Pirms svētkiem iepazīstina ar dziesmu, kas mudina sasniegt mērķi

Personības

Par tiem, kuriem laimējies nest Jāņa vārdu, ierasts rakstīt aptuveni jūnija trešajā nedēļā, bet talsenieks Jānis Uplejs nu par sevi ir atgādinājis tieši pirms Ziemassvētkiem, kopā ar savu grupu «Riverfall», kurā dzied arī viņa sieva Kaiva Anna, klausītāju vērtējumam nododot dziesmu «Citu radītās kartes».
Jānis ir īstens talsenieks, kurš ne vien dzimis Talsos, bet, kā pats smejas, pirmos 18 dzīves gadus no šīs pilsētas izbraucis ļoti reti. «Tad sāku studēt Rīgā. Tas man bija pamatīgs kultūršoks — no savas mazās, foršās pilsētas pārvākties uz galvaspilsētu, kur knapi zināju, kā no autoostas aiziet līdz Brīvības piemineklim!
Tagad jau vairākus gadus ar ģimeni dzīvoju Rīgā, bet Talsiem mūsu dzīvē joprojām ir liela nozīme. Braucam pie manas mammas un omas, un vienmēr ir patīkami atkal staigāt pa visām ierastajām ielām, kur tik daudz kas ir piedzīvots.
Kaiva vienmēr smejas par to, ka brīdī, kad izkāpjam no autobusa, man visiem vārdiem «pēkšņ’ pazūd galotn’s»,» neslēpj Jānis.
Viņa iepazīšanās ar topošo sievu notikusi tieši saistībā ar mūziku. «Meklēju ģitāristu, lai vadītu Rīgas Mateja baptistu draudzē pielūgsmi, un visi ieteica Jāni. Ieteica tik ļoti, ka riebās jau, jo visi uzdeva jautājumu, kā var nezināt Jāni Upleju! Un tad, ieejot zālē, viņš tur tieši spēlēja. Paskatoties uz viņu, sapratu, ka nu ir auzas, jo ir skaidrs: viņš man iepatiksies. Nekļūdījos! Draudzēšanās un kopīga slavēšanas vadīšana ilga divus gadus, līdz abi sagājām kopā. Pēc diviem mēnešiem Jānis mani bildināja, bet pēc pieciem mēnešiem jau apprecējāmies,» abu stāstu atklāj Kaiva Anna.
Grupa «Riverfall» tapa
2016. gadā. «Latvijas Baptistu draudžu savienības Pateicības vakariņās mūs uzaicināja spēlēt un prasīja grupas nosaukumu. Izdomājām iztulkot savu uzvārdu, bet, tā kā «Riverdown» jau bija plaši izmantots daudz kur, lēmām par labu «Riverfall». To arī uzskatām par grupas dibināšanas brīdi. 2018. gada mūzikas un mākslas festivālā «BILDES» piedalījāmies «Jauno grupu un BILŽU veterānu koncertā», kur bija vajadzīga pilna grupa. Draugi ieteica pieaicināt Ādamu Koletu, kurš ir no Lielbritānijas, bet dzīvo Latvijā, un ar viņu tik ļoti saspēlējāmies, ka uzaicinājām pievienoties grupai,» stāsta Kaiva Anna. Jaunajā dziesmā bungas attālināti iespēlējis Tonijs Midltons Oklahomā, ASV. «Fantastiski, ka mūsdienās var spēlēt kopā, pat atrodoties katrs savā okeāna pusē,» priecājas Jānis. «Tā kā esam starptautiskajā draudzē «Communitas», tad starptautisks sastāvs arī grupā mums liekas ierastāk, nekā tas būtu, ja visi būtu vietējie. Ik pa laikam uzaicinām kādu mūziķi mums pievienoties uz konkrētiem koncertiem — pēdējā reizē tas bija itālietis Rafaels, kurš piespēlēja kahonu. Grūtākais ir saskaņot koncertu un interviju laikus, jo basists ik pa laikam uz nedēļu vai divām aizbrauc uz Lielbritāniju. Taču ikdienas plāni ir mums visiem — nav pat tādēļ jāizbrauc no valsts. Esam secinājuši, ka daudzus draugus, kuri ikdienā dzīvo citā valstī, satiekam biežāk nekā tos, kuri dzīvo vienā Daugavas pusē ar mums,» pamanījusi Kaiva Anna.
«Riverfall» tiek dēvēta par indī poproka mūzikas grupu. «Katrs skaņdarbs ir radošu meklējumu rezultāts, tādēļ tas ir kā sajauktā secībā palaists mīļāko dziesmu saraksts — roks, reps, elektronika un romantisks pops. Necenšamies sevi ielikt kaut kādos rāmjos, vienkārši darām to, kas mums visvairāk patīk,» Kaiva Anna apliecina.
Jaunā dziesma «Citu radītās kartes» ir par sava unikālā ceļa atrašanu, nokļūšanu pie mērķa tuvākā vai tālākā nākotnē. «Dziesmu sarakstīju laikā, kad mūsu dēliņš bija tikko iemācījies velties. Skatoties, kā bērns mācās apgūt jaunas lietas, jutos iedvesmots, jo viņš nepadodas. Pēc kritiena bērns vienkārši pieceļas un mēģina atkal, līdz izdodas sasniegt savu mērķi,» konstatē Jānis.
Ziemassvētkus Upleji cenšas
pavadīt kopā ar ģimeni. «Gribam, lai mūsu dēls izaugtu ar līdzīgām vērtībām, kādas ir mums pašiem, lai viņa dzīvē nozīmīgs būtu Kristus, kura dzimšanu šajos svētkos svinam. Pavadīsim laiku ar radiem, spēlēsim draudzes Ziemassvētku dievkalpojumā, kā arī noskatīsimies jauno «Zvaigžņu karu» filmu, kas jau ir mūsu ģimenes tradīcija,» smejas Jānis. Viņš savā ikdienā ir ne vien vīrs, tētis un mūziķis, bet arī grafiskais dizainers un mājaslapu veidotājs. «Esmu studējis kultūras menedžmentu un teoloģiju, un pārsteidzošā kārtā visas šīs lomas savā starpā ļoti tuvu mijiedarbojas un cita citu papildina,» vērtē Jānis.
Upleji ir domājuši par to, ka varētu nākotni saistīt ar Talsiem. «Par to esam vairāk sākuši runāt pēc tam, kad Intars Busulis pastāstīja par savas ģimenes lēmumu atgriezties dzimtajā pilsētā. To īpaši gribētos dēla dēļ. Zinu, kā tas ir — augt Talsos, un zinu, ka es būtu pilnīgi cits cilvēks, ja izaugtu citur. Iespējamība par atgriešanos Talsos gan par 50 procentiem samazinātos, ja Inguna Gruzniņa atvērtu Talsu Kristīgās vidusskolas filiāli Rīgā,» joko Jānis.
Lai gan šobrīd uz Talsiem pārcelties īsti neļauj darba pienākumi, arī Kaiva Anna atzīst, ka jau paguvusi iemīlēt Talsus. «Pirmo reizi atbraucu uz draudžu sporta pasākumu, kurā biju atbalstītāja. Visas nākamās reizes jau bijušas kopā ar Jāni. Pati esmu no Bauskas, tādēļ priecājos par katru iespēju izrauties no galvaspilsētas skudru pūžņa. Pēdējā gada laikā tieši es ik pa laikam sapņaini novelku, ka gribu atkal aizbraukt uz Talsiem. Pa šiem dažiem gadiem esmu šo vietu ļoti iemīlējusi. Manuprāt, Talsi ir ļoti dabiska, skaista un romantiska pilsēta ar neatvairāmu šarmu, kas savaldzina,» spriež Kaiva Anna.