmēju loks. Tikpat daudzpusīga bija arī konkursa vērtēšanas komisija, kurā darbojās Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols, Lauku atbalsta dienesta Ziemeļkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītāja Juzefa Kļava, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Talsu nodaļas vadītājs Alfons Spēks, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Talsu biznesa inkubatora vadītāja Dagmāra Dreiškena, biedrības «Talsu Komersantu klubs» pārstāve Eliko Bērziņa, nodibinājuma «Talsu novada fonds» vadītāja Iveta Rorbaha, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Kurzemes reģiona nodaļas vadītājs Ralfs Minkevičs, attīstības finanšu institūcijas «Altum» Kurzemes reģiona vadītāja Ilze Grundmane un Talsu novada pašvaldības uzņēmējdarbības koordinatore Inga Bumbule.
«Svinot plaukstošu biznesu,
prātā nāk salīdzinājums ar leduspuķēm — jo aukstāks kļūst, jo trakāk tās zeļ un plaukst. Ar uzņēmējiem bieži vien ir tāpat — jo grūtāki laiki, jo lielāka motivācija pierādīt, ka tu vari! Par spīti tam, ka ārā ir rudens, mēs šodien svinēsim kārtīgu leduspuķu ziedēšanu! Svinēsim to, ka jūs darāt ne tikai to, kas ienes naudu, bet to, kas pašiem šķiet svarīgi un atbilst jūsu vērtībām,» vakara gaitu ieskicēja pasākuma vadītājs Valdis Melderis.
Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols norādīja, ka apbalvojumu pasniegšanas datums nav nejaušs, — novada centra vārda diena ir tikpat īpaša, cik īpaši ir novada uzņēmēji. «Jēdziens «uzņēmējs» ir radies no vārda «uzņēmīgs» — uzņemties iniciatīvu, uzņemties risku, uzņemties atbildību. Mums novadā ir vairāk nekā 2500 uzņēmēju — gan amatnieki un ražotāji, gan pakalpojumu sniedzēji, kuri sniedz pakalpojumus ne tikai mūsu novadā, bet arī tuvākajā apkārtnē. Mums ir spēcīga ražošana, zemnieki, kuri sava darba augļus gūst no tiem resursiem un dzīlēm, ko mums piedāvā zeme, un jaunie uzņēmēji, kas sevi vēl pierāda un attīstās. Uzņēmēji ir daļa no mūsu novada, un mēs par to esam pateicīgi,» izjūtās dalījās priekšsēdētājs.
Par «Gada jaunā uzņēmuma»
godu sacentās četri pretendenti: IK «Mārtiņa koku fabrika», SIA «Betona Profs», SIA «ViSound» un SIA «Rozīņu rezidence». Uzvaras laurus plūca SIA «Betona Profs» — 2017. gadā dibināts uzņēmums, kas veic grīdu betonēšanu dzīvokļos, terasēs, garāžās, angāros un citviet, kā arī uzstāda industriālās grīdas. Sapnis par savu betonēšanas uzņēmumus Raivim Borisovam bija jau sen, bet, kamēr citi par to tikai pasmējās, viņš mērķtiecīgi sekoja savam plānam un devās uz Vāciju, lai sapelnītu naudu uzņēmuma atvēršanai. Ar smagu darbu un sievas atbalstu viss izdevās. Raivim Borisovam ir teiciens «betons ir mana dzīve», un viņš ir pierādījums tam, ka sapņi patiešām piepildās.
Nominācijā «Gada mājražotājs/amatnieks», sacenšoties ar ZS «Priednieki», Initu Ozoliņu, IK «Stādi un ziedi» un IK «Smuk’ dāvan’», uzvaru izcīnīja SIA «Ceļojošais franču makarūns». Signe Erdmane gatavo smalkus franču gardumus, kas pārsteidz garšas kārpiņas. Ar trauslu virskārtu, sulīgu pildījumu, sabalansētām garšā, viegli irdenu konsistenci un uz mēles kūstošu baudu — tādi ir Signes Erdmanes radītie kārumi. Brīdī, kad makarūnu cepšanu vairs nevarēja savienot ar darbu pirmsskolas izglītības iestādē, viņa izdarīja izvēli par labu vaļaspriekam. Ar savu darbošanos «Ceļojošais franču makarūns» popularizē Talsu tēlu Latvijā, un šobrīd tiek remontētas telpas, lai Talsiem piesaistītu viesus, kas vēlēsies apgūt smalko makarūnu gatavošanas mākslu.
Par «Gada tirgotāja/pakalpojumu sniedzēja»
titulu sacentās AS «Ingrid» veikals «Meža dārzs», skaistumkopšanas salons «Rožu nams», AS «Talsu autotransports», SIA «Stills», SIA «Pretpils», AS «Vertex» un kafejnīca «Cafe THK». Pēc žūrijas vērtējuma par labāko pakalpojumu sniedzēju kļuva SIA «Pretpils». Savu darbību 1992. gadā SIA «Pretpils» uzsāka kā kokapstrādes uzņēmums, taču, pieaugot pieprasījumam pēc celtniecības darbiem, darbību paplašināja. Akurātais darba stils un individuālā pieeja ir iemesls stiprajai klientu uzticībai un lojalitātei. Patlaban uzņēmums ieņem stabilu vietu nozarē, piedāvājot būvniecības, galdniecības un tāmēšanas pakalpojumus, kā arī tehnikas nomu. SIA «Pretpils» dibinātājs un vadītājs Andris Rorbahs jau gandrīz desmit gadu uzņēmumu vada kopā ar dēlu Māri. SIA «Pretpils» darbus veikusi teju visās Kurzemes lielākajās pilsētās un novados, celtniecības darbus uzņēmumam uztic gan pašvaldības un valsts iestādes, gan uzņēmēji un privātpersonas. «Pretpils» saņēmusi arī Latvijas būvniecības Gada balvu.
Nominācijā «Gada lauksaimnieks» tika izvirzīti trīs pretendenti: ZS «Priednieki», ZS «Brīvzemnieki» un SIA «Dzirnavnieki». Uzvaru guva SIA «Dzirnavnieki» — saimniecība, kas dibināta 1993. gada septembrī un atrodas Talsu novada Vandzenes pagastā. Tajā darbojas visa ģimene, nodrošinot paaudžu maiņu un stiprinot ģimenes tradīcijas. Saimniecības specializācija ir piena lopkopība un jaunlopu audzēšana. Piena lopkopībai pakārtota augkopība. Saimnieciskā darbība tiek virzīta tā, lai, ieviešot modernizētas ražošanas tehnoloģijas un nodrošinot dzīvnieku labturību, saimniecība kļūtu vēl konkurētspējīgāka. SIA «Dzirnavnieki» nodrošina darbu septiņiem cilvēkiem un ir guvuši veiksmīgu pieredzi vairāku Eiropas Savienības projektu realizēšanā.
Nominācijā «Gada investīcija»
tika izvirzīta AS «Talsu autotransports», biedrība «Talsu jātnieku skola», SIA «Marize» un SIA «Baronese». Uzvaras laurus plūca AS «Talsu autotransports», kas darbojas ar mērķtiecīgu skatu nākotnē, īstenojot savas idejas jau šodien. Uzņēmums iegādājies jaunus autobusus, labiekārtojis un noasfaltējis uzņēmuma teritoriju, renovējis biroja ēku, izveidojis jaunu autoservisu un veicis inovatīvus risinājumus autobusu pasažieru ērtībām. Šobrīd vērienīgi remontdarbi notiek arī Talsu autoostā, kuru laikā tiks atjaunots viss ēkas pirmais stāvs un pārdomātas pat tādas detaļas kā siltā grīda un pārtinamā istaba jaunajām māmiņām.
Uz «Ilgtspējīgākā uzņēmuma» titulu pretendēja SIA «Voka», AS «Ingrid D», SIA «Talsu Bio—Enerģija», AS «Talsu mežrūpniecība», SIA «Talsu meliorators» un AS «Talsu piensaimnieks». Šoreiz balvu saņēma divi uzņēmumi — viens no tiem ir SIA «Talsu meliorators», kas nesen atzīmēja 25. jubileju. Uzņēmums veic mežu un pašvaldību autoceļu būvniecību, atjaunošanu, remontu un uzturēšanu Kurzemes reģionā. Viens no galvenajiem pakalpojumu sniegšanas veidiem ir mežu un lauku meliorācijas sistēmu, valsts nozīmes ūdensnoteku un hidrobūvju būvniecība, atjaunošana, remonts un uzturēšana. Uzņēmums ražo dzelzsbetona izstrādājumus, kuru lielums un sortiments ir ļoti daudzveidīgs. Uzņēmums aktīvi piesaista Eiropas Savienības fondu līdzekļus, lai modernizētu uzņēmumu, atrastu risinājumus zaļajai domāšanai, mazinot gāzu emisiju un nodrošinot uzņēmuma teritorijas sakopšanu. Uzņēmums nodrošina darba vietas 58 cilvēkiem.
Titulu «Ilgtspējīgākais uzņēmums»
saņēma arī AS «Talsu piensaimnieks», kas dibināts 1992. gadā. Uzņēmums aktīvi atbalsta pasākumus un aptver mākslas kolektīvus visā novadā. AS «Talsu piensaimnieks» produkcijas klāsts ir atpazīstams visā Latvijā, pircēji novērtē iespēju nopirkt sveramo un izlejamo produkciju, kas liecina par zaļo domāšanu. 2019. gadā pabeigts projekts, kura ietvaros uzstādītas ražošanas notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas, lai nodrošinātu piena pārstrādes procesā radītā notekūdeņu piesārņojuma samazinājumu. Nākotnē uzņēmums plāno ieguldīt līdzekļus jauna restorāna un konditorejas izveidē.
Pasākuma noslēgumā tika pasniegtas simpātiju balvas un Talsu novada pašvaldības pateicības. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera izteica pateicību AS «Talsu autotransports» valdes priekšsēdētājai Janai Kalējai un SIA «Alfa SLS» vadītājam Raivim Grantiņam. Lauku atbalsta dienesta pateicību par ilgstošu sadarbību saņēma Jānis Silgalis, bet Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra pateicību — ZS «Priednieki». Attīstības finanšu institūcija «Altum» simpātiju balvu pasniedza Talsu jātnieku skolas vadītājai Sarmītei Bartei, savukārt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra — SIA «Kuršu krogs». Pašvaldības pateicību saņēma SIA «Krauzers», lielākais darba devējs Talsu novadā, un SIA «Vika Wood», lielākais nodokļu maksātājs Talsu novadā.