«Ķepas un astes» — tusiņu vieta dzīvnieku mīļotājiem

Uzņēmējdarbība

Ar apbrīnojamu rūpību un neizsīkstošu enerģiju kopš novembra jaunatklātajā Rojas zooveikalā «Ķepas un astes» aktīvi rosās Ruta Penēze. Zooveikalā valda mājīga atmosfēra un ciemos tiek gaidīti gan mājdzīvnieku saimnieki, gan paši mājas mīluļi.
«Mums vienmēr mājās ir bijuši suņi. Ar kaķiem man nav tik ciešas draudzības, bet pamazām sadraudzējamies. Man jau liekas: katram kārtīgam latvietim ir kaķis vai suns. Kas tā par lauku māju bez sarga? Kad vecāku suns aizgāja uz labākiem medību laukiem, sapratām, ka mums pašiem vajag suni — draugu, kurš labi sadzīvo ar bērniem, kuram nav garas vilnas un kurš klausa un sargā savus saimniekus. Pēc vairāku mēnešu meklējumiem atradu itāļu kane korso. Esmu atradusi savu sirds suni — domāju, ka cita šķirne man nederētu. Ģimene atzīst, ka tā bija ļoti laba izvēle. Nodarbojamies arī ar viesmīlību — mūsu viesi interneta komentāros Ellu raksturo kā baisu, bet draudzīgu. Ella ir pieklājīga izmēra, un reizēm pietiek ar vizuālo tēlu. Braucot uz izstādi, palikām viesnīcā un nākamajā dienā devāmies uz gadatirgu. Ar Ellu pie saites gāju pa gadatirgu un lūkojos gaļas busiņa virzienā. Pēkšņi ceļš manā priekšā atbrīvojās — visi atkāpās vienu soli atpakaļ un rindas vairs nebija (smejas).
Suņu skola — saimniekiem
Pastāstīju saimniecei, ka gribētu iemācīties komunicēt ar savu suni. Viņa teica — tad būs jābrauc uz suņu skolu. Domāju — suņu skola, tātad sunim jābrauc, bet nē, izrādās suņu skola ir domāta saimniekiem — lai mēs mācētu pateikt tā, kā suns saprot. Talsos ļoti daudz iemācījāmies, vissvarīgākais ir spēja draudzīgi dzīvot ar citiem suņiem. Zinājām, ka nākotnē mājās gribēsim kucēnus, — lai kucēni būtu kvalitatīvi, arī tēvam jābūt ar ciltsrakstiem un izstāžu atzinībām. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc devāmies uz izstādi. Diemžēl Ella satraucās un nejutās komfortabli, tāpēc tagad vairs neesam gājušas. Sunim no stresa metas blaugznas, viņš paliek kā ar baltiem miltiem noklāts, un tā ir pirmā pazīme, ka dzīvnieks nejūtas komfortabli. Izcīnījām Latvijas čempiona titulu, un pie tā esam palikušas. Ikdienā komunicējam ar cilvēkiem, un viss, ko viņa ir iemācījusies, ir nācis tikai par labu. Ella ir Latvijas čempione un mamma diviem metieniem — dāma labākajos gados,» stāsta R. Penēze.
Iegādājoties pārtiku, viņa pamanīja, ka Talsos iepērkas puse Rojas, un saprata, ka jādara viss iespējamais, lai mājdzīvniekiem vajadzīgo varētu iegādāties Rojā. R. Penēze nāk no Kaltenes, bet 14 gadus strādāja Rīgā — pildot «Narvessen» mazumtirdzniecības reģiona vadītājas pienākumus, viņa nobraukāja daudzus kilometrus, līdz saprata, ka vēlas atgriezties dzimtajā pusē.
Zooveikalā iespējams iegādāties visu suņiem, kaķiem, zivtiņām, trušiem, putniem, kāmjiem un jūrascūciņām nepieciešamo — barību, rotaļlietas, vitamīnus un pat Ziemassvētku paciņas. «Man ir daudz traku ideju — viena no tām ir Ziemassvētku dāvanas mājdzīvniekiem. Nezinu, kā tās realizēsies, bet man vēl ir citas idejas. Ar saimnieci esam norunājušas, ka šeit būs Ziemassvētku vēstuļu stacija. Pastkastīte, kur bērni varēs mest savas vēstules, jau ir gatava. Kā jūs domājat — kur Ziemassvētku vecītis Rūdolfam iepērk barību? Zooveikalā!
Runājot par piedāvājumu, šeit ir arī tas, kas Rojā līdz šim nekur nav bijis nopērkams, — svaigā barība un kaltētie kārumi, kas kauliem un locītavām palīdz darboties. Pie manis vēl nav bijuši pēc reptiļu barības un dzīvās barības, bet viss cits ir bijis. Mums ir arī Latvijā ražotas suņu gultas, un drīzumā būs putnu barotavas — atbalstām vietējos ražotājus,» stāsta zooveikala saimniece.
Uz zooveikala letes atrodas ziedojumu zirdziņš, un apmeklētājiem tiek dota iespēja atbalstīt labdarības iniciatīvu «Lielas rūpes par mazajiem». Tās galvenais mērķis ir sniegt aprūpi un emocionālo atbalstu bērniem no bērnunamiem, daudzbērnu ģimenēm, audžuģimenēm, adopcijā vai aizbildnībā esošiem bērniem, kuri ārstniecības iestādē atrodas vieni paši.
«Cenšamies saglabāt imidžu»
Par izaicinājumu viņa sauc atbilstoša sortimenta piemeklēšanu — vienam dzīvniekam ir alerģija no pārtikas piedevām, otrs ir slims, bet trešais — izvēlīgs. Viņa piedāvājumu cenšas veidot tā, lai ikviens varētu atrast sev nepieciešamo, vienlaikus saprotot, ka visiem izdabāt nav iespējams. Otrs lielākais izaicinājums ir piegādātāju atrašana. Daļa piegādātāju nevar iedomāties, ka Rojā ir zooveikals, un maršrutu maina nelabprāt. «Šobrīd esmu pasūtījusi plauktus — cenšamies saglabāt izveidoto imidžu. Man nekad nebūs metālisko piegādātāju plauktu un lielveikala barības, gribu, lai šeit ir mājīgi. Suņiem ir sagādāta bļoda ar ūdeni, paklājiņš un dīvāns, uz kura saimnieks var sēdēt kopā ar savu mīluli. Pastāvīgie klienti sestdienās pie manis nāk uz rīta kafiju. Es varētu sarakstīt veselu grāmatu — kādi tikai ar dzīvniekiem nav piedzīvojumi! Tas bija viens no maniem sapņiem — uztaisīt nevis veikalu, bet tusiņu vietu dzīvnieku mīļotājiem. Kad es šo ideju stāstīju pirmajam piegādātājam, viņš uz mani skatījās tā, it kā es būtu ar putniem — kāpēc viņai vajag dīvānu? Tas bija tas, kas man likās ļoti svarīgi. Kad ienācām šai telpā, tā bija pilnīgi citādāka — tumši brūnām sienām, ar sliktu apgaismojumu. Kas tik te nav bijis — humpalas, gaļas veikals, bulku veikals, grāmatu veikals, konditoreja… Daļa rojenieku zina, ka šeit ir veikals, jo kaimiņi kaimiņiem to pastāsta, un viņi novērtē to, ka nav speciāli jābrauc uz Talsiem, bet domāju, ka vēl vismaz puse to nezina,» prāto R. Penēze.
Trešdienās no 10.00 līdz 12.00 veikaliņā ierodas veterinārārsts, pie kura iespējams pierakstīties uz vizītēm. Ārsts apskata dzīvnieciņu un vajadzības gadījumā izraksta zāles, veic acu, ausu vai nagu apkopi.