Kad svētku torte ir apēsta…

Žurnālista viedoklis

101 svecīte Latvijas jubilejas tortē simboliski nopūsta, un svētku tortes pēcgarša katram ir citāda. Kādam vairāk pie sirds gājis attiecīgā novada sagatavotais valsts svinību pasākums, kurā tika godināti čaklākie ļaudis un savus talantus neslēpa vietējie kultūras dzīves veidotāji, citam sajūsmu izraisīja starojošā galvaspilsēta, svētku uguņošana Talsos, Rīgā vai kur citur Latvijā, vēl kādu jauniem darbiem iedvesmoja vietējā vai valsts mēroga amatpersonu uzrunas… Tā nu būtu svētku tortes putukrējuma daļa.
Bet tad svētki beidzas, patriotisma jūtas ikdienas steigā un rūpēs pamazām noplok un tortes vietā gadās nobaudīt pa rūgtākam kumosam. Turpinās valsts svinību laikā pārtrauktie kašķi, un vienīgais, ko varam rosināt, — atlaist 13. Saeimu, pat neaizdomājoties, kas ar to būs līdzēts. Centrālā vēlēšanu komisija novembrī devusi zaļo gaismu biedrības «Varu Latvijas tautai» iniciatīvai vākt parakstus par Saeimas atlaišanu. Ja likumā noteiktajā termiņā nepieciešamais parakstu skaits — 154 865 — tiks savākts, nāksies rīkot referendumu jautājumā par Saeimas atlaišanu. Bet ko no tā iegūsim bez nejēgpilni iztērētiem līdzekļiem referenduma un pēc tam, iespējams, ārkārtas Saeimas vēlēšanu rīkošanai? Nāks citi «īstie» tautas vēlmju piepildītāji, un tie kā tai zināmajā pasakā iesauksies «Galdiņ, klājies!», un galdiņš klāsies, nodrošinot vispārēju labklājību? Saeimas atlaišanai nav pamata, un «mēs kā maza valsts to nevaram atļauties» — savu pārliecību paudusi bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Arī pašreizējais prezidents Egils Levits intervijā «Rīta Panorāmā» atzina, ka viņam ir saprotama Latvijas pilsoņu neapmierinātība, bet gadījumā, ja arī nonāks līdz ārkārtas vēlēšanām, tad būtiskas izmaiņas Saeimas sastāvā nenotiks, jo tiks ievēlēti tie paši politiskie spēki, no kuriem ar šo akciju mēģināts tikt vaļā.
Atsauksim atmiņā, ka biedrība «Varu Latvijas tautai» arī 2015. un 2016. gadā neveiksmīgi mēģināja savākt parakstus par Saeimas atlaišanu un vienreiz jau mēģinājusi reģistrēt iniciatīvu šīs pašas 13. Saeimas atlaišanai, kad nebija pagājis vēl gads kopš tās sanākšanas.
«Valsts ir visu tās pilsoņu kopējā lieta. Demokrātiskā iekārtā mēs katrs nesam savu daļu atbildības par Latvijas valsti. Ikviens no mums var un ir aicināts Latvijas valsti uzlabot un pilnveidot,» 18. novembrī uzrunā pie Brīvības pieminekļa sacīja Valsts prezidents Egils Levits. Kamēr mēs to katrs neapzināsimies, manuprāt, mums nav tiesību pieprasīt citiem būt labākiem par mums.
«Tautai Latvijā nekad tik labi nav gājis kā tagad,» atzinusi Lidija Doroņina-Lasmane, Viestura ordeņa lielkrusta komandiere. Un viņa, kas padomju okupācijas laikā kopumā lēģeros un cietumos izturējusi 14 gadus un par kuru Latvija ir tikai septiņus gadus vecāka, ir tiesīga to apgalvot.