Skeitparks Talsos jau top

Sports

Pagājušā gada rudenī tika vākti iedzīvotāju paraksti, lai paustu atbalstu Talsu skeitparka nepieciešamībai. Nu ideja teju īstenojusies, pašlaik notiekot būvniecības darbiem, ko paredzēts pabeigt decembra sākumā. Iniciatīva ar saukli «Te kaut kam ir jābūt!» no papīra formāta plānojuma pavisam drīz pārtaps reāli skatāmā skeitparkā, par ko prieks gan pašiem idejas rosinātājiem, gan jauniešiem, gan arī viņu vecākiem.
Mazliet vairāk nekā gads pagājis, kopš ideja par skeitparku Talsos būs realizējusies arī dzīvē, un pašlaik, kad norit skeitparka būvniecības darbi, var jau redzēt, kāda apjoma un izkārtojuma tas būs. Ainārs Mazjānis, kurš ir viens no idejas iniciatoriem un aktīviem dalībniekiem, pastāsta, ka laukumā būs konstrukcijas, kas iepriecinās gan slaloma, gan skeitborda, gan BMX cienītājus, kā arī pārējos, kuri varēs izmantot skeitparka piedāvātās iespējas. Talsos ilgus gadus šajā jomā bijis klusums, tādēļ Ainārs uzskata, ka interese būs, jo to varēja redzēt jau tad, kad tika vākti iedzīvotāju paraksti, bet pašu acīm skeitparka apmeklētību varēs redzēt atbilstošajā sezonā.
«No koka veidotām skeitparka konstrukcijām ir salīdzinoši īsāks kalpošanas termiņš, un tam ik pa laikam ir vajadzīga apkope, lai paildzinātu lietošanas ilgumu, jo, līdzko kaut kas ielūst, ūdens sāk tecēt uz kokiem, un sākas pūšana. Talsu skeitparka konstrukcijas tiek veidotas no īpaša materiāla — ramp shield (rampu aizsargs), tas ir plastmasveidīgs, elastīgāks un patīkamāks braucējiem. Tas ir speciāli radīts materiāls skeitparkiem. Talsu novada pašvaldība projektam iedeva finansējumu,» pastāsta A. Mazjānis, piebilstot, ka labs skeitparks izmaksā vidēji ap 50 tūkstošiem eiro, kas tik mazai pašvaldībai, kāda ir mūsu, nav pa kabatai.
Tādēļ tika izskatīti vairāki varianti un meklēts piemērotākais risinājums, un galu galā palika pie skeitparka konstrukciju varianta, kas izmaksā 28 875 eiro (bez PVN).
«Tā ir liela būve, kas prasa finanses. Iecere būtu īstenojusies mazliet ātrāk, bet, meklējot Talsu skeitparkam optimālāko variantu, pavīdēja arī sapnis, ka tas varētu būt iekštelpās, kas paplašina tā izmantošanas iespējas visās četrās sezonās, bet tas, protams, prasa vēl daudz vairāk līdzekļu un pagaidām nebija iespējams,» pauž A. Mazjānis.
Firma «Mind Work Ramps» izgatavoja vajadzīgās konstrukcijas. Tās darbinieki paši ir kādreizējie BMX braucēji un darbojas arī ārpus Latvijas. Pašlaik SIA «City Playground» ir sākusi skeitparka konstrukciju uzstādīšanu. «Tā kā BMX un skeitbords tagad ir arī olimpiskie sporta veidi, uz tiem sāk skatīties nopietnāk. Nav vairs tā, kā bija pirms kādiem 5—10 gadiem, kad tie bija vairāk brīvā laika pavadīšanas veidi. Puiši arī no Latvijas, Liepājas mērķē olimpiādes virzienā un trenējas augstam līmenim, un viņiem ir priekšrocība — iekšējais skeitparks. Bijām arī ar viņiem tikties un sapratām, ka iekšējā skeitparka izmaksas ir milzīgas, un jāiesāk tomēr ar kaut ko, kas ir reāli sasniedzams, un šim sporta veidam mūsu pusē ir jāattīstās soli pa solim,» komentē Ainārs, kurš ar BMX braukšanu pats sāka nodarboties apmēram 12 gadu vecumā un desmit gadus bija aktīvi tam nodevies. «Skeitparks, kas pašlaik top Talsos, ir labs iesākums, un ir doma, ka varētu to vēlāk papildināt, lai varētu rīkot nopietnākas sacensības. Rīgā un Liepājā ir iespējas apgūt iemaņas pie trenera. Ainārs Mazjānis teic, ka BMX — tā ir vairāk cīņa ar sevi. «Tevi neviens treniņos netiesā un nevērtē, bet iekšēja motivācija iet tālāk ir spēcīga, piemēram, kad tiek ieraudzīti jauni triki. Tas māca arī pastāvību. «Ja taisi trikus ar BMX vai dēli, tad ir jāiemācās vizualizēt un saprast, kas ir jādara katrā mirklī. Jo vairāk to dari, jo vairāk tas ieietas. Ir jāsaprot lietas tehniski… Tāpēc ir labi, ka ir treneris, bet, ja nav, tad visu apgūst pašmācībā vai no tiem, kas atrodas blakus un prot ko labāk. Jo labāks braucējs atrodas līdzās, jo labākas iespējas pieaugt prasmēs,» teic A. Mazjānis. Viņš ir pateicīgs ikvienam, kurš piedalījās, lai šis sapnis īstenotos.