Kad svarīga gan drošība, gan ērtības

Uzņēmējdarbība

No šā gada 1. janvāra visos mājokļos jābūt uzstādītiem autonomajiem ugunsgrēka de-tektoriem jeb dūmu detektoriem. Kāpēc tas ir būtiski, vai cilvēki savai drošībai pievērš uzmanību un kādas vēl ir iespējas, lai cilvēks dzīvotu ne tikai drošā, bet arī ērtā mājoklī, tiekamies sarunā ar SIA «AE Lux» pārstāvjiem Aināru un Edgaru Lūkiem.
Talsu uzņēmums SIA «AE Lux» pamatā nodarbojas ar vājstrāvas sistēmu uzstādīšanu un apkalpošanu. Tajā ietilpst videonovērošanas sistēmas, apsardze, datu tīkli, ugunsdrošība, audio risinājumi u. c. Spriežot par jaunajiem ugunsdrošības noteikumiem, kas stājās spēkā nu jau pirms nedēļas, uzņēmuma pārstāvji šīs izmaiņas vērtē ļoti pozitīvi, jo statistika par ugunsgrēkos bojā gājušajiem pierāda, ka ugunsdrošībai joprojām netiek pievērsta pietiekama uzmanība.
Jāzina: kur, cik un kādu
SIA «AE Lux» valdes loceklis Edgars Lūks stāsta, ka, protams, var uzstādīt autonomus dūmu detektorus, kas spēj patstāvīgi konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus un ar spalgu skaņu brīdina iemītniekus. Tomēr gadījumos, kad mājoklī neviena nebūs, paliek vien cerība, ka ugunsgrēka autonomā detektora spalgo signālu izdzirdēs vai liesmas pamanīs kaimiņi un izsauks ugunsdzēsējus. Ne velti VUGD skaidro, ka viensētas dzīvojamajā mājā un atsevišķi izvietotās saimniecības ēkās uzstādāmajiem detektoriem jānodrošina, lai to ugunsgrēka trauksmes skaņas signāls būtu dzirdams tajās telpās, kurās pārsvarā uzturas vai guļ mājas iemītnieki. «Ar vienkāršiem, veikalā nopērkamiem detektoriem vien šo uzdevumu neatrisināt. Vislabākais risinājums būtu ierīkot automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Tās konstruktīvā īpatnība ir tāda, ka, nostrādājot vienam detektoram, automātiski tiek nodots signāls uz vadības pulti un tālāk signāls aktivizē trauksmes signāldevējus, kas uzstādīti kopā ar visiem detektoriem,» skaidro dienests.
E. Lūks teic, ka viņu uzņēmums piedāvā uzstādīt ugunsdrošības sistēmas, kas patiesi sniedzot plašāku iespēju klāstu, visu apvienojot. Turklāt šo sistēmu var savienot ar aplikāciju viedtālrunī, kas nozīmē, ka uzreiz savā mobilajā telefonā saņemsi informāciju, ja kaut kas būs noticis, pašam neesot dzīvesvietā. «Daudzi droši vien cenšas mājvietās uzstādīt autonomos dūmu detektorus paši ar saviem spēkiem. Jāņem vērā, ka gads ir tikai nupat kā iesācies, tāpēc daļa cilvēku par to droši vien vēl tikai domā. Ir gan privātpersonas, gan uzņēmumi, kas interesējas par ugunsdrošības jautājumiem. Parasti tie, kuri vēlas uzstādīt kompleksu sistēmu, jo tādu var uzstādīt jebkurā objektā; vai tā būtu veca lauku māja vai jaunceļama būve,» pauž drošības speciālists Ainārs Lūks.
Turklāt iespējams uzstādīt ne tikai dūmu, bet arī CO2 jeb tvana gāzes detektoru. Tāds noderīgs tieši mājās, kur ir krāsnis un kamīni. Un arī šādus detektorus var uzstādīt gan autonomi, gan kopā ar pārējo drošības sistēmu.
«Būtiski arī zināt, kur tieši detektorus uzstādīt, piemēram, tos nedrīkst likt tieši stūros, vismaz pusmetru no sienas, kā arī ir daudzi citi aspekti, kas jāievēro. Un, protams, labāk tos uzstādīt katrā telpā, bet tie atkal ir finanšu līdzekļi, tāpēc tiek ieteikts uzstādīt vismaz vienu katrā stāvā, noteikti — guļamistabā,» skaidro E. Lūks. Vaicājot par to, kādas ir izplatītākās neskaidrības un jautājumi saistībā par jaunajiem ugunsdrošības noteikumiem, E. Lūks teic, ka tas ir ļoti individuāli, jo katrai personai, uzņēmumam ir atšķirīgas situācijas un jautājumi, līdz ar to arī atbildes un risinājumi ir ļoti dažādi.
«Gudrā jeb viedā māja»
Talsos bāzētais uzņēmums domā ne tikai par to, lai piedāvātu klientiem drošību, bet arī ļoti ērtu ikdienu. SIA «AE Lux» ir uzņēmuma «Control 4», kas bāzēts ASV, oficiālais pārstāvis, turklāt vienīgais visā Ziemeļeiropā ar sertificētu demo istabu. Proti, izveidota telpa, kur uzskatāmi uzstādīta «Gudrās mājas» sistēma, lai klients, kuru interesē šis pakalpojums, varētu redzēt, dzirdēt, izmēģināt, ko tad tas īsti nozīmē. Telpa sertificēta pavisam nesen, aizvadītā gada nogalē, par ko uzņēmumam ir liels prieks un lepnums. «Ja klients grib šo sistēmu mājās, tā viņam ir lieliska iespēja atbraukt pie mums un redzēt, dzirdēt, izjust, kā tas ir. Jo šajā gadījumā aprakstīt to ar vārdiem nevar,» skaidro E. Lūks.
Proti, «Gudrā māja» ir automatizēta ēku vadības sistēma, kurā apvienotas vairākas tehnoloģijas, kas mājas iemītniekiem ļauj ērti un vienkārši pārvaldīt savu mājokli un tajā notiekošo, kā arī nodrošina maksimālu drošību un ir energoefektīva. Ar šo sistēmu iespējams kontrolēt apgaismojumu, audio un televīziju, videonovērošanu, atvērt un aizvērt žalūzijas un aizkarus, parūpēties par drošību mājoklī prombūtnes laikā, piemēram, redzot, vai kāds ir ieradies pie mājas ieejas durvīm, pārbaudot, vai ir aizslēgtas durvis vai imitējot ikdienišķas darbības, piemēram, ieslēdzot un izslēdzot gaismu, atverot vai aizverot žalūzijas un aizkarus, pašam esot, piemēram ceļojumā, tādējādi garnadžiem radot iespaidu — kāds ir mājās.
«Gudrās mājas» tehnoloģiskos risinājumus ir iespējams ieprogrammēt un izveidot atbilstoši ikviena cilvēka vēlmēm, ikdienas režīmam, īpatnībām un nepieciešamībām. Un to visu un vēl citas vēlmes var kontrolēt tikai ar vienu ierīci — planšeti vai pulti. Konkrētas opcijas iespējams vadīt arī ar balsi, pat neesot vajadzībai to nospiest vadības planšetē vai pultī. Šos dažādos procesus visā mājoklī iespējams veikt, vienkārši sēžot, piemēram, dīvānā un malkojot kafiju. Kas ne mazāk svarīgi — tos var kontrolēt arī ar viedtālruņa palīdzību, arī neatrodoties mājās, bet ārpus tās.
Rodas jautājums — vai šāda sistēma nav paredzēta sliņķiem? Saņemu viennozīmīgu «nē», jo ieguvumu esot ļoti daudz: ne tikai laika ietaupījums, bet, kā jau iepriekš minēts, arī elektroenerģijas ietaupījums, turklāt rada krietni drošāku vidi, kur dzīvot. «Es to saucu arī par bonusu ērtākai dzīvei. Protams, ja nav vēlmes, nepieciešamības pēc visām opcijām, var izvēlēties tikai sev vajadzīgās, piemēram, tikai apgaismojuma un audio regulēšanu vai jebko citu. Turklāt sev vēlamās funkcijas var uzstādīt tikai vienā telpā, ja nav vajadzības to ierīkot visā mājoklī,» komentē E. Lūks. «Jā, šis ir nišas produkts, bet visas šīs lietas nav mazsvarīgas, galu galā, dzīvojam 21. gadsimtā, un šādas iespējas kļūst aizvien populārākas,» ir pārliecināts A. Lūks.
Turklāt ir pieejams ļoti plašs dizaina spektrs, piemēram, slēdžiem, skaļruņiem, žalūzijām, aizkarus var izvēlēties, kādus sirds kāro, lai visi elementi būtu pielāgoti pārējam mājokļa dizainam. Kā izrādās, uzņēmums, domājot par nākotni, kaļ dažādus un ne būt ne mazus plānus. Piemēram, kā «Gudrās mājas» sistēmu apvienot ar saules paneļiem.
Uzņēmuma pārstāvji atzīst, ka ir Talsu patrioti un pat nedomā par bāzēšanos galvaspilsētā. «Rīga ir ļoti sablīvēta, nereti uzņēmumi tur nepiedomā par servisu. Mums ir bijuši šādi klienti no Rīgas, kuriem patīk tieši mūsu serviss, personiskā un profesionālā pieeja. No šā gada, protams, sagaidām visu to labāko!» pozitīvi teic E. Lūks.