Eksistenciālas pārdomas

Ļaujiet man runāt

Kāds gudrs cilvēks reiz teicis, ka dzīve nav rožu dārzs. Varētu tam arī piekrist — kurš gan gribētu dzīvot dārzā pie rozēm, ja nu vienīgi SIA «Janvāri» kolektīvs un citi dārzkopības entuziasti. Lai vai kā, dzīve ir pietiekami mainīga, lai tajā būtu gan «viss ir forši» brīži, gan lielas lietus peļķes. Visam pa vidu ir mazais cilvēciņš, kurš mēģina tajā visā dzīvot. Citiem izdodas labāk, citiem mazāk labi. Bet kā ir ar mūsu kolektīvo rožu dārzu? Vai dzīvi nevar tvert arī kā kolektīvu pasākumu? Un patiesībā tāds tas arī ir. Samierinies ar to, ka tev apkārt vienmēr būs cilvēki, gribi to vai ne. Vieglāk būs, ja samierināsies, tici man!
Būs cilvēki, kuri tavam labajam garastāvoklim dos iemeslu sabojāties, vai tavām lietus peļķēm piemetīs vēl daudz dubļu, lai skats uz dzīvi būtu vēl sliktāks. Tomēr jāsaka, ir labi savā tuvumā turēt cilvēkus, kuri var slaveno teicienu «dalītas bēdas ir pusbēdas, bet dalīts prieks ir dubults prieks» īstenot praksē. Man laikam ir paveicies, jo šādu cilvēku man apkārt ir diezgan daudz. Bet tad es vienā janvāra vakarpusē, raugoties pa logu lielajā pelēcībā, uzdevu sev jautājumu: vai es esmu tāds cilvēks, kuru citi uzskata par tādu, kas spēj priecāties par citu prieku un dalīt bēdas, lai tās kādam kļūtu par pusbēdām? Atbilde man nepatika: ne vienmēr. Ne bieži.
Kā es varu to labot? Vispirms vajadzēs izvilkt galvu no spilvena apakšas un patiešām atrast vēlmi saprast citu pārdzīvojumus un notikumus ap viņiem, nesteigties izdarīt secinājumus, ņemot par pamatu savu subjektīvo spriedumu. Atrast vēlmi «uzvilkt cita kurpes» un brīdi tajās pastaigāt. Pietiekami liels izaicinājums, kas mūsu steidzīgajā ikdienā ir tik grūti izdarāms… Bet tāpēc vienmēr ir Jaunā gada apņemšanās! Tai līdzīgas apņemšanās varu izdarīt jebkurā laikā, negaidot nākamo pirmdienu, jaunu mēnesi vai jaunu gadu. Ļoti ceru, ka šī apņemšanās būs ilgtspējīga. Ja satiekat Raimi un ja es uzreiz negribu uzvilkt jūsu kurpes, atgādiniet man šo apņemšanos. Es būšu pateicīgs, jo jaunas kurpes vienmēr ir vērtība.

Raimis