«Cits bazārs» Talsos — laba pieredze skolēniem

Izglītība

Piektdien, 13. decembrī, Talsu tirdzniecības centrā «Jāņa centrs» norisinājās Biznesa izglītības biedrības «Junior Achievement Latvia» skolēnu mācību uzņēmumu reģionālais pasākums «Cits bazārs». Šogad kopumā piedalījās ap 30 jauniešu veidoti skolēnu mācību uzņēmumi no Talsu, Kuldīgas, Pelču, Ugāles un Rīgas skolām, kuri piedāvāja savus oriģinālos izstrādājumus.
Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) programmas organizators Latvijā, «Junior Achievement Latvia» valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns minējis, ka, «veidojot savu mācību uzņēmumu, skolēns apgūst ne tikai zināšanas par uzņēmējdarbību un pārdošanu, bet vēl virkni dzīvē nepieciešamu un noderīgu prasmju — prezentēšanas prasmi, spēju strādāt komandā, veiksmīgas saskarsmes un organizēšanas kompetences. Tā ir neatsverama pieredze jaunam cilvēkam jau skolas laikā saprast un novērtēt, ko reāli nozīmē būt uzņēmējam. Tā pamazām veidojas jauna uzņēmēju paaudze, kas ar saviem uzņēmumiem sekmēs reģionu attīstību nākotnē.»
Aplūkojot tirdziņa dalībnieku piedāvājumu un parunājot ar pašiem tirgotājiem, varēja redzēt, ka skolēni ir centīgi gatavojušies, gan sarūpējot uzņēmuma vizītkartes, kāds arī bukletu un informatīvo lapu, gan arī labi pārzinot savas produkcijas tapšanu un aktualitāti.
Talsu 2. vidusskolas
skolēnu mācību uzņēmums «Skills—YoYo», kura pārstāvjiem jo—jo spēles izplatīšana un kultūras attīstīšana Latvijā šķiet īpaši svarīga, paši tās sastāvdaļas neražo, bet pasūta un pēc tam saliek kopā, un tirdziņā bija iegādājami dažādi veidi un krāsas. Arī spēlei nepieciešamais gultnis Latvijā neesot pieejams. Jo—jo spēles priekšmets paredzēts dažādu triku veikšanai, un šī SMU prece tiek jau pārdota arī internetveikalā. Ideja dzimusi pavisam nejauši, kad internetā redzēts pasaules čempions šajā spēlē. Savukārt Talsu 2. vidusskolas SMU «Peekees» piedāvāja iegādāties svētku atribūtus — pinjatas. Parasti tās tiek piepildītas ar dažādiem saldumiem, spīdumiem vai jebko, kas sagādā pārsteigumu. Meitenes sadarbojas ar Talsu klaunu muzeju, un bērnu ballītēm pinjatas esot pieprasītas. Savukārt SMU «Iededzis» tirgoja krāsns iedegšanas klucīšus, kas ir bioloģiski pagatavoti, izmantojot sienu un bišu vasku. Jaunieši pastāstīja, ka viņu piedāvājums noteikti ir labāks nekā veikalā nopērkamais, jo nav piesūcināts ar spirtu, nav nepatīkamā aromāta, un viņu produkts nebojā roku ādu. Iededžus jaunieši paši ir testējuši, tāpēc zina teikt, ka mazākie deg vairāk nekā piecas minūtes. SMU «Liberum essentialis olea» piedāvāja klientiem dabiskas ēteriskās ārstnieciskās eļļas bez mākslīgām piedevām, kas padara tās īpašas, oriģinālas un ar neierastiem smaržu savienojumiem, bet mācību uzņēmums «Myleather» tirgoja stilīgas ādas aproces, kas pārstāvjiem pašiem šķiet piemērota dāvana jauniešiem. Talsu 2. vidusskolas skolēni, kas pārstāv SMU «Customhood», piedāvāja pašdarinātus apģērbus, kas ir otrreiz pārstrādāti šujot, kā arī apgleznoti ar auduma krāsām un pielāgoti pasūtītāja dizaina vajadzībām, savukārt skolēni no uzņēmuma «Cross Bag» tirgoja populārās vidukļa jostu somas, ko īpaši pasūtījuši, bet pēc tam uzstādījuši plastmasas klipšus, jo somas bijušas tikai ar parastām lentēm. Skolēnu mācību uzņēmums «Garden» tirgoja Laidzes pagastā lasītās augu tējas — liepziedu, piparmētru, sarkanā āboliņa, jasmīna, melnā plūškoka un citronverbenas, piedāvājot arī iepazīties ar šo tēju īpašībām, bet «Magical bath bombs» dalībnieki pircējus rosināja sevi vai mīļos palutināt ar pašu gatavotām vannas bumbām.
Skolnieces no Talsu Valsts ģimnāzijas
SMU «Butterfly effect» pastāstīja, ka savā uzņēmumā devušas apģērbiem «otro dzīvi», batikojot un papildinot tos ar uzšūtiem elementiem. Nosaukums, kura latviskojums ir «Taureņa efekts», izvēlēts krāsainības un gaisīguma dēļ, kāds sanāk arī viņu pārveidotais apģērbs. Meitenes piedāvāja aplūkot albumu, kurā redzams, kā viņu darinātie apģērbi izskatās jau uzvilkti. Batikošanas pieredze pirms uzņēmuma dibināšanas īsti nav bijusi nevienai, tāpēc šī nodarbe ir pārsteigumu pilna, jo nekad nevar zināt, kas galu galā sanāks. Savukārt Talsu Valsts ģimnāzijas SMU «Eco Svaigums» pārstāves piedāvāja iegādāties pašu tamborētus, videi draudzīgus kokvilnas maisiņus, kuriem pievienotas pašdarinātas ziepes dušai vai vannai. Skolnieces ziepju izgatavošanai izmantojušas ziepju masu, kliņģerīšu lapiņas un aromātisko eļļu. Abām pārstāvēm interesējot vides aizsardzība, tādēļ viņas cenšas mazāk izmantot plastmasu, un pašu radītais produkts šķiet tuvs sirdij un zaļajai domāšanai. SMU «Freshness» savukārt tirgoja simtprocentīgi dabīgus koka gaisa aromatizētājus ar iededzinātiem ornamentiem. Visa produkcija ir roku darbs. Tiek zāģēts, slīpēts, iededzināts, tad koka ripiņas tiek dienu mērcētas katra savā smaržā (lavandas, citrusa un ābola), lai koks piesūktos ar aromātu. Smaržas noturība ir pat līdz 30 dienām, bet pēc tam ir atjaunojama.
Talsu Kristīgās vidusskolas
skolēnu mācību uzņēmums «Relaxly» piedāvāja mazus auduma spilventiņus ar ēteriskajām eļļām un Himalaju sāli nomierinošam efektam, labam miegam, ārstēšanai un relaksācijai. Katram spilventiņam ir sava nozīme, bet visi paredzēti mieram un atpūtai. Uzņēmuma piedāvājumā — tējaskoka, lavandas un eikalipta spilventiņi, kas ar savu smaržu kalpo apmēram gadu, bet pēc tam, kad smarža beidzas, ir iespēja šo spilventiņu smaržu atjaunot. Piedāvājumā bija arī spilventiņi, kas izmantojami arī kā sāls kompreses muskuļu noguruma gadījumā, ko vēlāk var izmantot arī kā vannas sāli. Meitenes sadarbojas ar šuvēju, kas uz spilventiņiem veic izšuvumus ar speciālu šujmašīnu; tas piešķir īpašu vizuālo akcentu. Nevarēja nepamanīt arī šīs pašas skolas jauniešus, kas pārstāvēja SMU «Invictus» un piedāvāja atbalstīt viņu ideju, kuras īstenošanai iesākumā vajadzīgi apmēram trīsarpus tūkstoši eiro. Viņi iepazīstināja ar pilnpiedziņas sporta velosipēdu prototipa ideju. Pilnpiedziņas velosipēds — velosipēds, kura abi riteņi tiek griezti ar pedāļu kustībām. Jaunieši pastāstīja, ka ir tikai viena firma pasaulē, kas ražo šādus velosipēdus, bet tie nav paredzēti sacensībām, bet gan tūrismam. Viņi cer īstenot unikālu ideju, jo sacensībās šāds velosipēds nekad nav piedalījies. Deviņdesmitajos gados bijuši mēģinājumi kaut ko tamlīdzīgu izgatavot, bet nav bijušas nepieciešamās tehnoloģijas, lai tas strādātu, un ļoti bieži sprāgusi priekšējā riteņa ass. Puiši pārsteidza ar savām augstajām zināšanām un mērķtiecību, neatlaidību nākotnes plānu īstenošanā. Radās pat jautājums: «Vai jūs patiešām mācāties vidusskolā?»
Īpaši labi komunicēt ar pircējiem
prata Āgenskalna Valsts ģimnāzijas SMU «Nostalģia», piedāvājot un pastāstot par apģērbu ar latviešu filmu spilgtākajiem citātiem un atbilstošu attēlu no kino muzeja krājuma, kur aplūkot varēja gan filmas «Emīla nedarbi», gan «Limuzīns Jāņu nakts krāsā» pērles, kam, šķiet, ir tā pavisam īstenā Latvijas dvēseles garša, bet turpat blakus esošais Viduskurzemes pamatskolas — attīstības centra skolēnu mācību uzņēmums ar nosaukumu «Jēpis», ko paši dalībnieki smaidot komentēja, ka tāds nosaukums vienmēr liekot kādam pasmaidīt, piedāvāja uz ķieģeļu plīts ekoloģiski žāvētus ābolus, kas žūstot trīs četras dienas, un ābolu — ķirbju ievārījumus. Uz jautājumu, vai ērtāk nav ābolus izžāvēt ar jaunajām, veikalos iegādājamām ierīcēm, viņi bez minstināšanās atbildēja: «Tas nav ekoloģiski! Mēs — pēc sentēvu metodes.»
Jaunie uzņēmumi tika arī vērtēti un apbalvoti
sešās nominācijās. Par sociāli atbildīgu skolēnu mācību uzņēmumu tika atzīts SMU «Eco svaigums» no Talsu Valsts ģimnāzijas un SMU «Eco consumed» no V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas. Labākā skolēnu mācību uzņēmumu stenda gods tika piešķirts SMU «Butterfly effect» no Talsu Valsts ģimnāzijas un SMU «Meraki» no Ugāles vidusskolas. Apbalvojums par inovatīvu biznesa ideju tika piešķirts Talsu 2. vidusskolas SMU «Skills—YoYo» un Kuldīgas Centra vidusskolas SMU «Grāmatsargs». Par labāko pārdošanas komandu tika atzīts SMU «ĒDam» no Rīgas 64. vidusskolas un SMU «Jēpis» no Viduskurzemes pamatskolas — attīstības centra. Apbalvojumu «Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums» saņēma SMU «Liberum essentialis olea» un «Iededži» no Talsu 2. vidusskolas, bet komerciālākā uzņēmuma apbalvojumu ieguva SMU «Omlete ART» no V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas un SMU «Peekies» no Talsu 2. vidusskolas. LIAA «Talsu biznesa inkubators» simpātiju balvu ieguva SMU «Invictus» no Talsu Kristīgās vidusskolas, AS «Swedbank» simpātiju balvu — SMU «Skills—YoYo» no Talsu 2. vidusskolas, bet SMU «Trio» no V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas ieguva Biznesa augstskolas «Turība» simpātiju balvu.