«Pie mums viss ir balts un krāsains kā pasakā»

Personības

Par Strazdes muižas rūķiem, kas prieku Ziemassvētku laikā sagādā gan lieliem, gan maziem bērniem, esam rakstījuši vairākkārt. Ar ko šis gads rūķiem īpašs, uzzinu sarunā ar viņiem, pirms sācies aktīvais ciemiņu uzņemšanas laiks.
— Cik gadu rūķi darbojas Strazdes muižā, un kādi tie bijuši?
— Tas ir kā tajā pasakā — sen senos laikos Strazdes parkā ienāca rūķi. Pēc mūsu cipariem Strazdes muižā darbojušies esam septiņus gadus, un šogad būs astotā reize. Rūķi kā tādi Strazdē ir jau 11 gadus, jo pirms tam mitām citā vietā. Gājis dažādi, rūķi pamainījušies, bet arī mēs katru gadu kā bērni braucam uz Strazdi pēc Ziemassvētku sajūtām un brīnuma. Šeit ir braukuši dažāda vecuma bērni, jo visus šeit ieradušos neatkarīgi no gadu skaita tā saucam. Vērojot cilvēkus, prieku viņos var redzēt. Esam novērojuši, ka mazākiem bērniņiem ir interesantāk, arī lielie ar laiku atveras un iesaistās. Domājam, ka tas, cik bērni ir atvērti pie mums, ir atkarīgs no pedagogiem un ģimenēm, kur stāstīts, ka rūķis nav nekāds bubulis, kas slepus skatās un vēro bērnus aiz loga. Rūķīši ir labie un pozitīvie tēli. Mums ļoti patīk, ka bērni atbrauc pie mums ar savu mājasdarbu — sagatavotu priekšnesumu. Redzam, cik ļoti bērni tam ir gatavojušies. Šie veltījumi mūs aizķer līdz sirds dziļumiem, ka asaras iet pa gaisu. Jā, arī rūķiem! Mēs gaidām šo laiku, jo kopš pirmās reizes, kad esam šeit, nekur tādu sajūtu nevar noķert. Ārā jau ar vairs nav kā agrāk, kad svētku laikā bija sniegs. Pie mums viss ir balts un krāsains kā pasakā.
— Ko šī darbošanās prasa no jums pašiem?
— Rūpīgs plānošanas darbs notiek no augusta. Patiesībā no brīža, kad beidzam rūķoties un domājam par nākamo gadu. Sanākam kopā, un tad ir pirmās ideju vētras, atkalredzēšanās prieks. Izspriežam aptuveno koncepciju, lai zinātu, kas vēl nepieciešams. Tad tiek veidots scenārijs lielajam notikumam. Tas viss ir komandas darbs. Ir fantastiska sajūta, ka jebkurā brīdī varam cits uz citu paļauties. Rūķi dekorē arī Strazdes muižu, un viņiem darbos palīdz citi rūķi. Šis ir sava veida rekorda gads, jo jau septembrī visas vietas pie mums bija pieteiktas, lai gan gribētāju, kas vēlētos ciemoties rūķu ciemā, ir vēl. Mums pašiem Ziemassvētku laiks ir darbīgs, bet, kad ieskatāmies mūsu vislielākajā dārgumā — pelēkajā rūķu grāmatā, kur sarakstīti ciemiņu labie vēlējumi un vārdi, tas dod jaunus spēkus un prieku darboties. Tik daudz labu vārdu, kas sarakstīts mums, gada laikā cits citam nepasakām!
— Ar ko šogad Strazdes rūķi pārsteigs ciemiņus?
— Kad jautā, kas rūķiem jauns, atbildam: māja un rūķi ir tie paši, piparkūku cepšana tā pati, ballēšanās un ciemošanās pie Ziemassvētku vecīša un laimīšu liešana, kartīšu gatavošana un mielošanās arī. Jauns katru gadu ir notikums, kad rādām kādu no rūķu ģimenes piedzīvojumiem. Šogad tas būs saistīts ar jaunākajām tehnoloģijām, jauno Talsu bibliotēku un grāmatu lasīšanu. Vairāk gan stāstīt nevaram, jo noslēpumam arī jābūt. Vēl varam piebilst, ka šogad būs īpaši gardas kastaņmiltu piparkūkas. Lai gan kastaņu raža bija maza, kā saka — mazumiņā bieži vien slēpjas tas labākais.
— Kad pie rūķiem ieradīsies pirmie ciemiņi?
— Pirmos gaidām 30. novembrī, kad iedegsim rūķu ciema lielo egli un ciemos atbrauks Čučumuižas rūķi ar savu izrādi. Uz to aicināti visi interesenti. Pirmās pieteiktās grupas pie mums rūķoties brauks 10. decembrī, bet rūķošanās maratons noslēgsies 21. decembrī. Šajā datumā pie mums būs atvērtās dienas, kurās varēs piedalīties ikviens, kas vēlas pie rūķiem ciemoties. Diemžēl jaunas grupas citos laikos vairs nevaram uzņemt, jo mūsu kalendārs ir ar ciemiņiem pilns pierakstīts. Kad sāksim rūķoties, ciemiņus uzņemsim četras reizes dienā — kā desmitos no rīta sāksim, tā deviņos vakarā beigsim. Izturību mums un ciemiņiem! Lai gan Latvijā bez mums ir vēl vietas, kur rūķi gaida ciemos, piemēram, Gaujas rūķi, kas ir mūsu draugi un paziņas, jūtam, ka cilvēki mūs ir iemīlējuši un neesam apnikuši.
— No kurienes cilvēki uz Strazdi pie rūķiem brauc?
— Pie mums braukuši bērni no dažādām Latvijas vietām: Ventspils, Tukuma, Kandavas, Saldus, Kuldīgas, mūsu novadu bērni. Piemēram, ar bērniem no Ventspils mums šogad ir divas pilnas dienas. Ir ciemiņi, kuri brauc regulāri. Šogad vairāk brauc pirmsskolas vecuma bērni, otrās klases, arī pieaugušie. Mēs varētu arī mēnesi darboties, jo pieprasījums mazāks nepaliek. Tam mums arī savs skaidrojums — cilvēki vēlas ticēt brīnumiem un izjust svētku sajūtu. Mēs, rūķi, esam gatavi ciemiņu sagaidīšanai!