Talsu mākslinieku, novadnieku, izstādes tradīcijai 90 gadu

Kultūra

Talsu novada muzeja četrās izstāžu zālēs iekārtota izstāde, kuras rīkošanas tradīcijai šogad aprit 90 gadu. Tā ir Talsu mākslinieku, novadnieku, darbu izstāde, kas pulcē vizuālos māksliniekus, kuriem ir saistība ar Talsu pusi, no Latvijas vai ārvalstīm: viņi ir dzimuši šeit vai dzīvo tagad mūsu novadā, vai arī dzīvojuši kādreiz.
1929. gadā Talsu Latviešu jaunatnes savienības aizgādā Sadraudzīgās biedrības namā (tagad Talsu tautas nams) tika sarīkota pirmā Talsu apriņķa gleznotāju izstāde. Tajā piedalījās seši autori ar 106 darbiem. Kā toreiz rakstījis viens no autoriem un organizatoriem gleznotājs Žanis Sūniņš, pārsvarā tie bijuši sīki darbiņi eļļā, temperā, zīmulī, tušā, «… kā bērna smaids priecīgā uzbudinājumā…», un darbu cenas esot bijušas zemas… Taču jāatzīst, ka turpmākajos gados rīkotās ikgadējās izstādes, šodienas acīm lūkojoties, var uzskatīt par veiksmīgiem provinces mākslas veicinātājpasākumiem — ar katru gadu izstāžu autoru pulkam pievienojās jauni vārdi (pārsvarā tie tobrīd ir Latvijas Mākslas akadēmijas studenti, arī Talsu skolās strādājošie zīmēšanas skolotāji), dažās izstādēs kā goda viesi tika aicināti ar saviem darbiem profesori Kārlis Miesnieks, Jānis Kuga, Jānis Roberts Tilbergs, Konrāds Ubāns, un 1933. gada izstādē līdz Talsiem nonāca pat Jaņa Rozentāla (1866—1916) 1912. gadā gleznotā «Kapri salas ainava». Deviņās izstādēs līdz 2. Pasaules karam pavisam bijis ap 9000 apmeklētāju un pārdoti 230 (!) darbi… Kārlis Sūniņš, Kārlis Freimanis, Jēkabs Spriņģis, Arnolds Griķis, Alise Zvirbule, Līze Dzeguze, Jānis Alsbergs, Margarita Klēbaha-Stīpnieks, Marija Induss-Muceniece — šo toreiz jauno mākslinieku vārdi vēlāk kļuva labi zināmi Latvijas mākslas vēsturē.
2. Pasaules kara laikā izstāžu ritms nedaudz nojuka, bet Žanis Sūniņš atkal uzsvēra skatītāju lielo interesi un arī pietiekami lielu nopirkto mākslas darbu skaitu 1942. un 1944. gada izstādēs Talsos un Vandzenē. Daļa no izstādes ienākumiem — nopelnītajām vācu reihsmarkām — nonāca tobrīd vēl neesošā Talsu muzeja fondā.
Pēc 2. Pasaules kara sākās cita dzīve, parādījās arī jaunas nostādnes mākslā. Novadnieku izstādes 1949. gadā un kopš 1958. gada regulāri ik pa diviem gadiem sāka organizēt Talsu novadpētniecības un mākslas muzejs. Šajos gados izstādēs piedalījās ap desmit mākslinieku, 60. gados autoru skaits lēnām tuvojās otrajam desmitam, bet no 80. līdz divtūkstošajiem gadiem mākslinieku loks paplašinās pavisam strauji: 2010. gada izstādē Talsu novada muzejā, piemēram, piedalījās 37 mākslinieki no Talsiem, Rīgas un citām Latvijas vietām, arī ārzemēm. Izstādes ir kļuvušas interesantākas skatītājam, jo šajos gados kopīgiem spēkiem pārdzīvots postmodernisms, klāt nācis foto un video, dažādi objekti un instalācijas. Taču lielākais ieguvums, protams, ir iespēja mūsu pusē vērot mākslas attīstības gaitu un priecāties par radošajām personībām, kuras ir saistītas ar Talsu novadu.
Šajā izstādē piedalās 26 mākslinieki. Izstāde būs apskatāma līdz 2020. gada 5. janvārim, tikšanās ar izstādes autoriem paredzēta 21. decembrī 16.00.

Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos