Pabeidz izmeklēšanu kriminālprocesā par dubultslepkavību

Ziņas

Pērn martā informējām mūsu lasītājus par to, ka Talsu novada Vandzenes pagasta Iģenē, «Ceļiniekos», nežēlīgi nogalināts senioru pāris. Uz aizdomu pamata tika aizturēti divi vīrieši, kuri jau iepriekš bija nonākuši policijas redzeslokā. Šobrīd izmeklēšana kriminālprocesā ir pabeigta un tas ir nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.
22. martā ap 22.00 Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes Talsu iecirknī tika saņemts izsaukums. Kāda persona, kas devās no spēļu zāles «Joker» (netālu no autoostas) virzienā uz «Rimi», uz ielas piesaistīja uzmanību ar neadekvātu rīcību, esot alkohola reibumā. Ierodoties notikuma vietā, VP aizturēja 1962. gadā dzimušu vīrieti stiprā alkohola reibumā un nogādāja policijas iecirknī. Personu ievietojot īslaicīgās aizturēšanas telpā, likumsargi pamanīja uz vīrieša apģērba asins traipus, par kuriem iztaujājot, viņš pastāstīja, ka ir piedalījies slepkavībā kādā privātmājā.
Reaģējot uz informāciju, VP Talsu iecirkņa amatpersonas nekavējoties izbrauca uz vīrieša norādīto adresi un tajā konstatēja divu personu mirstīgās atliekas — 1925. gadā dzimuša vīrieša un 1936. gadā dzimušas sievietes ķermeņus ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Slepkavība bija veikta brutāli un nežēlīgi. Vienlaikus, turpinot iepriekš aizturētā vīrieša pratināšanu, noskaidrota otra iesaistītā persona — 1991. gadā dzimis vīrietis, kuru aizturēja tajā pašā naktī ap 1.20.
Nogalinātās personas ir latviešu brīvības cīnītāja, Latvijas nacionālās pretošanās kustības dalībnieka Gunāra Astras vecākais brālis Harijs Astra un viņa sieva Marta Astra.
Aizturētie vīrieši skaidrojuši,
ka abi piektdien, 22. martā, kopīgi lietojuši alkoholiskos dzērienus, taču pēcāk pietrūkusi nauda, tāpēc abi devušies uz tuvumā esošajiem «Ceļiniekiem» nolūkā to iegūt. Izmeklēšanā noskaidrots, ka abi vīrieši ieradās pie senioriem un viens no vīriešiem ar nazi izdarīja uzbrukumu. Ekspertīzes atzinumā teikts, ka vīrietis upuru ķermeņos veicis vairāk nekā desmit naža dūrienu.
Pēc nozieguma izdarīšanas no senioru mājām tika paņemta nauda, vairāk nekā tūkstoš eiro apmērā, ko abi aizdomās turētie tērēja braucienam līdz Talsiem un pēc tam nospēlējot spēļu zālē. Nauda tika daļēji atgūta un atdota piederīgajiem.
«Talsu Vēstis» jau pērn noskaidroja un informēja, ka abiem slepkavām pagastā bijusi alkoholiķu slava. Jaunākais no viņiem bijis cietumā, regulāri nonācis policijas redzeslokā, bet dzimis un audzis turpat, Iģenē, nelabvēlīgā ģimenē. Savukārt otrs, gados vecākais, pirms daudziem gadiem atnācis dzīvot uz Iģeni, un jau no laika gala bijis zināms kā grādīgo dzērienu cienītājs. Kā stāstīja vietējā iedzīvotāja, viņam pat nav bijusi patstāvīga dzīvesvieta, uzturējies kādu laika pie viena senioru, pie otra, trešā… Izrādās, vecākais no slepkavām dzīvoja turpat, blakus mājā, kur dzīvo M. Astras māsa. Diezgan bieži dažādos darbos palīdzējis arī Astru pārim. Palīdzējis ikdienas darbos, par to nopelnot kādu kapeiku, jo patstāvīga darba neesot bijis.
«Vīriešiem tika piemērots drošības līdzeklis — apcietinājums. VP ir pabeigusi izmeklēšanu par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos, ja noslepkavotas divas vai vairākas personas,» informē VP vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Madara Šeršņova.
Par šādu noziegumu soda ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no 15 līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trīs gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas. Soda apmēru noteiks tiesa.