Par siltumu nākamgad vairākās daudzdzīvokļu mājās būs jāmaksā vairāk

Talsu novads

SIA «Talsu namsaimnieks» Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā 7. novembrī iesniedzis siltumenerģijas tarifu projektu. Tas paredz, ka maksa par siltumenerģiju no nākamā gada 1. februāra pieaugs par 15,11 procentiem un būs 70,85 eiro (bez PVN) par megavatstundu līdzšinējo 61,55 eiro (bez PVN) vietā, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā «Latvijas Vēstnesis». Šo tarifu plānots paaugstināt tikai tām daudzdzīvokļu mājām novadā, kur siltumenerģijas pakalpojumu nodrošina SIA «Talsu namsaimnieks» no uzturētajām katlumājām.
Šādas daudzdzīvokļu mājas atrodas Ģibuļu, Laidzes, Virbu, Laucienes, Lībagu pagastā, kā arī Stendes, Valdemārpils un Sabiles pilsētā. Talsu novada pašvaldības kapitālsabiedrības «Talsu namsaimnieks» valdes priekšsēdētājs Egils Bariss teic, ka tarifs nav mainīts kopš 2016. gada, bet šo gadu laikā būtiski augusi kurināmā, degvielas un elektrības cena, 2018. gadā valstī palielinājās minimālā alga. Tās esot izmaksas, ko uzņēmums saviem spēkiem nevar mainīt. «Kad gājām uz pašvaldību prezentēt jauno tarifu, tas bija zemāks (šā gada 30. augustā publiski izskanēja, ka tas būs 67,33 eiro par megavatstundu bez PVN — A. N.), bet tad vēl nebija beigušies iepirkumi un cerējām, ka kurināmajam cenu kritums būs lielāks. Tā nenotika. Ir brīvais tirgus, un tajā cenu esam bezspēcīgi mainīt,» skaidro uzņēmuma pārstāvis. Iepazīties ar tarifa projektā ietverto vispārpieejamo informāciju, kā arī sniegt priekšlikumus un ieteikumus par siltumenerģijas apgādes tarifa projektu iedzīvotāji var SIA «Talsu namsaimnieks» Ezeru laukumā 2 Talsos, kā arī ar priekšlikumiem un ieteikumiem var vērsties Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā Rīgā. 10. decembrī 12.00 Talsu novada administratīvā centra lielajā zālē plānota Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas rīkota tikšanās ar iedzīvotājiem, lai runātu par piedāvāto tarifu, saka E. Bariss, piebilstot, ka siltumenerģijas ražošana lētāka nekļūs, tāpēc aicina iedzīvotājus domāt, kā samazināt siltuma zudumu savā īpašumā.
Uzņēmuma darbību ietekmējot arī esošais parādnieku skaits, kas savlaicīgi nenorēķinās par saņemtajiem pakalpojumiem. Piemēram, par nodrošināto siltumenerģiju līdz šim iedzīvotāji uzņēmumam parādā ap 150 tūkstošiem eiro. Kā teic E. Bariss, juristi ar parādniekiem strādā, lai nesamaksāto naudu atgūtu. Lai gan līdz šim soda procentus par nokavētajiem maksājumiem nepiemēroja, no 2020. gada 1. janvāra to sāks darīt. Par savlaicīgi neveiktiem maksājumiem par māju pārvaldīšanu un maksājumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (komunālie pakalpojumi), piemēros nokavējuma procentus. Tāpēc dzīvokļu īpašnieki un īrnieki, kuriem ir kavēti maksājumu termiņi, aicināti līdz 1. janvārim nomaksāt uzkrājušos parādus vai no-slēgt vienošanos par parāda samaksu. Vienošanās noslēgšanas gadījumā, ja būs pildītas uzņemtās saistības, nokavējuma procentus neaprēķinās.